Głównym celem Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Celem usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Nadrzędnym zadaniem usług asystencji osobistej jest dążenie do poprawy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne. Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w gminie Wyszków są skierowane do 14 osób. Realizatorem zadania jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie. Na realizację zadania pozyskano 116 tys. 590 zł. Dodatkowe informacje na temat programu dostępne są: https://ops.wyszkow.pl/
***
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie ogłasza także nabór uczestników do programu „Opieka wytchnieniowa”, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego. Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5
i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.)
poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
W tym roku program „Opieka wytchnieniowa” będzie realizowany w formie tzw. pobytu całodobowego, tj. w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub Realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię gminy.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie powinny wypełnić i złożyć kartę zgłoszeniową, do której należy dołączyć:
- Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego;
- Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny;
- Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.
Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do 31 marca do sekretariatu Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie bądź drogą pocztową na adres: ul. 3 Maja 16, 07-200 Wyszków.
O zakwalifikowaniu do udziału w programie decyduje sytuacja życiowa oraz kolejność zgłoszeń (z zastrzeżeniem, że pierwszeństwo mają osoby posiadające wykonany pomiar oceny ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz w zakresie niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz w zakresie niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, jeśli jej wynik wyniesie od 18 do 75 punktów)
W przypadku większej liczby osób zainteresowanych zostanie utworzona lista rezerwowa.
Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyszkowie, tel. 29 742 40 97 w dniach i godzinach pracy Ośrodka.