- Dość rzezi drzew! Drzewa warto sadzić, ale zdecydowanie najistotniejszym działaniem jest ich ochrona przed wycinkami! Piękne i okazałe, sędziwe drzewo możemy ściąć w ciągu kliku minut, ale na następne takie będziemy musieli poczekać jakieś 100 lat. Dlatego w tym roku zapraszamy do akcji znajdowania drzew pomnikowych i zgłaszania ich do ochrony - zaapelowała Fundacja.
Jak podkreślają jej przedstawiciele, potrzebujemy w Polsce pilnych zmian prawnych dla ochrony drzew. Bez nich, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, drzewa same sobie nie poradzą. Póki co jednak najskuteczniejszą formą ochrony drzew jest obejmowanie ich ochroną pomnikową.
- Naszym strategicznym celem jest pełniejsza ochrona drzew, by mogły nas chronić przed upałami, suszą, powodziami i zawieruchami. By mogły łagodzić skutki zmian klimatu, oczyszczać powietrze, być domem wielu gatunków… radować oraz koić nasze zmysły. Dzisiaj, w czasie kryzysu klimatycznego oraz wobec konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla, drzewa są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek przedtem! Naukowcy mówią, że drzewa - i tylko drzewa - mogą uratować naszą planetę przed całkowitą katastrofą. Pamiętajmy przy tym, że to czego potrzebujemy - jak najszybciej i jak najwięcej - to duże, dojrzałe drzewa, a nie ich kikuty lub rachityczne sadzonki - podkreślają przedstawiciele fundacji.
Wymyślili zatem akcję "Proponowany Pomnik Przyrody".
- 21 marca (poniedziałek) zamierzamy wyjść w teren z tabliczkami „Proponowany Pomnik Przyrody” i w jednym terminie w wielu miejscach w kraju oznakować drzewa godne ochrony pomnikowej. Znajdźmy w terenie drzewa sędziwe, które warto zabezpieczyć przed potencjalną wycinką i objąć je ochroną pomnikową. Postarajmy się w tym dniu znaleźć sędziwe wierzby, ale i inne gatunki - zachęcają innych.
Akcja znalazła już naśladowców w Wyszkowie. Agnieszka Długołęcka, Piotr Płochocki i Jerzy Dziubłowski wytypowali już pierwsze okazy na terenie miasta i będą składać wnioski o ustanowienie ich pomnikami przyrody.
- W ramach ratowania przyrody, a konkretnie drzew, zmierzyliśmy i udokumentowaliśmy troje kandydatów: pierwszy to grupa czterech dębów szypułkowych - najgrubszy ma 3,5 m w obwodzie; drugi to topola czarna - 4,20 m; a trzeci to dąb szypułkowy na stacji PKP o obwodzie 4 m. Oznaczyliśmy je tabliczkami, których prosimy nie zrywać, a wnioski o uznanie za pomniki przyrody są już w przygotowalni i niebawem zostaną złożone - zapowiadają wyszkowscy przyjaciele drzew.
Zainteresowanym akcją udostępniamy materiały opracowane przez Fundację EkoRozwoju
Do pobrania:
- tabliczka Proponowany Pomnik Przyrody – projekt
- instrukcja krok po kroku Jak powołać pomnik przyrody
Materiały pomocnicze:
- o roli wierzb można przeczytać m.in. tu: Dlaczego warto sadzić wierzby,
- o procedurze prawnej: Drzewa -pomniki przyrody,
- Rozporządzenie w sprawie kryteriów uznania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody
- wzór wniosku dostępny jest tu: http://drzewa.org.pl/prawo/pomnik-przyrody-wzor-wniosku/
Fot. Piotr Płochocki/ Fundacja EkoRozwoju