Zgromadzonych powitały Ewa Zdziarstek i Marzena Zając.
- "Raz na 10 lat ożywa zwykła droga, skrzyżowanie. Tu gromadzą się mieszkańcy, tu przebiega świętowanie. Na rozdrożu się zebrali turzyniacy duzi, mali. Na tym miejscu, gdzie przed laty stanął krzyż pamiętnej daty. Lat dwadzieścia upłynęło i znów mamy wspólne dzieło. Gospodynie i strażacy, wszyscy nie szczędzili pracy. Wioska dziś wygląda pięknie, ludzie żyją tu wygodnie, przez te 820 lat zmienił się Turzyn, zmienił się świat. Kto ma ochotę niechaj zostanie, żeby tradycję kontynuować i tę rocznicę hucznie świętować” - powiedziały.
- Wydaje się tak niedawno spotkaliśmy się w tym miejscu, aby świętować 800-lecie istnienia wsi Turzyn. A dziś witamy was już na 820-leciu - dodała radna gminy Brańszczyk Jadwiga Stoszewska. - Ostatecznie pamiątkowym miejscem stało się rozdroże tutaj przy krzyżu, serce naszej wsi, gdzie obecnie się znajdujemy.
Do zebranych zwrócił się senator RP Robert Mamątow, który wręczył wójtowi gminy Brańszczyk okolicznościowy ryngraf. Historię Turzyna wspomniał wójt Wiesław Przybylski:
- Turzyn należał kiedyś do dóbr biskupich. Jest to jedna z największych miejscowości w naszej gminie, liczy ponad 800 mieszkańców, a więc to wskazuje, że kiedyś osadnicy wybrali to miejsce, bo było dobre, sprzyjało rozwojowi. Osadnictwo na tych terenach datuje się troszkę wcześniej, bo wykopaliska prowadzone w okolicach Tuchlina w latach 60. XX wieku wykazały, że pierwsi osadnicy pojawiali się tutaj już w III wieku po narodzeniu Chrystusa, czyli w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Już tutaj wzdłuż Bugu powoli osiedlali się osadnicy. Ale pierwsi osadnicy, pierwsze wspomnienia czy zapiski w dokumentach mówią o Turzynie właśnie 820 lat temu. Pierwsi osadnicy musieli być na pewno ludźmi pracowitymi, odważnymi, twórczymi, kreatywnymi skoro poradzili sobie. Bo jak sama nazwa mówi Turzyn pochodzi najprawdopodobniej od tura, więc tutaj była puszcza, były dzikie zwierzęta, nie było łatwo. A więc dzisiejsi mieszkańcy powinny być dumni ze swoich przodków, bo to nadal trwa, te cech zostały przekazane i tym żywym pomnikiem są ludzie, mieszkańcy, którzy kontynuują to dzieło zaczęte 820 lat temu. Dlatego życzę mieszkańcom Turzyna, żeby dalej się rozwijał, nie brakło tutaj dzieci, żeby szkoła kwitła i rozwijała się. Niech będzie nadal piękną miejscowością - mówił.
Pomimo kapryśnej pogody, mieszkańcy Turzyna nie zawiedli i licznie się zgromadzili. W podniosły i radosny nastrój jubileuszu wprowadził zebranych mieszkańców oraz zaproszonych gości koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Darmanista" pod kierownictwem Dariusza Pieńkosa. Następnie odbyło się poświęcenie krucyfiksu, dwudziestoletniego krzyża odnowionego przez strażaków z OSP Turzyn i wyposażonego w nową pasyję, ufundowaną przez KGW "Turzyniacy". Poświęcenia dokonał proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku ks. Jerzy Brzeziński, który odprawił także uroczystą polową mszę świętą w intencji mieszkańców Turzyna.
Oczekiwanym momentem niedzielnego popołudnia w Turzynie był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Turzynie, którzy przenieśli w magiczną krainę baśni za sprawą przedstawienia, przygotowanego pod kierunkiem Marzeny Zając i Urszuli Rudnickiej. Na scenie zaprezentowały się także panie z KGW "Turzyniacy", które wykonały pieśni tematyczne związane z Turzynem oraz polskimi kwiatami. Druga część uroczystości odbyła się na placu w okolicach remizy OSP Turzyn. Tam czekały atrakcje dla dzieci m.in. wata cukrowa, dania z grilla, strzelnica, loteria fantowa, dmuchana zjeżdżalnia, namiot wystawowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie oraz Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, na których można było uzyskać informacje na temat służb mundurowych. Najmłodsi mogli także zrobić sobie zdjęcie na quadzie udostępnionym przez uczestnika Rajdu Paryż - Dakar Kamila Wiśniewskiego. Była także możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej pt. "Z przeszłości Turzyna", przygotowanej przy współpracy Mirosława Powierzy a także wystawę prac plastycznych na temat szkodliwości stosowania używek - pracę wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Turzynie. Zwieńczeniem uroczystości była zabawa taneczna.