REKLAMA

REKLAMA

Wandale dewastują teren i infrastrukturę SP nr 4

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Wtorek, 16 maj 2023 20:00

Powyrywane rośliny, rozjeżdżone rabaty, zniszczona infrastruktura i śmieci, śmieci, śmieci - to wszystko pozostawiają po sobie korzystający popołudniami i w weekendy z boiska Szkoły Podstawowej nr 4 w Wyszkowie. - Niech korzystają, ale niech pozostawią po sobie ład i porządek - mówi zrezygnowana dyrektor "Czwórki". Społeczność szkolna dba i swoje otoczenie, pozyskuje sponsorów, upiększa teren, ale działalność wandali odbiera im chęć do działania.

REKLAMA

Szkoła Podstawowa nr 4 dysponuje pięknym, dużym terenem. Mieszczą się na nim boiska, bieżnie, place zabaw, ogród sensoryczny. W dodatku szkoła usytuowana jest w centrum miasta, wśród osiedli wielorodzinnych. Nic więc dziwnego, że teren szkoły z jego infrastrukturą stanowi duża atrakcję dla dzieci i młodzieży. To zresztą dla nich cała ta infrastruktura. Ale niestety, nie wszyscy potrafią zrobić z niej właściwy uzytek i uszanować wspólne mienie. Dyrekcja szkoły bezsilnie rozkłada ręce. 

- Nie nadążmy ze sprzątaniem i usuwaniem zniszczeń - mówi Ewa Runo. Podkreśla, że w troskę o szkolną infrastrukturę włączają sie wszyscy - uczniowie, nauczyciele ale też rodzice, którzy nierzadko w dni wolne biorą udział w akcjach jak sadzenie roślin w ogródku, pielenie, sadzenie drzewek.

- Ostatnio posadziliśmy 80 młodych świerków. W nocy wszystkie zostały wyrwane i rozrzucone. Posadziliśmy je ponownie i znów to samo. Ktoś przechodził i celowo powyrywał drzewka - opowiada Ewa Runo.

Powyrywane kwiaty, rozjeżdżone rowerami grządki - to także codzienność, którą pracownicy szkoły zastają niemal każdego ranka. Najgorzej jest po weekendach. 

- Śmieci zalegają całymi stertami: butelki, puszki, kubki, niedopałki papierosów. Od pewnego czasu jest coraz gorzej, nawet szkolny monitoring nie pomaga i nie odstrasza. Kiedyś były patrole straży miejskiej, to zwracały uwagę na gromadzącą się młodzież, ale teraz policja się takimi rzeczami nie zajmuje - mówi dyrektor szkoły.

W efekcie szkolna infrastruktura jest w coraz gorszym stanie. Dyrekcja rozważała zamykanie obiektu na wekendy, ale nie ma na to zgody gminy, bo Orlik ma być ogólnodostępny. Zresztą, dlaczego karać dzieci, które zgodnie z zasadami korzystają z urządzeń, odcinając im do nich dostęp?  

- Wiemy, że przychodzi do nas starsza młodzież, bo Orlik przy Zespole Szkół jest zamykany. I dobrze, niech wszyscy przychodzą i korzystają, bo po to to jest, ale niech nie niszczą i zostawiają po sobie porządek - apeluje Ewa Runo.

Zwraca się z prośbą do rodziców o większy nadzór nad dziećmi, a także do mieszkańców okolicznych bloków, których okna mieszkań "wychodzą" nierzadko na szkolne boisko - aby reagowali! Aby nie bali się zwrócić uwagę, a w razie czego zadzownić po policję. Szkoła ze swej strony także zgłaszała akty wandalizmu do systemu Krajowa Mapa Zagrożeń. Na razie nie przyniosło to oczekiwanego efektu, a pracownicy szkoły ze łazami w oczach patrzą, jak niszczona jest ich i rodziców praca. Szkoda też pieniędzy, które w upiększanie terenu szkoły dyrekcja nierzadko pozyskuje od sponsorów. 

- Dosłownie odechciewa się cokolwiek robić - przyznają pracownicy szkoły. 

Takich problemów rzeczywiście nie zgłasza dyrektor ZS nr 1, gdzie istnieje najstarszy Orlik w mieście, ale ten faktycznie nie jest dostępny 24 godziny na dobę przesz cały tydzień. 

- Orlik jest czynny w godzinach pracy animatora. W tygodniu do 22.00 a w weekendy tylko, gdy są jakieś rozgrywki i korzystają zgłoszone wcześniej grupy - mówi dyrektor Marian Popławski. 

Czy rzeczywiście jedynym rozwiązaniem, aby uchronić infrastrukturę przed dewastacją, ma być zamknięcie obiektów? 

Czytaj także: Instalacja huty szkła zniszczona przez wandali

Czytaj także: Interwencja. Nie wszyscy się bawią...

Czytaj także: Ledwie oddany do użytku plac zabaw już zdewastowany (AKTUALIZACJA)

Czytaj także: Strefa rekreacji nie przetrwała roku

Fot. Archiwum szkoły

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (9).

REKLAMA

Katarzyna

Nie było innego pomysłu na pozbycie się zaspanego Wysockiego, co teraz rzeźbi w "ochronie środowiska".

Adam Warpas

Błędem była likwidacja straży miejskiej. Nie tylko w tym aspekcie. A idiotów niszczących te rzeczy zamykałbym bez szemrania na 48 godzin w policyjnym areszcie. „Do wyjaśnienia”…

Meni

Idioci i tyle wszystko zniszczą. Ciekawe czy w rodzinnym domu taki syf zostawiają. Brak słów. Moim zdanie burmistrz powinien dać monitoring na taki obiekt.

Roman

Dzicy ludzie i zbieranina w tym Wyszkowie. Co za ludzie!!!

SP4?

Te tabliczki informujące, że teren ochraniany jest przez firmę to wiszą dla picu i taniej reklamy? Czy kamery to tanie atrapy?

Andrzej F. Czerwinski

Powiedzial Swiety Marek gowno chlopu nie zegarek. Widac, ze niektorzy wiesniacy nie dorosli do zycia w miescie.

Dziwi mnie,

że pretensje są do władzy, policji itp., a nie do tych, którzy z premedytacją wszystko niszczą. Przecież nasze władze państwowe walczą z pomówieniami na temat Polaków, narodu szlachetnego, wybranego, pomagającego innym. Na pewno zrobili to obcokrajowcy,

Ulka

Zamknąć teren i pozostawić tylko do dyspozycji szkoły. Niczego ci ludzie nie uszanują. Wszystko zdemolują.

Takie miasto

Częsty widok w Wyszkowie. Od napisów, figurek i nagród czystości i porządku nie przybędzie. Likwidacja straży miejskiej też nie pomogła. Krajowa Mapa Zagrożeń, to porażka. Idea dobra tylko policja zgłoszenia olewa. Lepiej zgłosić wykroczenie, wtedy muszą trochę popracować i statystyki im się psują, a tego nie lubią.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA