REKLAMA

REKLAMA

"Bug Wyszków to dobro wspólne"

Autor: Monika Grzelecka

Sport | Sobota, 09 kwi 2022 22:16

Centralne uroczystości istnienia 100-lecia Klubu MZKS Bug Wyszków odbyły się 9 kwietnia. Z tej okazji została otwarta wystawa plenerowa przypominająca  postaci ważne dla klubu.

REKLAMA

Niech wygra Bóg i Bug

Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Wojciecha w Wyszkowie. Koncelebrowali ją proboszcz parafii ks. Roman Karaś, ks. Zbigniew Borawski oraz gościnnie ks. Tomasz Grabowski.    

- Życzę wam, żebyście - rozpoczynając mecz - nie wstydzili się znaku krzyża, żebyście odchodząc po skończonym meczu z drużyną przeciwną, potrafili podać rękę i podziękować za wspólną grę, która odbyła się na boisku według zasad far play. I żebyście potrafili na co dzień i w domu, kiedy podejmujecie obowiązki razem z rodzicami czy z żonami, abyście zawsze potrafili grać fair. Gra się do końca, a wynik naszego życia Pan Bóg sam oceni i obyśmy wszyscy mogli się spotkać tam, gdzie każda piłka będzie zwycięska, a każde serce będzie oznaczało wielką miłość. Niech wygra w naszym życiu Bóg, a lokalne sukcesy odnosi Bug Wyszków - mówił ks. Tomasz Grabowski.

To nie koniec świętowania

Po mszy przy oprawie muzycznej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego, zgromadzeni przeszli na pl. Miejski, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości oraz otwarcie wystawy.

 - Rok 2022 jest bardzo szczególny nie tylko dla społeczności Bugu Wyszków, ale i całego miasta, gminy i powiatu wyszkowskiego - powitał gości Michał Milczarczyk. - Bug Wyszków jest nieodłącznym elementem już od 100 lat. W wielu miejscach w kraju, jeśli powiemy, że pochodzimy właśnie z Wyszkowa, to jednym z pierwszych skojarzeń, szczególnie dla fanów sportu, jest właśnie nasz Klub. Tak piękna, okrągła rocznica jak najbardziej zasługuje na godne uczczenie. Robimy to na kilka sposobów, w różnych elementach. Zaczęliśmy od drobnych akcentów, takich jak specjalne logo na 100 - lecie klubu, czy jubileuszowe koszulki meczowe ze specjalnymi oznaczeniami. A dziś jesteśmy świadkami tych dużo bardziej poważnych elementów i ceremonii. Wczoraj byliśmy wszyscy pod wrażeniem atmosfery oraz oprawy ligowego meczu z Wichrem Kobyłka, wszystkich nas cieszy wysoka wygrana graczy trenera Krzysztofa Ogrodzińskiego, a kto wie czy część z nas nie była jeszcze pod większym wrażeniem tego, co działo się w trakcie spotkania i dookoła naszego stadionu. Oczywiście nasze obchody nie skończą się dziś, do końca roku będziemy świadkami różnych wydarzeń związanych z obchodami Klubu, a myślę, że wszystkim nam byłoby miło, gdyby nasi piłkarze w czerwcu stulecie naszego Klubu uczcili awansem do V ligii, czego sobie i wam życzę.

Wczoraj i dziś

Sobotnie uroczystości zainaugurował prezes Bugu Wyszków Marek Zalewski, który przybliżył historię klubu.

- Długi czas, a o stuleciu śmiało można w ten sposób powiedzieć, nadaje perspektywę, przez którą niczym przez okulary spoglądamy na minioną rzeczywistość. Perspektywa czasu studzi emocje i przydaje rozwagi ocenom przeszłości. Historia nie zaczyna się i nie kończy tylko na tej przez wielkie "H", na wydarzeniach politycznych czy przemianach społecznych. Historia to również, a może przede wszystkim, prąd przyszłości najbliższy naszym sercom, to historia naszych poprzedników, żyjących niegdyś w tym samym miejscu, gdzie my teraz stoimy. Dlatego z wielkim podziwem i szacunkiem dziś patrzymy na tych, którzy na progu rodzącej się polskiej państwowości, w tych niezwykle trudnych czasach, powołali do życia klub sportowy Bug Wyszków. To państwo Karolina i Antoni Mioduchowscy wraz z udziałowcami i pracownikami huty szklanej robotniczej, najstarszego zakładu pracy w Wyszkowie, dostrzegli fenomen sportu i rywalizacji fair play. Dzięki takiej postawie w różnych strukturach klubu mogli uprawiać sport wielu dyscyplin ludzie różnych środowisk, których nie stać było na udział w towarzystwach sportowych. Dziś Bug Wyszków to klub jednosekcyjny, nakierowany na piłkę nożną. Odbiorcami naszych działań są głównie mieszkańcy gminy Wyszków i Powiatu Wyszkowskiego. Naszym celem głównym jest rozpowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zapewniamy naszym zawodnikom dobre warunku rozwoju sportowego, promujemy zdrowy styl życia, popularyzujemy zasady sportowej rywalizacji fair play, krzewimy postawy patriotyczne i społeczne. Bug Wyszków to największy klub sportowy w Powiecie Wyszkowskim. W naszej akademii trenuje ponad 350 młodych ludzi w wieku od 4 do 18 lat, którzy systematycznie uprawiają piłkę nożną w siedemnastu drużynach, a zajęcia prowadzone przez klub cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dziś Bug Wyszków to także drużyna seniorska, która swoje zmagania sportowe realizuje w Warszawskiej Lidze Okręgowej. Celem długofalowym stanowiącym istotę prowadzenia i funkcjonowania drużyny seniorskiej jest umiejętne i konsekwentne wprowadzanie wychowanków klubu w 95 proc mieszkańców gminy Wyszków wywodzących się z drużyn młodzieżowych naszej akademii. Obecnie w drużynie seniorskiej trenuje dziewięciu chłopców rocznika 2004 - 2005, jak słusznie zauważyliście jest to zespół bardzo młody, które swoje żniwo będzie czerpał w przyszłych sezonach. Sukcesy naszego klubu nie byłyby możliwe bez zapału, ciężkiej pracy i profesjonalizmu kadry trenerskiej. Dziś w klubie zatrudnionych jest szesnastu trenerów, wszyscy posiadają licencję Europejskiej Federacji Futbolu UEFA, wszyscy są wykwalifikowani i zaangażowani w swoją pracę i misję wychowywania młodego pokolenia sportowców, stale zmotywowani do zwiększania swoich kwalifikacji, zawsze mający na celu dobro klubu i rozwój młodych piłkarzy za co z tego miejsca bardzo serdecznie im dziękuję.

"Wielki Bug Wyszków" się marzy

Prezes przybliżył także osiągnięcia i sukcesy Klubu.

- Niewątpliwym sukcesem Klubu jest przystąpienie do programu certyfikacji dla szkółek piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej. Związek ten 3 grudnia 2019 roku przyznał klubowi certyfikat, nadając brązową odznakę. Ideą programu jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu. Przyznanie certyfikatu na jednym z trzech poziomów jest równoznaczne ze spełnieniem szeregów kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Wyróżnienie przez Polski Związek Piłki Nożnej to gwarancja, że Bug Wyszków jest najlepszym miejscem do rozwijania piłkarskich umiejętności. Dziś Bug Wyszków to jawność i transparentność finansowa, utrzymujemy się z dotacji z gminy Wyszków na podstawie umów na realizację zadań publicznych. Otrzymujemy także dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ponadto źródłem naszego finansowania są umowy współpracy sponsorsko - reklamowej oraz składki członkowskie od rodziców i darowizny. W roku 2020 nasz obrót wyniósł 1 mln 79 tys. zł, z czego obrót z działalności statutowej to 840 tys zł. Jesteśmy otwarci na społeczną kontrolę finansową, kontrolę wszystkich naszych działań. Dziś Bug Wyszków to prężny Klub Seniora, który skupia byłych działaczy i sportowców związanych z Bugiem Wyszków. Jest to uhonorowanie i uznanie dla tych, co tworzyli podwaliny Bugu Wyszków, gdy nas jeszcze nie było. Wychodząc naprzeciw waszym oczekiwaniom, uchwałą walnego zebrania została przywrócona nazwa Klubu MZKS Bug Wyszków. Marzeniem moim jest awans drużyny seniorów do co najmniej III ligii, takie jest założenie i taki jest cel. Ten cel osiągniemy małymi krokami, przygotowując naszą zdolną, zaangażowaną i sportową  młodzież do profesjonalnego uprawiania piłki nożnej. Wiem, że takie jest oczekiwanie społeczne, a my wychodzimy temu naprzeciw, mozolnie przygotowując podwaliny pod ten sukces. Bug Wyszków to dobro wspólne, Bug Wyszków to dobro nas wszystkich, a nasz zarząd jest otwarty na propozycje społeczności, której dobro klubu jest bliskie sercu. Jestem tu po to, aby spełniać swoje i wasze marzenia związane z wielkim Bugiem Wyszków. Wierzę, że klub wróci na należne mu miejsce w hierarchii polskiej piłki nożnej. Wierzę, że z waszą pomocą, z pomocą władz samorządowych, lokalnych przedsiębiorców, przyjaciół klubu ten cel osiągniemy w jak najbliższej przyszłości.

"Ta historia ubogaca nasze miasto"

- 36 tysięcy 526 dni to jest właśnie 100 lat i jeden dzień. Tyle czasu istnieje nasz drogi Klub Bug Wyszków. Klub, który stał się prawdziwą instytucją w naszym mieście. Klub, którego historia nierozerwanie związana jest z naszym miastem - mówił burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. - W sporcie jak w życiu - czasem słońce, czasem deszcz - tak też różne były koleje i historie naszego Klubu Bug Wyszków, ale dziś, po stu latach, trzeba sobie jasno powiedzieć, to nadal jest największa organizacja sportowa w naszym mieście. Pamiętam jako młody człowiek kiedy przychodziłem na stadion. Tam się zawiązywały pierwsze przyjaźnie pozaszkolne, tam nawiązywały się przyjaźnie damsko-męskie i pewnie też czasami kryzysy wdawały się, bo piłka miała tą magię, że przyciągała chłopców jeszcze bardziej jak dziewczęta. Po tylu latach trzeba sobie powiedzieć, że ta historia ubogaca nasze miasto, to są rzesze ludzi, którzy nadal się spotykają i przyjaźnią, którzy o sobie pamiętają i którzy na dzisiejsze uroczystości przyjechali z różnych okolic kraju i zagranicy. Chciałbym pogratulować wszystkim działaczom sportowym, zarządowi, trenerom, wszystkim, którzy tworzą ten klub, tego, że tak pięknie dzierżą sztandar Bugu Wyszków. Trzeba sobie powiedzieć, że po stu latach nadal jesteśmy w stanie go rozwijać, nadal mamy ambicje sportowe, nadal mamy plany i jestem przekonany, że na kolejne setne urodziny będzie on jeszcze większy, będzie potężniejszy i nadal będzie istniał i nasi potomni równie godnie będę świętować jego urodziny. Wszystkiego dobrego 200 lat dla Klubu Bug Wyszków.

Głos zabrał wnuk założycieli Klubu Bug Wyszków, Jerzy Dąbrowski, który przytoczył ciekawostki na temat klubu. Odebrał także odznaczenie klubowe.

-  Klub rozpoczął działalność od powołania sekcji wodnej i lekkoatletycznej. Wkrótce powstała drużyna piłkarska odnosząca wiele sukcesów. Zaraz po wyzwoleniu w 1945 roku dawni działacze sekcji wodnej klubu, powołali do życia Klub Wodny Ligii Morskiej. Wspaniałym wychowawcą młodzieży w klubie wodnym, do której ja się wtedy zaliczałem, był pan Roman Karp jednocześnie prowadzący jako trener drużynę piłkarską zgodnie z polityką ówczesnych władz. W celu zerwania z przedwojenną tradycyjną nazwą klubu przez krótki czas klub występował pod nazwami „Sparta” i „Unia”. Na szczęście szybko działacze klubu wrócili do historycznej nazwy klubu sportowego Bug Wyszków. Dzięki temu dziś możemy radośnie świętować setną rocznicę klubu. Z tej okazji jako wnukowie założycieli klubu życzymy działaczom i zawodnikom Bugu Wyszków wielu sukcesów w przyszłości  - mówił.

- 24 kwiecień 1922 to ważna data dla miasta i dla klubu, ale warto też wspomnieć o kilku innych datach: 1983, 1993, 1999, 2001 - to są te daty, które są też bardzo ważne - mówił Sławomir Pietrzyk, prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. - W tym czasie Klub przechodził różne koleje losu. My, jako Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, jesteśmy dumni, że możemy razem działać. Panie prezesie wielkie gratulacje za to, co pan robi dla tej społeczności, dla klubu, dla wszystkich, którzy tutaj trenują. Składam serdecznie gratulacje i podziękowania za wkład, jaki wnosicie w rozwój piłkarstwa na Mazowszu, ale również i w całej Polsce.

Klub na fotografii

Podczas uroczystości otwarto wystawę zdjęć, która ilustruje historię Klubu. Można zobaczyć m.in.  legitymację z 1926 roku, na której jest pierwsze logo i nazwa klubu, zdjęcia z meczu szachowego Wyszków - Łomża z roku 1983. Wystawę przygotował przyjaciel Klubu i regionalista z MGBP w Wyszkowie Mirosław Powierza we współpracy z Łukaszem Obrębskim.

 - Chciałbym zarekomendować obejrzenie wystawy, chociaż wiem, że wystawa obroni się sama - powiedział Mirosław Powierza. - Przez kilka lat gromadziliśmy w bibliotece materiały, które posłużyły do tej wystawy. Zawodnicy, moi przyjaciele, mieszkańcy Wyszkowa zajrzeli do swoich szuflad i tam odnaleźli niebywałe skarby, zdjęcia, pamiątki dotyczące niemal stu lat działalności klubu w Wyszkowie. Na archiwalnych fotografiach możemy zobaczyć zawodników, trenerów, młodzież, kibiców często odkryjemy, że niektórych już wśród nas nie ma, ale oni wykonali bardzo dobrą robotę. Oni wszyscy przyciągali młodzież z naszych szkół, które to szkoły były wylęgarnią talentów. Jestem bardzo zadowolony, że miałem możliwość przygotować tę wystawę na stulecie Klubu Sportowego Bug w Wyszkowie. Pierwsza nazwa Klubu właśnie tak brzmiała. Pierwszymi sekcjami, które były tworzone w klubie była sekcja lekkoatletyczna, później były sekcje piłki nożnej, tenisa stołowego, kolarstwa i nawet szachiści. 

Nagrodzeni, odznaczeni, docenieni

Nastąpiło również wręczenie odznaczeń (Polskiego Związku Piłki Nożnej, Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej oraz odznaczenia specjalne Bugu Wyszków) dla osób zasłużonych dla klubu.

Odznaczenia PZPN otrzymali: Arkadiusz Mielczarczyk, Jerzy Nowak, Stefan Liszewski, Zbigniew Rydzewski, Ryszard Skwara, Jerzy Szymański, Marian Zalewski.   

Złoty Medal Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Andrzej Wiśniewski, Włodzimierz Gryz, Kazimierz Mróz, Waldemar Sztachelski, Zbigniew Szklarski, Marek Duchnowski, Karol Pękul, Andrzej Krysiewicz, Zenon Kruchelski, Andrzej Łysikowski, Kazimierz Milewski,  Marian Szulc,  Wojciech Kulesza, Sylwester Rutkowski.

Srebrny Medal Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Marcin Chodkowski, Paweł Zieliński, Arkadiusz Gawryś, Zbigniew Gurlaga, Paweł Kaput, Jacek Karłowicz, Dariusz Koprowski, Czesław Lechowicz,  Krzysztof Majewski, Krzysztof Ogrodziński, Adam Pogorzelski, Artur Salamon, Arkadiusz Skonieczny, Paweł Stefański, Mariusz Szajczyk, Grzegorz Waluś, Robert Wasilewski, Józef Wiśniewski, Andrzej Włoszczyński, Mirosław Szajczyk.  

Medal klubowy Bugu Wyszków: Marek Stokarski.   

Medale Polskiego Związku Piłki Siatkowej: Leszek Obrębski, Stanisław Obrębski, Lech Przychodzień, Wiesław Szulc.   

Klubowe odznaczenia dla byłych kolarzy: Ignacy Deptuła, Jan Kuczyński, Ryszard Nawała, Kazimierz Skoczeń, Tadeusz Skrzypek, Bogdan Ponichtera, Stanisław Zacharski, Mieczysław Jachacy.   

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

widz

Akademia jak za komuny. Niektórzy nawet garniturów nie zmienili

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA