REKLAMA

REKLAMA

Brańszczykowskie dożynki pełne tradycji i atrakcji

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Wtorek, 13 wrz 2022 09:54

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych od wieków zakorzeniony w naszej kulturze. W niedzielę 4 września Skansen w Brańszczyku wypełniony był po brzegi gośćmi ze wszystkich stron całego Powiatu Wyszkowskiego i wszystkich pokoleń.

Tegoroczne dożynki Gminno-Parafialne mieszkańcy rozpoczęli uroczystą mszą świętą ze sztandarami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół podstawowych, celebrowaną przez ks. proboszcza Jerzego Brzezińskiego. W tym roku poświęcone zostały trzy wieńce dożynkowe i kosze owocowo-warzywne, przygotowane przez mieszkańców z parafii  Brańszczyk, Poręba i Białebłoto. Na zakończenie mszy świętej wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski zaprosił gości do dalszego świętowania. Korowód do Skansenu im. Marii Żywirskiej tradycyjnie poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista” a za nią starostowie dożynkowi - Mariola i Jacek Grzywaczowie, starosta bartny Jan Niedźwiedź, duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia pozarządowe, goście i mieszkańcy gminy.

Oficjalnie wszystkich gości powitała dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik, w szczególności gospodarza gminy Wiesława Przybylskiego, przedstawicieli władzy państwowej posła na Sejm RP Macieja Górskiego oraz senatora RP Roberta Mamontowa a także duchowieństwo, służby wojskowe i mundurowe, władze samorządowe powiatu wyszkowskiego  i gminy oraz przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych różnych szczebli, stowarzyszeń i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych.

Szczególnym gościem podczas tegorocznych dożynek w Skansenie im. Marii Żywirskiej był wicedyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie dr Józef Zalewski. Jednym z głównych punktów części oficjalnej było uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy dyrektorem reprezentującym Muzeum a dyrektorem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku. Strony przyjęły podstawowe priorytety wzajemnej współpracy w obszarze działań związanych z organizacją Skansenu im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku oraz konsultacji w działaniach merytorycznych, wystawienniczych, konserwatorskich a także w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz innych tradycji i zjawisk kulturowych Kurpi Białych. Skansen im. Marii Żywirskiej, którego powstanie jest wielką zasługą społeczności gm. Brańszczyk zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski. Troska o jego rozwój i plany rozbudowy przy wsparciu merytorycznym specjalistów  jest niezwykle ważny przy dalszym jego funkcjonowaniu.

Nie zabrakło podziękowań dla starostów dożynkowych, Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, dla osób najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz tych wszystkich, którzy włożyli wiele pracy w przygotowania tegorocznych dożynek. Podziękowania wręczył wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski  starostom dożynkowym, staroście bartnemu, Stanisławowi Kądzieli, Zbigniewowi Gałązce, Tadeuszowi Kruszewskiemu, Dianie Piotrowskiej czy dowódcy 22. WOK w Komorowie. Podczas wydarzenia został wręczony medal i legitymacja Sylwestrowi Wiśniewskiemu „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Skansen żył pełnią życia a gwar ludzi, zwierząt i rekonstruktorów historycznych uzupełniały, wystawy i stoiska edukacyjno-promocyjne, stoiska handlujące a przede wszystkim wszystkie Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk. Na zakończenie części oficjalnej popłynęły dalsze podziękowania dla współorganizatorów wydarzenia, sołectw gminy Brańszczyk, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Brańszczyk, Pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Brańszczyku oraz pracowników Urzędu Gminy Brańszczyk. 

Jednym z elementów dożynek w Brańszczyku od dwóch lat jest Święto Kaszy Gryczanej. Koła Gospodyń Wiejskich rywalizują w kategorii "Najlepsze danie z kaszy gryczanej". Komisja konkursowa uznała jednogłośnie, że "Kotlety gryczanki" były najlepszym spośród sześciu dań przygotowanych przez KGW z terenu gminy Brańszczyk i tym samym, statuetka "Kurpianki" na najbliższy rok trafiła w ręce "Kolorowych Babeczek" bowiem to właśnie KGW "Kolorowe Babeczki" z Udrzynka byli autorem tego najsmaczniejszego dania. II miejsce przypadło dla KGW "Turzyniacy" za danie pn. "Kasza gryczana z gulaszem i sosem borowikowym", a III miejsce zajęło KGW "Nadbużanki" za "Gołąbki z kaszą w sosie pieczarkowo-śmietanowym". Nowością w tym roku było wprowadzenie kategorii indywidualnej, do której gospodynie mogły podejść pojedynczo. W kategorii indywidualnej wyniki konkursu na najlepsze danie z kaszy gryczanej wyglądały następująco: I miejsce: Ewa Zalewska ciasto pn. "Serce gryczane serem zakrapiane", II miejsce Milena Pawłowska za danie "Placki gryczane wytrwane z sosem grzybowo-koperkowym i na słodko z miodem gryczanym i malinami" oraz III miejsce przypadło dla Elżbiety Maciejczuk za "Placki z kaszą gryczaną i cukinią". Dziękujemy jury konkursowemu w składzie. Ewa WIelgolaska, Diana Piotrowska, Ks. Jerzy Brzeziński oraz Andrzej Dańczyszyn. 

W trakcie dożynek oprócz animacji dla dzieci, szkółki łuczniczej, grupy rekonstrukcyjnej czy warsztatu kaligrafii piórami gęsimi, goście mogli obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza wystawa wycinanki z Puszczy Zielonej, a druga to wystawa kapliczek przydrożnych, mieszkańca gminy Stanisława Kądzieli. Miniaturowe dzieła sztuki cieszyły oczy zwiedzających. Od godziny 15:00 na scenie dożynkowej rozpoczęły się występy, najpierw lokalnych artystów tj. Orkiestra "Darmanista", KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW "Turzyniacy" oraz KGW "Porębianki". Nie zabrakło również człowieka, który poruszył publiczność, człowieka orkiestry - Tadeusza Kopaniarza. Później na scenę tanecznym krokiem wkroczył zespół "PolkaDot", który zaprezentował tańce ludowe z różnych części Polski. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół "Topky", który przyciągnął pod scenę tłumy widzów. Paula oraz Agnieszka, wokalistki zespołu, rozgrzały publiczność do czerwoności. Ostatnim akcentem była potańcówka z zespołem "Gramy Razem". Wspólnie bawiliśmy się przy ich fantastycznej muzyce do nocy. Dziękujemy że byliście z nami!

Źródło: Centrum Kultury w Brańszczyku

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

Polecane firmy.

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA