Rano na boisku gminnym wystartowała „Sportowiada”. W różnych dyscyplinach sportowych, w różnych kategoriach wiekowych rywalizowały dzieci i młodzież. Równolegle starsze dzieci wzięły udział w I Biegu Patrolowym im. Rotmistrza Wacława Haczyńskiego. Uczestnicy gry terenowej mieli do wykonania siedem zadań m.in. strzelanie, wspinanie po linach, pokonanie zasieków. Współorganizatorami I Biegu była 21. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Plejady” oraz młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 im. Rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej wraz z opiekunami.
Od godziny 11.00 Skansen im. Marii Żwirskiej wypełniły stoiska edukacyjne, promocyjne i handlowe. Wszystkie dzieci odwiedziły Kącik Biblioteczny przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku a w nim konkursy o postaciach z bajek, rebusy i krzyżówki, animacje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Małego Kucharza, przy którym każde dziecko mogło dla siebie skomponować zdrowy owocowy deser. Nie zabrakło też cukrowej waty, lodów i dmuchanych zjeżdżalni. Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowali organizatorzy na ten wyjątkowy dla każdego dziecka dzień.
Stowarzyszenie historyczne Bajka zaprezentowało dioramy z epoki wczesnego średniowiecza i sarmacji. Pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuków, pokazy sokolnicze oraz pokazy rzemiosła średniowiecznego i nowożytnego, pozwoliły młodemu pokoleniu skonfrontować czasy współczesne z tym co archaiczne. Nie zabrakło również kulinarnej strony z dawnej epoki. Każdy mógł przygotować dla siebie podpłomyk z ulubionymi dodatkami a następnie upiec go w starym historycznym piecu. Wydarzenie z okazji Dnia Dziecka bez wątpienia malowała historia.
O godz. 13. 00 nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Dorota Socik, powitała bardzo serdecznie wszystkie dzieci oraz zaproszonych gości, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kazimierza Porębskiego, gospodarza gminy Brańszczyk wójta Wiesława Przybylskiego wraz z przewodniczącą Rady Ewą Wielgolaską, radnymi oraz sekretarzem gminy Beatą Wójcik, członków Związku Piłsudczyków RP Oddziału Ziemi Cudu nad Wisłą powiatu wołomińskiego: płk. Andrzeja Michalika, mjr. Edwarda Urbanowskiego, mjr. Tadeusza Dobczyńskiego, kpt. Andrzeja Jastrzębskiego. Ponadto wydarzenie swoją obecnością uświetnił dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, płk. Leszka Iwańca.
W tym dniu lista powitań była bardzo długa, skierowana także do prof. Stanisława Białousza, zastępcy burmistrza Ostrowi Maz. Daniela Choinki oraz do dowódców, prezesów i kierowników instytucji, stowarzyszeń czy też kół, którzy przybyli w większym gronie, prezentując stoiska promocyjne: por. Wojciecha Szydlaka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, Nadleśniczego Waldemara Wańczyka i zastępcy Łukasza Łapińskiego wraz z pracownikami z Nadleśnictwa Wyszków, dyrektora Agaty Bartkiewiecz oraz zastępcy Jacka Jarmuły z Centrum Szkolenia Lotniczego w Nagoszewie, prezesa Dariusza Szymanowskiego i członków Stowarzyszenia Wizna 1939, prezesa Koła Łowieckiego „Dzik Wyszków” Sylwestra Runo wraz z towarzyszami, prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych Jacka Zalewskiego.
Po powitaniu delegacja udała się odsłonić tablicę pamiątkową, poświęconą Wacławowi Haczyńskiemu. Urodzony 27 stycznia 1894 roku w majątku Brańszczyk, w ziemiańskiej rodzinie Wacława i Kazimiery z Buczelskich, Wacław Haczyński był ziemianinem, działaczem społecznym, politykiem i posłem na Sejm II Rzeczypospolitej IV kadencji, ale przede wszystkim żołnierzem - oficerem Wojska Polskiego, rotmistrzem 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Jako żołnierz i polityk stał się także ofiarą zbrodni katyńskiej. Po złożeniu kwiatów pod tablicą głos zabrał wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski oraz zaproszeni goście. Popłynęły podziękowania w szczególności do wszystkich zaangażowanych w poszczególne inicjatywy, dzięki którym udało się zorganizować na ten dzień tyle atrakcji. Po części oficjalnej na wszystkie dzieci czekał spektakl grupy teatralnej Lokomotora i ich program animacyjny. A o godzinie 16.00 spektakl cyrkowy „Amore czyli retro cyrk”.
- Przy tej okazji serdecznie chcemy podziękować, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Radnym Gminy Tadeuszowi Kruszewskiemu oraz Adamowi Błońskiemu za pomoc przy organizacji tablicy poświęconej Wacławowi Haczyńskiemu, Dyrektorowi i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Andrzejowi Mierzwińskiemu i Dowódcy Garnizonu Ostrów płk. Leszkowi Iwańcowi za poświęcony czas i pomoc przy wydaniu publikacji historycznej pt.” Rotmistrz Wacław Haczyński, Żołnierz czasu wojny, obywatel czasu pokoju…”. Serdecznie dziękujemy za część historyczną oraz artystyczną Grupie Bajka i rekonstruktorom pikniku historycznego oraz grupie teatralnej Locomotora, KGW Turzyniacy, KGW Klub Seniora w Brańszczyku oraz Orkiestra „Darmanista” za piękne występy sceniczne - mówią organizatorzy.
Dzień Dziecka zakończył się rozdaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku.
Źródło: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku