Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą polową w intencji rolników, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. Mszy przewodniczył proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Rząśniku ks. Robert Sulich oraz ks. Waldemar Grzeszczuk. Efektowny korowód z imponującymi i bardzo starannie wykonanymi wieńcami przeszedł ulicami Rząśnika na czele ze starostami dożynek. W tym roku byli to: Magdalena Kołodziejska z Grodziczna i Waldemar Chodyna - sołtys wsi Grądy Polewne. Po liturgii tradycyjnie odbyła się ceremonia dzielenia się bochnem chleba (ofiarowany chleb to owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich a także symbol życia, radości, sytości, szczęścia i rodziny) wypieczonym z tegorocznych zbóż, który przekazali na ręce starosty Powiatu Wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego i wójta gminy Rząśnik Pawła Kołodziejskiego. W imieniu pszczelarzy miód włodarzom przekazał starosta bartny Leszek Zwaliński z Rogóźna.
Uroczystość poprowadził dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Sławomir Pierzynowski:
- Święto plonów stanowi ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. W naszym kraju i regionie już od wielu wieków jest okazją do radosnego świętowania i zasłużonego odpoczynku dla mieszkańców wsi. Dożynki to największy i najpiękniejszy obrzęd w roku związany z rolniczą pracą, swoiste podsumowanie, zachwyt nad urodą wieńca ze żniwnych kłosów oraz piękne nawiązanie do wiekowej tradycji polskiej wsi - mówił.
Starosta Jerzy Żukowski powitał licznie zgromadzonych gości:
- Pamiętając o naszych pięknych polskich zwyczajach, spotykamy się dziś na powiatowo - gminnych dożynkach, święcie rolników i wszystkich, dzięki którym na naszych stołach codziennie leży bochen chleba. Przepiękna tradycja nakazuje nam dzielić się nim, pamiętając o drugim człowieku. Święto plonów to okazja do wspólnego świętowania nie tylko okresu zakończenia żniw, ale także całorocznej, często trudnej i wymagającej pracy. Podobnie jak przed laty, dożynki są okazją do wyrażenia naszej wdzięczności i szacunku dla wszystkich, dzięki którym każdego dnia polskie rodziny mogą cieszyć się z wyjątkowych darów ziemi i natury, produktów cenionych zarówno w kraju jak i za granicą. Niegdyś ręcznie, w pocie czoła, przy użyciu sierpów i kos gospodarze troskliwie zbierali każde ziarno zbóż. Dziś równie intensywnie pracują przy pomocy nowoczesnych maszyn i technologii. Czasy się zmieniają ale znaczenie rolnictwa i cel pracy każdego rolnika pozostały niezmienne. Dostarczenie rodzinom, społeczeństwom, naszym małym ojczyznom symbolicznego chleba. Święty Jan Paweł II napisał: "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej czarnej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić". W imieniu całej społeczności Powiatu Wyszkowskiego, wszystkim rolnikom i zaangażowanym w pracę w rolnictwie składam serdeczne podziękowania za trud pracy, której efektami możemy cieszyć się każdego dnia. Jesteście ostoją tradycji, ale także inicjatorem zmian. Dziś polska wieś to nowoczesne gospodarstwa wspierane przez państwo, krajowe instytucje i agencje. To także kreatywne koła gospodyń wiejskich, izby rolnicze, stowarzyszenia czy rodzinne przedsiębiorstwa, dzięki którym tradycja łączy się z nowoczesnością, stając się filarem ojczystej kultury. Jestem niezwykle wdzięczny, że wspólnie możemy kultywować nasze lokalne zwyczaje i obrzędy. Niezwykle miło patrzy się na gości w tradycyjnych ludowych strojach czy podziwia regionalne przysmaki. Cieszy mnie, że wśród świętujących są dzieci i młodzież - to właśnie oni przekazują tradycyjne wartości następnym pokoleniom. Wszystkim gościom i uczestnikom dzisiejszych dożynek życzę udanego świętowania i doskonałej zabawy, tym samym serdecznie zapraszam na przyszłoroczne dożynki do gminy Długosiodło. Życzę, by każdy dzień waszej pracy był przepełniony satysfakcją i zdrowiem. Niech wasza praca zawsze spotyka się z życzliwością i najwyższym uznaniem - powiedział.
Wyrazy podziękowania za trud pracy złożył rolnikom wójt gminy Rząśnik, Paweł Kołodziejski:
- Praca rolnika jest pracą bardzo ciężką i trudną. Dzisiejszy rolnik to ten, który w globalnej gospodarce musi posiadać wiele umiejętności i cech, w pewnym sensie musi być agronomem, zootechnikiem, ekonomistą, menadżerem a często nawet i wizjonerem. Jedyną największą zapłatą i satysfakcją ze jego pracę jest to, że jest jeszcze w pewnym sensie człowiekiem wolnym, niezależnym, jest blisko przyrody, natury, która czasami dokuczy ale daje mu siłę i energię, która go uwrażliwia i daje satysfakcję z obcowania z nią. W dzisiejszej trudnej wojennej sytuacji na wschodzie powinniśmy podtrzymywać i pielęgnować tradycje narodowe ludowe i regionalne, pielęgnując szacunek do chleba do ziemi i ciężkiej pracy rolników - zauważył.
Poseł Maciej Górski zwrócił uwagę na trudności, jakie niesie ze sobą praca rolnika:
- Jestem członkiem komisji rolnictwa, ale też jestem rolnikiem, stąd doceniam trud, znam go na co dzień i wiem, że tegoroczne żniwa nie były najgorsze. Pogoda dopisała, plon był dobry, miejscami bardzo dobry. Niestety w naszym kraju pojawiła się także susza. Ale na tą chwilę jest za co Panu Bogu dziękować. Praca rolnika jest bardzo ciężka ale jest też bardzo miła Panu Bogu. Jest to praca wyjątkowa, praca potrzebna i praca - misja. Życzę, aby nie tylko zabrakło chleba na naszych stołach ale też rąk, które z zniemi wydobywają ten chleb. Rok 2022 to wyjątkowy rok. Rok po dwóch latach zarazy, rok wojny w Ukrainie, której skutki odczuwa cały świat a my w szczególności. To rok wysokich cen, rok drogiego paliwa, rok drogich nawozów i oprysków. Ale chwała Bogu też niezłych cen za mleko, wysokich cen budła, trzody chlewnej i zboża. Rolą współczesnego rolnika jest zadbać, aby po podliczeniu kosztów i zysków zostało na plusie to wielka sztuka w tak niepewnych czasach - mówił.
Listy gratulacyjne i dziękczynne skierowali do rolników wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, senator RP Maria Koc, marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Dożynki to tradycyjnie czas wyróżnień. Z rąk starosty Powiatu Wyszkowskiego dyplomy odebrali tegoroczni starostowie uroczystości - Magdalena Kołodziejska i Waldemar Chodyna. Wyróżnienia przyznano także pszczelarzom: Leszkowi Zwalińskiemu, za promocję pszczelarstwa i pszczelich produktów, kultywowanie tradycji i promocji ziemi wyszkowskiej.
Nieodłącznym elementem dożynek są wieńce i kosze dożynkowe. Podziękowania za przygotowanie wieńców dożynkowych dostali przedstawiciele sołectw: Rybno, Tuchlin, Wólka Somiankowska, Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia, Klubu Seniora z Sieczych, Klub Seniora z miejscowości Zalas, sołectw gminy Rząśnik: Grodziczna, Janowa, Bielina, Gołystoku, Starego Lubiela, Wólki Lubielskiej, Dąbrowy, Komorowa, Ochudna, Osin, Rząśnika. Podziękowania wręczyli wicestarosta Leszek Marszał oraz zastępca wójt gminy Rząśnik Paweł Abramczyk.
Święto plonów to również doskonały czas, by uhonorować rolników za ich ciężką i wytrwałą pracę. Starosta Powiatu Wyszkowskiego tradycyjnie wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o nadanie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”. Wyróżnieni odznaką honorową są rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi, jakie osiągają w swoich gospodarstwach, jak również swoją postawą społeczną i swoją wiedzą przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w Powiecie Wyszkowskim. Wyróżnionymi rolnikami zostali: Andrzej Kukliński z gminy Somianka, Tadeusz Pałubiński z gminy Długosiodło, Sebastian Mielczarczyk z gminy Rząśnik, Michał Laskowski z gminy Zabrodzie, Krzysztof Wielgolewski z gminy Wyszków, Jarosław Mościcki z gminy Brańszczyk, Grzegorz Bułatowicz z gminy Długosiodło, Małgorzata i Andrzej Chmiel z gminy Zabrodzie, Mariusz Grześkiewicz z gminy Wyszków, Krzysztof Kurowski z gminy Brańszczyk.
Tradycyjnie podczas dożynek wręczono nagrody od firmy "Mleks" i od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim dla największych producentów mleka w Powiecie Wyszkowskim. Nagrody OSM Grodzisk Mazowiecki z rąk prezesa Tadeusza Proczka odebrali: Jan Kucharczyk, Andrzej Grzesiak, Jan Borkowski, Stanisław Orłowski, Marek Suchta, Roman Stopka, Hubert Kołodziejski, Jerzy Marzoch, Dariusz Prusik, Katarzyna Markowska, Bogdan Soliwoda. Nagrody firmy „Mleks” za szczególny wkład i rozwój produkcji mleka wręczyła Katarzyna Ponikiewska prezes zarządu i prezes SM Mlekovita Dariusz Sapiński. Wyróżnieni zostali: Zenon Roguski z Zalesia, który dostarczył ponad 640 litrów mleka, Wiesław Suchta z Janowa, który dostarczył ponad 452 litrów mleka, Szymon Karczewski ze Strupiechowa, który dostarczył ponad 396 litrów mleka, Wiesław Orłowski z Janowa, Kamil Kędzior z Sielc, Andrzej Nowicki z Czarni, Tomasz Wymysłowski z Kościeszy, Grzegorz Wiśniewski z Czerni, Dariusz Tyszka z Podbielka, Janusz Tyszka z Pomian.
Po części oficjalnej na scenie zaprezentowali się lokalni artyści. Przepiękny koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod batutą Józefa Bieganowskiego, która wykonała utwory rozrywkowe. Swoje talent zaprezentowała także Kapela Ludowa z Dąbrowy, w skład której wchodzą prowadzący zespół Kurpie Białe z Golądkowa Sylweter Chojnacki i Justyna Godlewska, którzy z przytupem i gwizdem zapezentowali tańce ludowe. Zespół Ludowy Puszcza Biała - Stowarzyszenie Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika wykonał przyśpiewki biesiadne i tańce ludowe. Śpiewak operowy Bogusław Morka wraz z solistkami Renatą Johson - Wojtowicz, Karoliną Pujer i solistą Piotrem Salatą, zaprezentowali utwory operetkowe oraz jazzowe m.in. "What a wonderful world" Louisa Armstronga. Kabaret Moherowe Berety wystapił w składzie: Beata Chren, Ewa Grysko, Ewelina Stepanczenko-Stolorz, Marta Tadla. Panie przedstawiły bogaty program satyryczny. Natomiast gwiazdą wieczoru, która wypełniła publicznością plac targowy po brzegi, był Luka Rosi czyli Łukasz Rosiński, który wykonał m.in. swój największy hit „A ty bądź” oraz wiele coverów, które zachęciły publiczność do zabawy.
Podczas dożynek prowadzona była zbiórka funduszy dla 21-letniej Darii Stankiewicz z Budykrza w gminie Brańszczyk, która w kwietniu uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, który spowodował uszkodzenie rdzenia kręgowego na wysokości odcinka szyjnego. Na niedzielne uroczystości w Rząśnika przygotowano "miasteczko dożynkowe", w którym można było odnaleźć smaki i tradycje Mazowsza regionu Puszczy Białej. Można było posmakować miodu, chleba ze smalcem, ciast i domowych przetworów. Dla najmłodszych przygotowane były trampoliny, dmuchane zjeżdzalnie i kule wodne. Na zakończenie zorganizowano zabawę taneczną, którą poprowadził niezawodny dj Marcel czyli Marcel Kukulak.