REKLAMA

REKLAMA

Burmistrz użycza kolejne grunty

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Środa, 18 sty 2023 23:28

Burmistrz Grzegorz Nowosielski wyraził zgodę na nieodpłatne użyczenie przez gminę Wyszków kolejnej działki przy ul. Leśnej w Wyszkowie. O użyczenie gruntu wystąpił kolejny przedsiębiorca - tym razem firma Dar Pol Dariusza Kuleszy. Kilka tygodni temu burmistrz użyczył działki w dzielnicy przemysłowej spółce Palbor Service.

Miasto

REKLAMA

9 stycznia burmistrz Wyszkowa wydał zarządzenie w sprawie użyczenia nieruchomości gruntowych, stanowiących własność gminy Wyszków. Burmistrz wyraża w nim zgodę na użyczenie części działki nr 1226/1 o powierzchni 1100 m kw. położonej w Wyszkowie przy ul. Leśnej. Z położenia działki jasno wynikało, że użyczenie może dotyczyć jednej z dwóch firm, które mają swoje siedziby lub przedstawicielstwa w bezpośrednim sąsiedztwie: Dar-Pol Dariusza Kuleszy albo Palbor Service Tomasza Borka. Nasze przypuszczenia potwierdził Urząd Miejski w Wyszkowie, który poinformował, że w tym przypadku chodzi o firmę Dariusza Kuleszy, o której głośno stało się przy okazji umorzenia przez burmistrza blisko ćwierć miliona złotych podatku za 2020 rok.  

Czytaj także: Podatki. Komu i ile umorzył burmistrz?

Czytaj także: "Należy odmówić udostępnienia informacji". Burmistrz na pytania o umorzenia podatkowe

Czytaj także: "To była zachęta"

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miejskim, procedura użyczenia części działki przy ul. Leśnej została wszczęta na wniosek firmy Dar-Pol, a nieruchomość zostanie jej nieodpłatnie użyczona na 10 lat. 

- Biorący w użyczenie będzie ponosił wszelkie koszty związane z korzystaniem z użyczonego terenu, m.in. koszty podatku od nieruchomości - zaznacza Iwona Agnieszka Kostrzewa, naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego.

W planie zagospodarowania działka ta przeznaczona jest częściowo pod drogę lokalną, a w części pod poszerzenie publicznej drogi zbiorczej. Jednak w tej sytuacji nie będzie ona wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem, bo przedsiębiorca, który wystąpił o jej użyczenie, chce wykorzystywać ten teren jako "ogólnodostępne miejsca parkingowe dla samochodów osobowych".

Dla gminy jak widać po raz kolejny nie jest problemem "pozbywanie się" terenów pod drogi publiczne w dzielnicy przemysłowej. Przypomnijmy, że w 2022 roku gmina - na wniosek prywatnego przedsiębiorcy - dokonała zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla należących do niego działek, które pierwotnie przeznaczone były pod drogę publiczną, ale za zgodą burmistrza i jego radnych zostały przekształcone w tereny usługowe. Tym samym gmina zrezygnowała na przyszłość z budowy ciągu komunikacyjnego, który połączyłby ulicę Leśną z ulicą Towarową, tłumacząc, że ułatwi to inwestowanie na tym terenie. I tu kolejny wart przypomnienia fakt. Zanim gmina dokonała wspomnianej zmiany planu i zrezygnowała z drogi na rzecz przekształcenia jej w tereny inwestycyjne (produkcja, bazy, składy, magazyny, usługi), w części tę drogę zbudowała w 2021 r. Chodzi o 150-metrowy odcinek od ul. Leśnej do siedziby rodzinnych firm Dariusza Kuleszy. Inwestycja kosztowała podatników około 250 tys. zł.  

Dla gminy problemem nie jest także nieodpłatne użyczanie kolejnych gruntów w dzielnicy przemysłowej lokalnym przedsiębiorcom. Pod koniec ubiegłego roku burmistrz Grzegorz Nowosielski użyczył ponad 4 tys. m kw. terenu przy ul. Leśnej w Wyszkowie firmie Palbor Service, która ma magazyny w sąsiedztwie, a na gminnym terenie chce parkować swoje samochody ciężarowe. 

Czytaj także: Gmina użyczyła, przedsiębiorca ma wybudować

- Firma Palbor Service wniosek o użyczenie części działek położonych w Wyszkowie przy ul. Leśnej uzasadniła chęcią dostosowania terenu pod miejsca parkingowe, tj. utwardzenie nawierzchni. Po zawarciu umowy w/w teren będzie wykorzystany jako miejsca parkingowe firmy Palbore Service, z których również będą mogli korzystać mieszkańcy gminy Wyszków - poinformowała wówczas naczelnik Iwona Agnieszka Kostrzewa.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te także przeznaczone są pod drogę publiczną klasy drogi zbiorczej, a umowa użyczenia między gminą Wyszków i firmą Palbor Service została także zawarta na 10 lat. Nie była to pierwsza transakcja użyczenia przez gminę terenu firmie Palbor Service.

Gmina nierzadko stosuje praktykę użyczania terenów prywatnym przedsiębiorcom, np. deweloperom, gdy brakuje terenu m.in. w celu osiągnięcia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych do uzyskania pozwolenia na budowę, o czym pisaliśmy już w 2021 roku. 

Czytaj także: Gmina chętnie użycza 

W przypadku opisanych w powyższym artykule firm, każda dysponuje w dzielicy przemysłowej i przy ul. Leśnej znacznymi terenami, na których znalazłoby się miejsce na wyznaczenie miejsc parkingowych. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (9).

REKLAMA

Akacjowa

Pan Darek kandyduje na burmistrza, czy na posła?

do Rafała :)

To może niech Pan Darek kandyduje zamiast burmistrza?

Rafal

Darek Kulesza porządny człowiek jest kto go zna to wie a wszystkim krytykom proponuje kupić, maść jest taka dobra od bólu d..y pomoże na pewno

Głos Wyszkowa

Ten Darek zamarzył sobie, że z Nowosielskiego zrobi sobie posła kolejnej kadencji. Już zgromadzili na ten cel okrągłą sumkę, pamiętacie? Mówimy stop prymitywizacji polskiego parlamentu. Siebie warci kombinatorzy.

Sąsiad z Leśnej

Przecież Pan Dariusz pupil Burmistrza, ma działkę na przeciwko swojej siedziby ładnych kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych, rozumiem nie utrudnianie życia przedsiębiorcom ale ZA DARMO, przesież to unikanie dochodów. Notabene firma Darpol jest zarejestrowana w Ochudnie i tam płaci CIT lub PIT a nie u nas

Zając

W gminie zgłoszenia przyjmuje szefowa wydziału propagandy, antypromocji i dętej kultury.

Wyborca

Już się rozpędziłem głosować ,niech szuka frajerów (wyborców)tam ,gdzie nie znają wyczynów jegomościa.

polbor

Burmistrz smaruje się na posła od hołowni, potrzebuje frajerów do ulotek.

Chłop małorolny

Idę do burmistrza, może i mi użyczy...

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA