REKLAMA

REKLAMA

"Nad Niemnem" i nad Bugiem

Autor: Elwira Czechowska

Kultura | Piątek, 01 wrz 2023 23:53

Wyjątkową oprawę miała dwunasta edycja akcji "Narodowe Czytanie" w Wyszkowie. "Nad Niemnem" wyszkowianie czytali i słuchali w parku miejskim, nad brzegiem rzeki Bug. Na miejsce spotkania wielu z nich przypłynęło łodziami, kajakami oświetlonymi pochodniami.

REKLAMA

Tegoroczna edycja tej ogólnopolskiej akcji miała naprawdę wyjątkową oprawę. Odbyła się w pięknej scenerii wyszkowskiego parku Wazów, na nadbużańskiej parkowej skarpie. Kameralna scena wtopiła się w pejzaż nadrzecznych trzcin, a zmierzch rozświetlały pochodnie. Żył park i żyła rzeka, po której pływały łodzie, kajaki, pontony, motorówki. Na wodzie pojawiły się kajaki z uczestnikami "Leśnej szkoły" Jurka Sitka, ponton Jurka Puściana, łodzie OSP Gulczewo, Fundacji nad Bugiem Andrzeja Grajczyka, Piotr Eychler z Klubu Żeglarskiego "Spianker", wilk morski Jurek Dziubłowski z załogą Anną i Edmundem Brzozą na kanadyjkach. Wydarzenie wsparła Liga morska i Rzeczna w Wyszkowie. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Jak podkreślała Małgorzata Ślesik-Nasiadko, dyrektor MIejsko-Gminnej BIblioteki Publicznej, zdjęcia do filmu "Nad Niemnem" powstawały nie gdzie indziej jak nad... Bugiem. Poza tym przyroda w powieści Elizy Orzeszkowej jest jakby samodzielnym bohaterem. Jej opisy stanowią bardzo znaczący element „Nad Niemnem” i zajmują w niej wiele miejsca. Eliza Orzeszkowa za ich pośrednictwem podkreśliła piękno przyrody i silny związek człowieka z naturą. A zatem w piątkowy wieczór w parku w Wyszkowie było wszystko, co potrzebne do zatopienia się w lekturze i kontemplowania jej na równi z otoczeniem. W nawiązaniu do jednej ze scen "Nad Niemnem" na miejsce spotkania przypłynęły łodzie oświetlone pochodniami.

Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej czytali w Wyszkowie Oliwier Ciskowski (Witold) i przedstawiciel Grupy Teatralnej Domino z DDP Senior w Wyszkowie - Roman Szymanik (w roli Benedykta Korczyńskiego). Do akcji włączyli się również Lidia i Jan Szymanikowie, którzy specjalnie z Brańszczyka przypłynęłi łódką pychówką, aby wcielić się w role Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza. Chór parafialny św. Wojciecha pod dyrekcją Krzysztofa Zacharskiego wykonał pieśni "Za Niemen hen precz" i "Ty pójdziesz górą". Z muzycznym występem przybyli również przedstawiciele Domu Dziennego Pobytu "Senior", którzy śpiewali pieśni ludowe i przyśpiewki. 

Tradycyjnie już była możliwość uzyskania pamiątkowej pieczęci na własnym egzemplarzu książki. 

- Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności - mówi patron akcji, prezydent RP Andrzej Duda.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (2).

REKLAMA

Zofia

W końcu wykorzystano w tym mieście Wyszków naturalne jej warunki: park, rzekę, krajobraz. Miła impreza.

Marta Korczyńska

Bardzo ładna i wartościową impreza kulturalna pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Żal że nie ma więcej takich imprez ,bo na pozostałych organizowanych przez gminę króluje bylejakość. Brawo Pani Dyrektor i pracownicy biblioteki.

Zostaw komentarz.

REKLAMA