Procedura zmiany Studium zagosopdarowania przestrzennego nie jest łatwa ani szybka. Obowiązujące w gminie Wyszków studium zostało uchwalone 27 października 2016 r. Mimo to, władze Wyszkowa chcą podjąć się tej procedury na obszarze obejmującym rejon w sąsiedztwie cmentarza miejskiego przy ul. Pułtuskiej (zakres opracowania zmiany Studium określa załączona mapa). Do radnych trafił projekt uchwały w tej sprawie, którym zajmowali się na posiedzeniu komisji 22 września. Nie wnieśli sprzeciwu, a omawianiu projektu uchwały nie towarzyszyła nawet dyskusja, poza kilkoma pytaniami, które zadał radny Bogdan Osik.
Jak burmistrz uzasadnia potrzebę zmiany Studium?
- Dokonanie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków podyktowane jest przede wszystkim koniecznością poszerzenia istniejącego cmentarza komunalnego położonego w Wyszkowie przy ulicy Pułtuskiej. Zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych należy do zadań własnych gminy, zaś cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. (...) Wpłynął również wniosek o zmianę obowiązującego studium dla działek przyległych bądź położonych w niedużej odległości od istniejącego cmentarza komunalnego, pod zabudowę wielorodzinną. Działki w obowiązującym studium położone są na terenie rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnianie luk z przeznaczeniem rolnym, gdyż pozostawienie takich enklaw powoduje znaczne utrudnienie w ich zagospodarowaniu, a w szczególności w wyznaczeniu odpowiedniego układu komunikacyjnego. W pobliżu przedmiotowych działek znajdują się tereny zagospodarowane w sposób odpowiadający wnioskowanemu rodzajowi zabudowy. W związku z tym, że działki znajdują się w granicach administracyjnych miasta Wyszkowa, gdzie brakuje nowych terenów pod zabudowę wielorodzinną, zasadne jest przystąpienie do zmiany studium i przeznaczenie ich pod zabudowę - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
- Od jakiegoś czasu myśleliśmy o powiększeniu cmentarza miejskiego. Chcemy go przedłużyć wzdłuż ulicy Pułtuskiej, nie wgłąb. To nie jest grunt gminny tylko prywatny. W poprzednim roku gmina podjęła próby pozyskania go, wyslała pisma, ale nikt nie wyrażał woli, dlatego gmina jedyne wyjście widzi w zmianiie przeznaczenia tego gruntu w Studium zagospodarowania. Jedynym wyjściem, aby można było zarezerwować grunty na ten cel, jest zmiana Studium. Żebyśmy mogli wykupować te tereny i przygotować zmianę planu zagospodarowania. Ponadto wpłynął wniosek o zmianę terenów rolnych w mieszkaniowe - tłumaczyła dodatkowo radnym na komisji Agnieszka Kostrzewa, naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miejskim.
Radny Bogdan Osik dopytywał, od kiedy funkcjonuje cmentarz miejski w tym miejscu, jaką ma powierzchnię i jaką powierzchnię zajmują obecnie groby. Na te pytania nie uzyskał jednak odpowiedzi.
- My wiemy, że nie jest potrzebny za rok czy dwa, ale po prostu chcemy ten teren zarezerwować na przyszłość. Boimy się, że za jakiś czas nie uda nam się tych gruntów pozyskać (pod cmentarz) - odpowiadała Agnieszka Kostrzewa.
Ostateczne głosowanie w tej sprawie 29 września.