REKLAMA

REKLAMA

Historyczne widowisko pod Przetyczą

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Czwartek, 25 maj 2023 19:25

W Przetyczy Włościańskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca największy i najdłużej trwający zryw narodowowyzwoleńczy.

REKLAMA

Powstanie Styczniowe było końcem pewnej epoki w naszej historii i ostatnią w XIX wieku próbą wydźwignięcia się na niepodległość. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego.

Przy kapliczce poświęconej zwycięskiemu starciu oddziałów powstańczych z wojskiem carskim pod Przetyczą 28 lutego 1863 roku, stawiły się poczty sztandarowe, goście z sąsiednich gmin i mieszkańcy. Oddano hołd bohaterom powstania i złożono wiązanki kwiatów. Zgromadzeni przemaszerowali w uroczystym pochodzie na teren gospodarstwa "Stawy Folwarczne nad Traktem Furmańskim". Tam, w bardzo atrakcyjnej scenerii, odbyło się wydarzenie plenerowe „160. rocznica Bitwy pod Przetyczą - widowisko historyczne” w wykonaniu Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” w Barwach 6. Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Razem z nimi wystąpili: Grupa rekonstruktorów konnych „Zagończycy z Kolna, 201. Pułk Ułanów z Radzymina, 2. Pułk Ułanów Legionowych Związku Piłsudczyków Okręg Nadbużański, , Jan Piórkowski, Ogólnopolska Grupa Historyczna 9. Rota, Stowarzyszenie Historyczne 51. Pułku Strzelców Kresowych z Iłży, Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Pogranicze” z Nidzicy Familia Kalinowskich z Kresów Lublin i Kulik Zamość - karmelita trzewiczkowy.

Oddział Władysława Cichorskiego ps. „Zameczek” liczący 700 ludzi, zaatakował stacjonujący w Przetyczy oddział Golicyna. Rosjanie próbowali wykonać kontrnatarcie na pozycje powstańcze, lecz nie pozwolił im na to silny ogień dobrze rozmieszczonych karabinów powstańczych. „Zameczek wykonał natarcie zmuszające rosjan do ucieczki z wioski. Z powodu braku jazdy nie mógł ich ścigać. Bitwa trwała około pół godziny. Wśród rosjan doliczono się ośmiu zabitych. Uciekając pozostawili w nieładzie kilka karabinów oraz gotującą się strawę. Powstańcy stracili dwóch ludzi. Bitwa została uznana za wielki sukces, podniosła morale i zaszczepiła wiarę we własne możliwości. Przedstawione widowisko dokładnie oddało przebieg i atmosferę całej akcji, przywołało wiedzę o postawie narodu polskiego, o wielkości, wymiarze historycznym, politycznym, moralnym i duchowym Powstania Styczniowego. Rekonstruktorzy wzbogacili widowisko o pokaz dżigitówki, musztry kozackiej i ptaków drapieżnych. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Blochach pod kierunkiem Grażyny Elak zaprezentowała gawędy o bohaterach powstania. Uczestnicy wydarzenia świętowali zwycięską bitwę śpiewając wspólnie pieści patriotyczne i żołnierskie z akompaniamentem duetu akordeonowego Vertim i Mamzel. Przy ognisku zaś publiczność razem z aktorami piekli kiełbaski i kosztowali żołnierską grochówkę. Dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa"” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 - 1864".

Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

Janosik

Ten duet akordeonowy Vertim i Menzel jest bardzo drogi.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA