REKLAMA

REKLAMA

Praktykowali na Malcie

Autor: Monika Grzelecka

Nauka | Czwartek, 24 sie 2023 20:14

W ramach Programu Erasmus+ uczniowie oraz nauczyciele kształcenia zawodowego z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie uczestniczyli na Malcie w praktykach zagranicznych oraz różnych formach doskonalenia zrealizowanych dzięki funduszom europejskim.

REKLAMA

Grupa 26 uczniów w zawodzie technik ekonomista, rachunkowości, informatyk, programista realizowała trzytygodniowe staże, natomiast czworo nauczycieli kształcenia zawodowego uczestniczyło tzw. job shadowing oraz kursie specjalistycznym na Malcie. Głównym celem projektu było podniesienie umiejętności i kwalifikacji uczniów, wsparcie ich w zdobywaniu umiejętności zawodowych, a także kluczowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy, tj. posługiwanie się językiem angielskim oraz funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym. Uczniowie kierunków IT zdobywali wiedzę edycji audio, obróbki dźwięku, drukowania 3D, cyberbezpieczeństwa, marketingu cyfrowego i inne. Uczniowie kierunków ekonomicznych wykonywali pod okiem pracowników maltańskich zadania związane z obsługą programów finansowo-księgowych, logistycznych, podejmowali działania marketingowe.

Wyjazd łączył również elementy kulturowe i rekreacyjne. St. Julian i okolice codziennie zaskakiwały swoimi urokami, niezwykłymi widokami, architekturą i przepiękną wodą w Morzu Śródziemnym. Uczniowie uczestniczyli w bogatym programie kulturowym tj. wycieczka po Valleccie, rejs statkiem na wyspy Gozo, Comino, opłynięcie wybrzeża statkiem oraz poznawali ciekawe miejsca zlokalizowane w pobliżu St. Julian. Dla każdego z nich dużym doświadczeniem była zarówno trzytygodniowa rozłąka z rodziną, jak i pobyt w otoczeniu o odmiennej kulturze i języku. Wyjazd pozwolił uwierzyć w siebie, poszerzyć wiedzę zawodową z różnych dziedzin, nabrać biegłości i śmiałości w porozumiewaniu się w języku angielskim (szczególnym wyzwaniem były codzienne zakupy w sklepie, transport). Zdobyli nowe doświadczenia, poznali realne warunki pracy za granicą. Była to dla nich szkoła życia. Stali się bardziej samodzielni, pewni siebie, część z nich zaczęła rozważać nawet pracę za granicą lub studia.

Uczniowie otrzymają zaświadczenia ukończenia staży zawodowych, Europass Mobilność. Była to niezapomniana przygoda zarówno dla nich jak i ich opiekunów, którzy starali się im pomagać w każdej sytuacji. Koordynatorami projektu w ramach ZS nr 3 były Sylwia Ludwikowska i Grażyna Witkowska. Równie wielkim wyzwanie było uczestnictwo nauczycieli kształcenia zawodowego w tzw. job shadowing i kursie specjalistycznym. Dwoje nauczycieli ekonomistów doskonaliło swoje umiejętności zawodowe obserwując maltańskich pracowników w miejscu pracy (tzw. job shadowing) oraz dwoje nauczycieli kształcenia zawodowego IT uczestniczyło w kursie specjalistycznym z marketingu cyfrowego. Uczniowie, jak i nauczyciele kształcenia zawodowego są wdzięczni, że szkoła stwarza szanse rozwoju nie tylko poprzez zdobywanie wiedzy w kraju, ale również zagranicą. Organ prowadzący tj. Urząd Marszałkowski w Warszawie corocznie wyraża zgodę na udział naszej szkoły w Programie Erasmus+, za co również jesteśmy wdzięczni.

Sylwia Ludwikowska, koordynator Projektu Erasmus+

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA