REKLAMA

REKLAMA

Dwa zarządy, jedno absolutorium

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Wtorek, 18 lip 2023 01:36

W 2022 roku powiat wyszkowski zrealizował rekordowy w swojej historii budżet. Dużo było inwestycji, dużo pozyskanych zewnętrznych funduszy, ale mimo to sesja Rady Powiatu, na której dokonano podsumowania i rozliczenia zarządu powiatu, była pełna gorzkich słów i pretensji.

Powiat

REKLAMA

Choć w liczbach było się czym pochwalić, podsumowanie minionego roku w powiecie wyszkowskim do łatwych nie należało. Wszystko przez rozpad koalicji rządzącej, który spowodował, że budżet realizowały różne, zwaśnione dziś opcje polityczne, a wotum zaufania i absolutorium radni musieli udzielić zarządowi w składzie, który dziś już nie funkcjonuje. W lutym zmieniło się dwoje członków zarządu, w tym starosta. 

2022 rok był rekordowy pod względem wysokości budżetu i wydatków na inwestycje. Dochody powiatu wyniosły 140 mln 927 tys. zł (99,4% planu), wydatki - ponad 145 mln 904 tys. zł (prawie 95% planu), wydatki inwestycyjne - 34 mln 650 tys. (93% planu, blisko 24% w strukturze wydatków). Zadłużenie na koniec 2002 roku wyniosło 6 mln 664 tys. zł.

- Rok 2022 był rokiem inwestycyjnym, bo kwota zrealizowanych wydatków majątkowych była największa od czasu funkcjonowania powiatu. Zewnętrzne środki pozyskane na inwestycje stanowiły 75% - mówiła skarbnik powiatu Anna Anuszewska.

Z przyjemnością... nie zagłosuję 

Starosta Wojciech Kozon przypomniał, że największą i najpoważniejszą inwestycją powiatu jest budowa hali sportowej przy CEZiU „Kopernik” o wartości ponad 9 mln zł. Do innych ważnych zrealizowanych inwestycji zaliczył także: inwestycje w zaplecze ZS nr 1 (ponad 1 mln zł), budowa ul. Daszyńskiego (6 mln zł), drogi w Porządziu (5,7 mln zł), drogi w Mostówce (6 mln zł), przebudowa drogi Nowa Pecyna - Długosiodło (I etap 683 tys. zł, II etap 428 tys. zł). Na inwestycje drogowe powiat wydał 20 mln 687 tys. zł.

- Zarząd nie miał tak łatwo - podkreślił Jerzy Żukowski, który w 2022 r. był starostą i przewodniczącym zarządu powiatu. - Mimo tego udało nam się jednak zrealizować najlepszy budżet. Chociaż bywało różnie. Próbowano odwoływać zarząd, mnie próbowano odwoływać. Może i dobrze, że się nie udało, bo może tak dobrego budżetu nie udałoby się wykonać.

- Doskonale wiemy, co było w 2022 r. Nie musi pan starosta nam tego przypominać - ripostował Bogdan Pągowski. - Zarząd był w rozsypce. Cała zasługa wykonanie tego budżetu należy się ukłon wszystkim pracownikom, którzy stanęli na wysokości zadania i ten budżet zrealizowali. Nie udało się pana odwołać w tamtym roku, natomiast próby były. I gdyby udało się wcześniej, prawdopodobnie ten budżet byłby jeszcze lepszy. Oczywiście będziemy głosować za udzieleniem absolutorium dla zarządu, no bo tak wypada, nie ma innego wyjścia. Nie będziemy się uchylać od głosowania.

- Nie było tak, że zarząd nie funkcjonował. Funkcjonował, tylko trzy osoby nie brały udziału w głosowaniach. Dla mnie efekty są najważniejsze. Rozumiem, że was to nie cieszy. Chcecie czy nie, wykonanie budżetu jest bardzo dobre - mówił Jerzy Żukowski.

- Każdy widzi swój koniec, swoje zasługi, nie ma co do tego wracać - radny Bogdan Frackiewicz wspominał trudną współpracę i wypracowywanie decyzji wewnątrz zarządu. 

Obecny starosta - Wojciech Kozon - nie omieszkał pochwalić poprzedników, w tym swoich obecnych koalicjantów oraz przedstawicieli opozycji z PiS, przedstawiając raport o stanie powiatu wyszkowskiego.

- Z przyjemnością słuchałam raportu, bo dowodzi on, że zarząd w ubiegłym roku nie próżnował. Wiele cennych inicjatyw zostało zrealizowanych. Naturalną koleją rzeczy powinno być zagłosowanie za wotum zaufania zarządowi. Jednak raport nie dotyczy tego zarządu, tego zarządu już nie ma. Żeby nie tworzyć fikcji, nie będziemy głosować w ogóle za wotum zaufania i w sprawie absolutorium - powiedziała Teresa Czajkowska, która była w składzie poprzedniego zarządu powiatu.

- Chciałabym, żeby państwo mieli cywilną odwagę głosować. Albo jestem za, albo przeciw, albo się wstrzymuję. Nie po to jestem radnym, żeby siedzieć na sesji i nie głosować - odpowiadała radna Katarzyna Wysocka.

- To jest wolny wybór każdego radnego i proszę to uszanować - ripostował Jerzy Żukowski.

Za udzieleniem zarządowi absolutorium zagłosowało dziesięcioro radnych: Ewa Bartosiewicz, Bogusław Frąckiewicz, Wojciech Kozon, Tadeusz Kuchta, Agnieszka Ołdak-Prokop, Bogdan Pągowski, Sławomir Pędzich, Adam Turek, Piotr Wykowski, Katarzyna Wysocka. Od głosu wstrzymał się Waldemar Sobczak z PiS. W głosowaniu udziału nie wzięli radni PiS: Teresa Czajkowska, Marzena Dyl, Justyna Garbarczyk, Renata Rębała, Iwona Wyszyńska i Jerzy Żukowski.

Podwyższenie pensji - to się udało

Radni obecnej koalicji wręczyli kwiaty skarbnik powiatu Annie Anuszewskiej w podziękowaniu dla zarządu i pracowników Starostwa Powiatowego za realizację budżetu.

- Ponieważ druga strona nie miała odwagi podziękować staroście, że dobrze został wykonany budżet.., Fajnie, że podziękowała pani skarbnik, ale chcemy bardzo podziękować panu byłemu staroście Jerzemu Żukowskiemu - zapoczątkowała radna Justyna Garbarczyk.

Jej podsumowanie kontynuowała radna Renata Rębała:

- Najlepiej zapomnić o tym,co było, o inwestycjach, o funduszach, jakie pozyskaliśmy, Niestety to wam - tym trzem czonkom zarządu - nie przysparza popularności. I tylko można podziękwoać byłemu staroście, pani Teresie Czajkowskiej - członkowi zarządu - że mimo tak trudnej sytuacji potrafili stanąć na wysokości zadania i realizować to, co zamierzyli. I udało się to zrealizować. Nowy zarząd, nowy starosta, nowe opóźnienie w hali i tylko to, co się udało jak do tej pory, to podwyższenie wynagrodzenia dla pana starosty - skwitowała.

Trupy w szafie

W odpowiedzi wicestarosta Leszek Marszał wyciągnął na światło dzienne kwestię problemów we współracy z kancelarią prawną, która obsługiwała powiat za rządów starosty z PiS. Po roku współpraca z wybraną przez starostę kancelarią się zakończyła, ale Starostwo do dziś nie odzyskało dokumentacji prowadzonych przed sądem spraw.

- Nie otrzymaliśmy wielu teczek spraw. Kontakt jest zerowy - mówił wicestarosta Marszał.

- Nie rozumiem o co chodzi. Proszę się zwracać do kancelarii, a nie do mnie. Nie mam przełożenia na kancelarię - odpowiadał Jerzy Żukowski.

- Nie było zgody trzech członków zarządu na podpisanie umowy z tą kancelarią. Obecnie sprawa jest zgłoszona na policję, zostaliśmy przesłuchani przez rzecznika okręgowego radców prawnych w sprawie deliktu dyscyplinarnego. Pani mecenas grożą konsekwencje, a my mamy wiele spraw, w których nie wiemy, co się zadziało. W sprawie odszkodowań za drogę Poręba Średnia - Udrzynek zbyt późno wnieśliśmy swoje wnioski. Pani mecenas nie przedstawiła stanowiska powiatu wyszkowskiego w sprawie apelacji, którą wnosiliśmy za bezumowne korzystanie. Czy jest więcej tych trupów w szafie? Jeszcze raz przypomnę: wtedy to wy tę umowę podpisaliście - mówił wicestarosta. 

- O jakich trupach w szafie pan mówi? Informacje, że są problemy z panią mecenas docierały do mnie w jakieś formie, ale nie widzę problemu. Są procedury. Nie bronię tej kancelarii - odparł Jerzy Żukowski.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (12).

REKLAMA

Płacz

Kandydat Hołowni został spuszczony na wlaściwy sobie poziom. Teraz będzie musiał być starostą.

Do Lustereczko

Patrz, to coś jak radni z ekipy burmistrza tyle że im jeszcze Serwetka fejsiki w ramach swoich usług szkoleniowych musi ogarnąć bo sami to...

Lustereczko

Masz wybór to patrioty koniunkturalne. 1 sierpnia, 15 sierpnia rozgrzeją swoje fejsiki.

PiS PO jedno DNO.

Nie zająknęło się też środowisko PiS i Klub GP. A przede wszystkim Tuba!

80. Wołyń. MW fałszywi patrioci

11 lipca minęła 80. rocznica Rzeźi Wołyńskiej, patrioci (Bóg, Honor, Ojczyzna) słudzy narodu ukraińskiegoPrawdziwe oblicze fałszywych patriotów z Masz Wybór nigdzie o tym nie wspomnieli.

Prawdziwe oblicze fałszywych patriotów

11 lipca minęła 69. rocznica Rzeźi Wołyńskiej, patrioci (Bóg, Honor, Ojczyzna) słudzy narodu ukraińskiego z Masz Wybór nigdzie o tym nie wspomnieli.

Shizofrenia

A co te nie wzięcie udziału w głosowaniu przez radnych PiS ma oznaczać? Ma to udawać takie wstawanie z kolan. W gminie radni pis jako podnóżki burmistrza, którego ludzie odwołali Żukowskiego, przez całą kadencję w pozycji klęczącej.

Zarządy

Świetnie, że udało się udzielić sobie nawzajem absolutorium. Jest dobrze a będzie jeszcze ??????? Gorzej. Grunt aby wygrać kolejne wybory i nadal brać dobra kasę. Ludzie na nas zagłosują bo jesteśmy Orły.

Amatorszczyzna

Pełnomocnikiem PiS na powiat jest Teresa Czajkowska, do niej należy złożyć te zapytanie, o tak: P. Czajkowska, a kto z miejscowych odpowiada za wydalenie pani Bartosiewicz ze struktur PiS, kiedy stołek starosty Żukowskiego zależał właśnie od jej głosu? Ktoś musiał o to wnioskować, a elektorat chciałby poznać sprawcę tego tragicznego w skutkach samobója. Nikt z was nie potrafił przewidzieć katastrofy po tej decyzji?

Samobój

P. Żukowski, a kto z miejscowych odpowiada za wydalenie pani Bartosiewicz ze struktur PiS, kiedy pana stołek starosty zależał właśnie od jej głosu? Ktoś musiał o to wnioskować, a elektorat chciałby poznać sprawcę tego tragicznego w skutkach samobója. Nikt z was nie potrafił przewidzieć katastrofy po tej decyzji?

do Do zmokłej

Nie nadrobicie cwaniaki przebimbanego czasu. Wasza kampania to wiocha polegająca na krytykanctwie wszystkiego i wszystkich. Media publiczne nie wygrają za was wyborów. Tuba też za wiele nie pomorze. Ludzie poza radnymi was nie znają. Tróje myślało tylko o sobie i konsumowało 2 tys. diety, Teraz nie chodzi o przejęcie władzy, a o to by było jak było. Kto da się drugi raz nabrać?

Do zmokłej

Ja ten napis zgłoszę do kilku mediów publicznych i wtedy ocenią obiektywnie..

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Handel
Bio Shop

ul. Chopina 9/5U 07-200 Wyszków

[email protected]

796 990 202

www.bioshop.com.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA