REKLAMA

REKLAMA

Muzeum bursztynu i muszli w Łosinnie

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Wtorek, 08 sie 2023 20:35

Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyjazny Krąg” w Kręgach zamierza utworzyć mini muzeum bursztynu i muszli w Szkole Podstawowej w Łosinnie. Na pomysł wpadł jeden z nauczycieli tej szkoły. Zadanie dofinansowała gmina Wyszków.

Powiat

REKLAMA

Stowarzyszenie postarało się w gminie Wyszków o dotację w trybie tzw. małych grantów i uzyskało 10 tys. zł. Dofinansowane zadanie ma na celu utworzenie mini muzeum bursztynu i muszli w Szkole Podstawowej w Łosinnie. W tym celu zagospodarowana zostanie przestrzeń szkolnych korytarzy, w których staną trzy oszklone gabloty, a w nich zostaną umieszczone eksponaty bursztynu (ponad sto okazów): bałtycki, ukraiński, niebieski z Sumatry, w formie naturalnej, w formie oszlifowanej, z naturalnymi dziurami, inkluzje w bursztynie muchówki, mrówki, pajęczaki, chrząszcze oraz inkluzje roślinne), biżuteria wykonana z bursztynu, przedmioty użytkowe z bursztynu, bursztynowe sople, odciski w bursztynie (fauna i flora), pył bursztynowy oraz eksponaty muszli - kilkadziesiąt okazów muszli po mięczakach słodkowodnych, słonowodnych i lądowych. Poza eksponatami zbiory mini muzeum będzie tworzyła również biblioteka bursztynnika oraz badacża muszli - zbiór kilkudziesięciu pozycji naukowych, opracowań i książek (w języku polskim i angielskim) dotyczących bursztynu (jego pochodzenia, historii, rodzajów) oraz muszli. Niewątpliwą atrakcją muzeum będzie oryginalny ząb mamuta włochatego, pochodzący ze zbiorów Roberta Fallaszka - nauczyciela pracującego w SP w Losinnie, głównego darczyńcy przekazanych eksponatów i pomysłodawcy utworzenia muzeum.

W ramach realizacji zadania stowarzyszenie z Krąg nawiązało współpracę z Polską Akademię Nauk w Krakowie (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt).

- Realizacja zadania przyczyni się do powstania na mapie gminy Wyszków unikatowego i niepowtarzalnego miejsca, w którym będzie można podziwiać niezwykłe eksponaty bursztynu i muszli - przekonują pomysłodawcy muzeum.

Zadanie obejmuje również zakup rozkładanego namiotu zewnętrznego. Namiot będzie wykorzystywany przy organizacji wydarzeń i warsztatów plenerowych związanych z funkcjonowaniem mini muzeum oraz podczas uroczystości szkolnych organizowanych na świeżym powietrzu. Wystawy plenerowe organizowane w ramach działalności szkolnego muzeum będą miały na celu integrację środowiska szkolnego, pokazanie uczniom ciekawych form edukacyjnych oraz zachęcenie młodych ludzi do odkrywania przyrody i historii. Odbiorcami zadania będą uczniowie SP w Łosinnie oraz osoby odwiedzające mini muzeum: uczniowie szkół podstawowych, średnich i wyższych (studenci, doktoranci, badacze), lokalni mieszkańcy, turyści z Polski i zagranicy.

 

 

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

Gość

Mam w domu coś co się nazywa rostrum a to był szkielet kalcytowy takiego stwora co się nazywał belemnit. Rostrum znalezione w żwirze z budowy domu. Takie coś też można pokazać na wystawie i pokazać jak taki belemnit wyglądał i kiedy żył.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA