Obecna umowa, obejmująca sprzedaż energii elektrycznej oraz świadczenie usług przesyłania i dystrybucji energii na potrzeby oświetlenia uliczego oraz gminnych jednostek organizacyjnych (jak szkoły, przedszkola, instytucje kultury czy sportu), obowiązuje do końca 2022 roku. Gmina ogłosiła przetarg na dostawę energii na kolejne dwa lata. Niestety, w wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta. Przetarg został unieważniony, a gmina ogłosiła nowe postępowanie. Tym razem oferty można składać do 19 grudnia.
Na zakup energii na lata 2023-24 gmina przeznaczyła w budżecie 3 mln zł (w ostatnich dwóch latach było to około 5 mln zł). Kwota zatem wydaje się dość niska, ale wziąć należy pod uwagę, że rząd wprowadził pewne narzędzia osłonowe dla samorządów w związku z kryzysem energetycznym. Dla jednostek samorządu terytorialnego wprowadzony został mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną nie wyższej niż 785 zł za MWh. Warto też zauważyć, że gmina sukcesywnie wymienia punkty oświetleniowe na energooszczędne, co powoduje mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Prognozowane zużycie energii dla gminy Wyszków na lata 2023-24 wynosi 3 607 505,00 kWh (+/- 15%), w tym:
- oświetlenie uliczne - 2 284 691,00 kWh - 5 929 punkty świetlne (tu w przetargu podano, że tyle ma wynieść zużycie roczne, ale najprawdopodobniej jest to błąd i chodzi o zużycie energii w okresie dwóch lat)
- Urząd Miejski w Wyszkowie, gminne jednostki organizacyjne (szkoły przedszkola), pozostałe jednostki - 1 322 814,00 kWh.