REKLAMA

REKLAMA

Nadal będzie ciemno w nocy

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Czwartek, 13 lip 2023 00:37

Nie jest znany termin przywrócenia oświetlenia ulicznego w porze nocnej na terenie Wyszkowa i sołectw gminy Wyszków.

Miasto

REKLAMA

"Kiedy latarnie uliczne będą znowu świeciły nocą?" - to chyba jedno z najczęściej zadawanych ostatnio w Wyszkowie pytań. Pojawia się ono w dyskusjach wyszkowian zarówo w kontekście bezpieczeństwa (np. wzmożonych kradzieży, aktów wandalizmu), jak i szeroko pojętych oszczędności (często pada stwierdzenie: "na napis to pieniądze byly a na ulicach w nocy ciemno"). Dlatego z tym nurtującym mieszkańców pytaniem zwróciliśmy się do burmistrza Wyszkowa. A zatem kiedy gmina przywróci na stałe nocne oświetlenie uliczne? Nie wiadomo. 

- Obecnie na terenie miasta Wyszków realizowana jest wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne ledowe lampy. Po zakończeniu tej inwestycji planowane jest przywrócenie włączania oświetlenia ulicznego w porze nocnej. Na dzień dzisiejszy termin tego działania nie został określony. W odniesieniu do sołectw wchodzących w skład gminy Wyszków na dzień dzisiejszy nie jest znany termin przywrócenia ciągłości nocnej pracy w oświetleniu ulicznym - uzyskaliśmy informację z Urzędu Miejskiego. 

Czasowe wyłączenia oświetlenia ulicznego, od północy do godz. 4:00, wprowadzono w gminie Wyszków 30 listopada ubiegłego roku. Na okres miesiąca wywieszone zostało wyłącznie ledowe oświetlenie świąteczne, zrezygnowano ze świątecznych iluminacji na budynkach jednostek gminy Wyszków, wprowadzono zakaz używania urządzeń dogrzewających w pomieszczeniach, zalecono wymianę żarówek na energooszczędne.

- Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku obliguje samorządy do podjęcia działań dążących do realizacji obowiązkowego celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej - informował wówczas burmistrz Grzegorz Nowosielski.  

Jakie to przyniosło oszczędości? - pytamy.

- W następstwie wprowadzenia przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, gmina Wyszków spełniła warunek i osiągnęła 10% zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej. Ograniczono zużycie energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. w stosunku do średniego zużycia w latach 2018-2019. Na podstawie zestawienia rachunków z pierwszego kwartału 2022 r. oraz z pierwszego  kwartału 2023 r. zużycie energii dla oświetlenia ulicznego wynosiło:w pierwszym kwartale 2022 r. - 746,007 MWh a w pierwszym kwartale 2023 r. - 536,431 MWh - informuje Urząd Miejski w Wyszkowie. 

Czytaj także: Wyszków wdraża oszczędzanie na oświetleniu, także świątecznym

Fot. Fantomas Depciak

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (9).

REKLAMA

***** ***

ale o 21 kiedy jest jeszcze jasno latarnie już się świecą

światło

też może być uciążliwe. Pojęcie zanieczyszczenia światłem dotrze do Wyszkowa może za 20lat. Na razie mamy zachłyśnięcie się szkodliwym światłem ledowym. Im jaśniej, tym lepiej, nieważne czy zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, potrzebą, nie mówiąc o przepisach. Wyrównuje się całkowitym wyłączeniem wszystkiego. Normalnie u nas nie może być.

jasność nastała

A u mnie obok bloku wymienili światełko w latarni na to białe i skierowali to światełko prosto w nasze okna! Dobrze, że jest jasność do północy a ciemność od północy... / tylko nie w myśleniu skierowania tak intensywnego oświetlenia ludziom prosto w okna:)

wybory

Usiadł na tyłku z tym kandydowaniem, ale szykuje zadek na stołek starosty.

Zawiedziona

Ten człowiek ma tupet ubbiegać się o mandat posła.

Trp

Zapytajcie może burmistrza ile na tych przemyślanych działaniach zaoszczędziła np właścicielka podpalonego niedawno samochodu albo właściciele aut, którym powycinano katalizatory. Ta władza już dawno minęła się z rozumem

ja

Napis nam wszystko oświetli

ubaw po pafy

Ostatnio jadąc ul. Białostocką zauważyłem że mimo że w mieście ciemno to skwer przed Sanktuarium mocno rozświetlony a na skwerze ani żywej duszy. No cóż w tym mieście ważniejszy pusty plac przed kościołem niż przejścia dla pieszych w centrum miasta. Ale mata kurpiowski napis to sie cieszta. Oj dana oj dana bęc.

Robert

Oszczędności , na oświetleniu ulic , a napis WYSZKÓW za ponad 150 000 tyś jest , no i na odprawy w tym roku też kasa muśi być , a w plenerze Wyszkowa żadnych imprez dla ludzi nic się nie dzieje .

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

"Żeby nie budziły dyskomfortu dla urzędników"

Znający się do p. burmistrza Piotra Płochockiego

Piotrze, wycofaj się z tego, bo w "sprawach różnych" to radni powinni de facto Ciebie pytać a nie urzędników, a Ty powinieneś im odpowiadać bez uników. Nie będziesz wiedział o podstawowych i ważnych sprawach jak duży przetarg (a po roku wiemy, że wiedział będziesz śladowo), to posiłkuj się wtedy naczelnikami. A jeśli już zaczniesz zaskakiwać radnych i publikę zorientowaniem to zaczniesz powoli zyskiwać jako burmistrz Naczelniczka od przetargów nie może znać wszystkich szczególików z procedury i literówek? Tak, ale rzetelne ustalanie terminów koniecznych do przygotowania oferty z poszanowaniem równej konkurencji jest jednym z podstawowych obowiązków zamawiającego. I dlatego zapytana o to Żaneta Kozak, owa kierowniczka od przetargów, nie może wpadać w dyskomfort i rezonans emocjonalny. To burmistrz odpowiada za to osobiście, a kierowniczka jeśli w jego imieniu nie ogarnia, powinna dostać adekwatne do wiedzy i możliwości stanowisko, dając spokojny sen burmistrzowi, radnym oraz samej sobie. Radny Karłowicz najwyraźniej jest praktykiem, zna rzeczy i słusznie kładzie uwagę na wymagany termin do złożenia ofert, bo to także może być czynnikiem cenotwórczym w ofertach przetargowych. Podniesiona kwestia możliwego zarządzania urzędnikami przez przewodniczącego RM jest już dawno ustalona. Przełożonym urzędnika jest burmistrz i wyłącznie od niego zależy czy kierownicy/urzędnicy będą na sesji czy nie, ale jak wcześniej pisałem, w wyszkowskich realiach ryzykownie jest zostawiać burmistrza na sesjach samego z doświadczonymi radnymi. I ważne jeszcze, żeby adwokat w kwestiach oczywistych nie "sugerował ostrożności w zarządzaniu...." jeśli coś wie, bo doczytał. Niech uczy burmistrza, że coś jest tak, inne inaczej, jeszcze w czymś tam to interpretacje są różne i nie wiadomo, więc zaleca ostrożność. Warto zadbać o dobrą obsługę prawną. Piotrze, nie próbuj być autorytarny w stosunku do radnych, bo to nie Twoi podwładni, a Ty nie dźwigniesz tego wg własnego pomysłu. Odpuść dla swojego dobra, bo za chwilę możesz mieć nieznany dotąd ze swej mocy wydatek energetyczny i emocjonalny przed, w trakcie i po sesjach Rady Miejskiej. Wszystko co napisałem jest czynem w dobrej wierze i w najlepszej intencji. Stawiając krzyżyk przy Płochockim, zagłosowałem przeciwko kolejnej kadencji Nowosielskiego, tym razem prowadzonej z drugiego rzędu. Położyłem w tym nadzieję. Nie byłem sam. Pozwól nam zagłosować kiedyś tylko na Ciebie...

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA