Po co jest komisja?
- Kalendarz budowany był na doświadczeniu lat poprzednich, covidowych, gdy było mnóstwo obostrzeń. Jest bardzo różnorodny, wielopokolewniowy, upowszechniający aktywność fizyczną i bogaty dla miłośników różnych gatunków muzycznych. Mamy dużo gwiazd - opowiadała radnym z komisji promocji Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego.
- Szkoda, że nie dostaliśmy go wcześniej na maila - zauważył radny Piotr Pokraśniewicz.
- To celowe działanie - odpowiadała naczelnik - staram się robić promocję tak, jak jestem nauczona i chcę, żeby to w pierwszej kolejności wyszło od nas, żeby nie było tak, że któreś z mediów będzie wiedziało wcześniej, tylko żeby dowiedziało się od nas. Dlatego wcześniej tego kalendarza mnie pokazywałam Państwu - tłumaczyła radnym.
- Po co w takim razie jest komisja promocji, skoro przed zaprezentowaniem kalendarza nie została o tym poinformowna? Może byśmy jakieś uwagi swoje wrzucili, chcielibyśmy pomóc, po to chyba jesteśmy - odpowiadał radny Bogdan Osik.
- Trudno jest wiele złożonych czynników skonsultować. Umowy z wykonawcami są negocjowane dużo wcześniej. A co gdyby któryś z wykonawców się państwu nie spodobał a ja miałabym już umowę podpisaną? Zrobiłam najlepiej jak umiałam - mówiła Edyta Wittich.
- Pod względem gustów i gwiazd nie będziemy się wypowiadać. Ale była prezentacja Bug Nature Festival - czy nie można było zaprosić naszego przewodniczącego, żeby uczestniczył w tej prezentacji? - dopytywał Bogdan Osik, nawiązując do konferencji prasowej, na której gmina zaprezentowała nowe wydarzenie - festiwal Bug Nature Festival. Przy okazji radni dowiedzieli się, że budżet nowego wydarzenia to 200 tys. zł.
- No tak. Można było, ale wiele jest zadań i zapomniałam. Niektóre rzeczy robimy bardzo szybko i zapomniałam zaprosić - przepraszała Edyta Wittich.
Mogli przyjść i porozmawiać
Zdaniem Bogdana Osika w kalendarzu gmina nie uwzględniła wielu imprez, które organizowane są cyklicznie przez organizacje pozarządowe, a poza tym ich terminy pokrywają się z datami organizacji wydarzeń gminnych, co - zdaniem radnego - świadczy o złej koordynacji i braku dialogu spolecznego. Wymieniał m.in. Festiwal Kultury Międzyrzecza, Dni Rybienka Leśnego.
- Międzyrzecze nie złożyło do nas propozycji, podobnie jak Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic nie zgłosiło, że chcą organizować swoje dni. Wielokrotnie rozmawiałam i mówiłam, że jest możliwość poinformowania wcześniej. Do 29 listopada zbieramy propozycje do przyszłorocznego budżetu i kalendarza wydarzeń - takiej propozycji nie było, więc nie ma tego w kalendarzu - odpowiadała Edyta Wittich. Wśród imprez, które tą drogą zostały gminie zgłoszone, wymieniła natomiast spływ Flis 2, Kurpiowską Kuźnię i Koncert Chopinowski.
- Czy ich organizatorzy złożyli wnioski na piśmie? - dopytywał radny Osik.
- Nie, przyszli do urzędu i rozmawialiśmy - mówiła naczelnik.
- To znaczy, że jest nie tak, bo w ogłoszeniu jest wymienione co trzeba spełnić, że trzeba dostarczyć na piśmie: termin, nazwę imprezy i krótki opis merytoryczny lub scenariusz, kosztorys imprezy. Może powinny być jakieś konsultacje społeczne tego kalendarza - mówił radny.
- Wszystkie NGO znają drogę do urzędu i jeśli chcą coś organizować, potrafią przyjść i rozmawiać. Można telefonicznie z nami rozmawiać. Na spotkania - konsultacje programu współpracy z organizacjami nie przychodzą. A jak chcą coś załatwić, przychodzą do mnie lub burmistrza i rozmawiamy, i załatwiamy. Procedura jest taka sama od wielu, wielu lat. NGO, które chcą coś zgłosić, przychodzą i zgłaszają. Stowarzyszenie z Rybienka nie jest młode i zna zasady. To już było powtarzane kilkukrotnie i to jest jedyne stowarzyszenie, które działa poza wszelkimi zasadami. Wszystkie inne NGO potrafią przyjść, powiedzieć swój pomysł, wiedzą kiedy jest tworzony budżet. Proszę, żeby to stowarzyszenie przestrzegało wspólnych naszych zasad, które są skuteczne. Jak ja bym zaczęła konsultować ze wszsytkimi kalendarz, to naprawdę bym nic nie zrobiła, bo każdy ma inny gust, jeden termin jest dobry, jeden zły... Trzeba zaufać urzędowi i podporządkować się pod reguły gry - stwierdziła Edyta Wittich.
- Czy coś jeszcze będzie dopisane do kalendarza jeśli ktoś zgłosi i będzie gmina dawać dofinansowanie? - pytał Bogdan Osik.
- Pytanie, czy są pieniądze na dotowanie kolejnych imprez? Ja bazuję na budżecie, który mi państwo przyznaliście - odpowiadała naczelnik.
Będzie plaża miejska
Najczęściej pojawiającym się wśród wyszkowian pytaniem o atrakcje w sezonie letnim, jest to o plażę miejską.
- Tak, będzie plaża - uzyskaliśmy odpowiedź w wydziale promocji.
Poza infrastrukturą, która pojawiła się na miejscu do rekreacji na Latoszku przed rokiem na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic (toaleta, kosze na smieci, boisko do siatkówki, miejsce na ognisko), w tym roku przybędzie elementów małej architektury. Będzie więcej miejsc do siedzenia i grillowania. Gmina czeka aktualnie na zgodę zarządcy terenu - spółki Wody Polskie - na rozpoczęcie przygotowania miejsca do plażowania. Z imprez planowanych nad rzeką: w czerwcu ma się odbyć spływ kajakowy, w lipcu - turniej siatkówki i pływanie na SUP-ach, a we wrześniu - Nadbużański Trójkąt.
Co nas czeka w 2022?
KWIECIEŃ
9 kwietnia - jubileusz 100-lecia MKS BUG Wyszków. Msza św., otwarcie wystawy plenerowej na pl. Miejskim
30 kwietnia - wyścig kolarski o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego
MAJ
1 maja - Majówka turystyczna - VIII Pierwszomajowy Rajd Rowerowy + Marsz Nordic Walking. Start: skwer Jana Pawła II
3 maja - Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Sanktuarium św. Idziego
8 maja - Wings for Life
8 maja - Piknik „Pochwal się swoim pupilem”. Miejsce: psi wybieg na terenie SP nr 5
21 maja - „Majówka z koszykiem” dla seniorów
21-22 maja - Motoserce (plac Miejski)
21-22 maja - Zlot Food Trucków (plac Miejski)
28 maja - Dzień Konia w Gulczewie
29 maja - Rodzinne Mistrzostwa Wyszkowa - zawody lekkoatletyczne o tytuł Najbardziej Sportowej Rodziny (stadion WOSiR)
CZERWIEC
4 czerwca - 7. Wyszkowska Dycha Nocą - bieg uliczny
11 czerwca - 3. Zlot WIP (impreza zamknięta - hala WOSiR)
16 czerwca - XXVII Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60 i 70.
18 czerwca - Folknocka, koncert zespołu Rokiczanka (pl. Miejski)
19 czerwca - „Złap klimat w Wyszkowie” - stoiska ekologiczne, koncert Happysad (pl. Miejski)
25 czerwca - spływ kajakowy - 2. Flis JP 2 (trasa plaża Wyszków - Popowo Kościelne)
26 czerwca - Poland Bike Marathon (start: stadion miejski)
LIPIEC
16 lipca - BUG NATURE FESTIVAL: kocerty Kaśka Sochacka, Maryla Modzelan, Plantacja Ironii (Kosmala, Lewandowski, Matliński i goście) - park, okolice górki. Wcześniej: joga w parku, turniej siatkówki plażowej
23 lipca - BUG NATURE FESTIVAL: koncert KAMP!, PYSH (park). Wcześniej: SUPY na Bugu
30 lipca - BUG NATURE FESTIVAL: koncert KĘKĘ, FABSTER (park). Wcześniej: turniej streetball na boisku w parku
SIERPIEŃ
1 sierpnia - 78. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego
7 sierpnia - 10. Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku
15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego; obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
20-21 sierpnia - Tenisowe Mistrzostwa Wyszkowa (WOSiR/ Rybienko Leśne)
27 sierpnia - Festyn Sportowo-Rekreacyjny w Gulczewie. Koncert Topky
WRZESIEŃ
1 września - 83. rocznica wybuchu II wojny światowej (Pomnik GO Wyszków przy parafii św. Idziego)
2 września - TO(Z) Psiej Budy Fest 4. Koncert Cree
3 września - Nadbużański Trójkąt
4 września - Wyszkowski koncert Chopinowski (WOK Hutnik)
9 września - 83. rocznica bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej Wyszków
10 września - Grzybobranie Seniorów
16-17 września - Sprzątanie świata
PAŹDZIERNIK
1-2 października - 25. edycja Rally Wyszków o Puchar Burmistrza Wyszkowa
1-2 października - Zlot food trucków (pl. Miejski)
8 października - Kurpiowska Kuźnia Mistrzów (hala WOSiR)
LISTOPAD
11 listopada - Święto Niepodległości
GRUDZIEŃ
18 grudnia - Wigilia Miejska - 12. edycja (pl. Miejski)