Od 1 maja na terenie gminy Wyszków nastąpi zmiana firmy odbierającej śmieci od mieszkańców. Gmina w ostatnich dniach podpisała z umowę na to zadanie ze spółką MPK Pure Home.z Ostrołęki. To właśnie oferta tej firmy została uznana przez gminę za najkorzystniejszą w drugim rozstrzygnięciu trwającego od października ubiegłego roku przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w latach 2023-24. Umowa z ostrołęckim operatorem nie została jednak podpisana na dwa lata lecz na dwa miesiące. Dlaczego? Bo wybór MPK został zaskarżony przez konkurencję do Krajowej Izby Odwoławczej. Skarżący, firma Partner, podniosła zarzut, który wcześniej wobec MPK wysuwała gmina Wyszków - mianowicie zastosowania w przetargu rażąco niskiej ceny. Gminie Partner zarzucił niedostateczne zbadanie tej sprawy i nieudostępnienie dokumentów.
- Skarżący uważa, że za tę cenę nie jest możliwe wykonanie tego zadania - mówi Żaneta Kozak z Urzędu Miejskiego.
W związku z tym, że sprawa przetargu i wyboru najkorzystniejszej oferty będzie ponownie przedmiotem obrad KIO, gmina zdecydowała się czasowo "z wolnej ręki" zlecić odbiór odpadów w maju i w czerwcu spółce MPK Pure Home, po cenach, jakie zaoferowała ona w przetargu. Posiedzenie KIO jest zaplanowane na 8 maja.
Przypomnijmy, że zamieszanie wokół przetargu na odbiór odpadów w latach 2023-24 trwa od października ubiegłego roku. Wówczas to gmina ogłosiła przetarg na to zadanie. W styczniu dokonała pierwszego rozstrzygnięcia i wyboru firmy Partner. Ofertę MPK, choć o blisko 1,5 mln zł tańszą, urzędnicy odrzucili jako niezgodną ze specyfikacją przetargową. Firma z Ostrołęki zaskarżyła tę decyzję do KIO i wygrała, a gmina Wyszków musiała zapłacić karę i ponownie rozpatrzyć oferty złożone w przetargu.
Czytaj także: Lepszy PARTNER? Gmina przegrywa i płaci w sprawie przetargu na odbiór śmieci
Ponieważ nie było prawomocnego rozstrzygnięcia przetargu, a ktoś musiał odbierać śmieci od mieszkańców gminy Wyszków, burmistrz od stycznia zleca tę usługę firmom wybranym z "wolnej ręki". Procedura z "wolnej ręki" to zaproszenie do negocjacji kierowane tylko do jednego wykonawcy.
W styczniu Urząd Miejski skorzystał z możliwości aneksowania poprzedniej umowy z Partnerem i zlecił mu odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości w sektorach I i II (miasto). Stawka usługi była taka, jak w umowie na 2022 rok. Natomiast do obsługi sektora III (wieś) w styczniu gmina wybrała "z wolnej ręki" konsorcjum MPK. Z kolei w lutym (na okres luty - kwiecień 2023 r.) usługę odbioru i zagospodarowania odpadów ze wszystkich trzech sektorów gmina zleciła już tylko firmie Partner - za stawki, jakie zaoferowała ona w styczniowym przetargu. Ffirma Partner jako podwykonawcę do obsługi trzeciego sektora w lutym zatrudniła... spółkę MPK. W kolejnym zleceniu "z wolnej ręki", na miesiące marzec i kwiecień, gmina wyeliminowała już pośrednika i ponownie dokonała podziału zlecenia, odbierając Partnerowi trzeci sektor i zlecając jego obsługę firmie MPK. Od maja ta spółka ma samodzielnie odierać śmieci z wszystkich trzech sektorów.
Czytaj także: Z (do)wolnej ręki
Czytaj także: Gmina nie chce płacić taniej?
Ponowne rozpatrzenie ofert przetargowych po wyroku KIO zajęło gminie Wyszków dwa miesiące. W tym czasie urzędnicy próbowali zarzucić spółce MPK rażąco niską cenę, potem niedostateczne "moce przerobowe", aby na koniec wystąpić do niej o uzupełnienie dokumentacji i wybrać jej ofertę jako najkorzystniejszą. 14 kwietnia gmina ogłosiła nowe rozstrzygnięcie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Wyszków w latach 2023 - 2024. Wynik postępowania przetargowego był całkowicie odmienny od rozstrzygnięcia z 23 stycznia, gdy to za najkorzystniejszą uznana została firma Partner. I dlatego - zgodnie z przewidywaniami burmistrza Grzegorza Nowosielskiego - spółka z Warszawy zaskarżyła wybór MPK i drugie rozstrzygnięcie przetargu. Jak zakończy się ta sprawa - zależy teraz od wyroku KIO.
Czytaj także: Oferta MPK jednak najkorzystniejsza