REKLAMA

REKLAMA

Szkoła - jubilatka zaprosiła na urodziny (VIDEO)

Autor: Monika Grzelecka

Nauka | Czwartek, 18 maj 2023 23:15

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie 17 maja obchodziła wyjątkowy jubileusz 25-lecia istnienia nowego budynku szkoły.

REKLAMA

- "Kształtami świat zaludniają do prac przyłożone dłonie. Tętnią pracą, tak powstają wiersze, domy i symfonie" - tymi słowami powitali uczniowie, Marcel i Igor Juszyńscy, którzy poprowadzili uroczystość. Jubileusz zainaugurowała dyrektor SP w Rybnie Ewelina Salwin, która z radością i wzruszeniem powitała przybyłych gości:

- Nie ma dla gospodarza większej satysfakcji, niż widzieć dom wypełniony zacnymi i przyjaznymi gośćmi. Bolesław Prus powiedział, że „rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia”. To chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości. Każdy jubileusz bowiem łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Jednak i dawniej i dziś nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Ludzi, dzięki którym wychowankowie nie zadawali sobie pytania „czy?”, ale „jak?” dążyć do doskonałości. Wokół naszej palcówki zawsze też gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli swoją obecność w historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali, wspierali. Wielu z nich nie ma już wśród nas, jednak pozostawili po sobie niezatarty ślad swego istnienia - mówiła.

Dyrektor przedstawiła historię modernizacji budynku szkoły:

- Rok szkolny 1996/ 1997 był rokiem przełomowym dla naszej szkoły. To dzięki staraniom ówczesnego burmistrza Wyszkowa Jana Malinowskiego, radnej, później starosty Powiatu Wyszkowskiego Justyny Garbarczyk oraz ówczesnego dyrektora szkoły Haliny Nowak po wielu latach pracy w ciężkich warunkach lokalowych rozpoczyna się modernizacja starego budynku połączona z budową nowej części szkoły. Praca dydaktyczno - wychowawcza zostaje rozmieszczona w dwóch placówkach. Młodsze dzieci, czyli klasy I-III i OP kontynuują swą edukację w części starego budynku przeznaczonego do rozbiórki. Pozostałe, czyli uczniowie klas IV-VIII zdobywają wiedzę w oddalonej o 4 km miejscowości Gulczewo. Po dziesięciu miesiącach stają mury nowej szkoły. Okres wakacji to czas intensywnego porządkowania pomieszczeń oraz ostatnich poprawek. Każdego dnia do pracy stają rodzice i całe grono pedagogiczne, by rok szkolny rozpocząć w nowym lokalu. Dzieje się to 1 września 1997 roku. Uroczyste otwarcie nowego obiektu szkolnego odbyło się 12 listopada 1997 roku o godzinie 12.00. W tym budynku uczymy się do dziś dnia. W 2006 roku spełniły się wieloletnie marzenia uczniów i nauczycieli. Dzięki staraniom władz samorządowym udało się pozyskać fundusze, dzięki którym powstał plac zabaw, obiekty sportowe, takie jak: boisko do siatkówki, koszykówki, bieżnia, a po kilku latach wielofunkcyjne boisko. Nasza szkoła to miejsce nie tylko nauki i nawiązywania relacji z rówieśnikami, ale też kształtowania postaw oraz zasad postępowania w różnych miejscach i okolicznościach. To również miejsce, gdzie uczniowie poznają, czym jest patriotyzm i szacunek do ojczyzny, poszanowanie tradycji, a także duma ze swojej przynależności narodowej. Sztandar szkoły ma znaczenie symboliczne, w odniesieniu przywiązania do placówki jako Małej Ojczyzny. W dniu 5 maja 2007 roku odbyło się uroczyste nadanie wtedy Zespołowi Szkół w Rybnie imienia Henryka Sienkiewicza.

Zaprezentowała placówkę funkcjonującą obecnie oraz przekazała podziękowania dla emerytowanych nauczycieli:

- Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli naszą szkołę i wysoko postawili poprzeczkę nam, następnym pokoleniom nauczycieli. Składam ogromne podziękowania za przybycie na dzisiejszą uroczystość emerytowanym dyrektorom i nauczycielom. Składam serdeczne podziękowania nauczycielom obecnie pracującym za wszystko to, co powstało i powstaje za wspólne działania dla dobra uczniów. Bez ich zaangażowania i wytężonej pracy nie byłoby dzisiejszego święta. Przez 25 lat szkoła zmieniła się, nie ma już dawnych mebli, pomocy dydaktycznych, są za to komputery i pracownia komputerowa, nowoczesne boisko wielofunkcyjne, dobrze wyposażone sale lekcyjne. Wkroczyliśmy w nowoczesne technologie, ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury naszej szkoły. Staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd. O naszej szkole można by mówić wiele. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, strukturę. W istocie jednak pozostała taka sama jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia. Skończyliśmy 25 lat, ale jak mówi polski filozof: „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Dlatego z ogromną uwagą staramy się pielęgnować wspaniałe tradycje naszej szkoły oraz korzystać z mądrości ludzi, którzy ją tworzyli - mówiła.

Życzenia dla grona pedagogicznego oraz dyrekcji złożyła Halina Nowak - sołtys Rybna, wieloletni nauczyciel, a w latach 1994 - 2004 dyrektor SP w Rybnie:

- Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje I podziękowania tym, którzy są współtwórcami osiągnięć dydaktycznych i wychowawczych szkoły. Jubileusz 25 - lecia istnienia nowego budynku szkoły to okazja do wspomnień, podsumowań i refleksji. To meta pracy i wysiłków zmierzających do kształtowania postaw młodego pokolenia i sukcesów szkoły. Życzymy, aby wasze codzienne zaangażowanie, wzorem waszych poprzedników, owocowało dalszym rozwojem szkoły, efektami dydaktycznymi oraz uznaniem absolwentów dobrze przygotowanych do dalszej nauki i dokonywania właściwych wyborów w życiowych. Życzę dalszych sukcesów - mówiła.

Głos zabrał także Michał Giers, dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie

- Jestem w waszej szkole po raz pierwszy. Widać, że jako placówka bardzo się staracie, dajecie od siebie bardzo dużo - jest to godne pochwały. Nie jest to łatwe środowisko, bo wymaga dużo pracy a wy dajecie radę - mówił.

 

Z okazji jubileuszu przygotowano część artystyczną, którą otworzył występ instrumentalny uczennicy klasy III Gabrieli Karolewskiej, która wykonała melodię na skrzypcach. Uczniowie wystawili przedstawienie pt. "Quo vadis człowieku XXI wieku". Przedstawienie przybliżyło sylwetkę wybitnego polskiego literata i noblisty Henryka Sienkiewicza oraz współczesne rozumienie jego dzieł. W spektaklu nie mogło zabraknąć oprawy wokalnej chóru szkolnego. Uczniowie wykonali także znany utwór pt."Dumka na dwa serca". Można było podziwiać występy wokalistek Angeliki i Juli Kucińskich, które wykonały utwór pt. "Aleją gwiazd". Swoje talenty recytatorskie zaprezentowała uczennica klasy I Magdalena Ciach. Widowiskowe choreografie taneczne wykonali uczniowie klas I, II oraz III pod kierunkiem: Beaty Jakubczak (kl. I), Emilii Gierek (kl. II), Aleksandry Szmurło (kl. III) oraz Joanny Krupki (kl.0). Zwieńczeniem uroczystości był gościnny występ Zespołu Pieśni i Tańca "Wyszków". Młodzi artyści zaprezentowali folklor kurpiowski Puszczy Białej oraz pieśni i tańce z różnych regionów Polski. Koordynatorem zespołu jest Bartosz Wójcik. Z okazji jubileuszu zaprezentowano wystawę fotografii "25 lat z życia szkoły".

Goście mieli dla szkoły jubilatki wiele upominków, życzeń i podziękowań. Podziękowania odebrała dyrektor Ewelina Salwin - za codzienny trud, serce, aktywność i za wspólne działania dla dobra uczniów. Uczestnicy mieli także możliwość pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Dziecko
"MADU" Pracownia Zabawy i Rozwoju

ul. Geodetów 31 07-200 Wyszków

[email protected]

510-965-263

www.madu.com.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA