Do Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie wpłynęło z początkiem lutego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członka Zarządu Powiatu Wyszkowskiego, wicestarostę Leszka Marszała. Zawiadomienie złożyli dwaj inni członkowie tegoż organu, mianowicie starosta Jerzy Żukowski i członek zarządu Teresa Czajkowska.
"Nie ma prawnego uzasadnienia na takie zachowanie"
- "Działając jako pokrzywdzeni, w oparciu o przepis art. 304 § 1 k.p.k. zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę organu samorządu terytorialnego (Starostwa Powiatu Wyszkowskiego) przez Wicestarostę Powiatu Wyszkowskiego, polegającego na bezprawnym wywieraniu wpływu na niepodjęcie czynności urzędowej przez organ samorządu terytorialnego, tj. art. 224 § 1 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 § 1 Kodeksu karnego - czytamy w zawiadomieniu. - Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał według z góry powziętego zamiaru, dwukrotnie tj. 04.01.2022 r. oraz 18.01.2022 r., uczestnicząc w posiedzeniu Zarządu Powiatu z indywidualnych pobudek opuścił posiedzenie, co spowodowało brak kworum i niemożność podjęcia uchwał, podczas gdy Członkowie Zarządu Powiatu wykonując zadania publiczne powinni kierować się prawem i interesem publicznym a interes publiczny wyraża się m.in. w skutecznym wykonywaniu zadań publicznych, podczas gdy w niniejszych okolicznościach o skutkach prawnych celowe opuszczenie posiedzenia spowodowało paraliż w czynnościach urzędowych, brak kworum (decyzje i uchwały Zarząd zgodnie z ze statutem Starostwa podejmuje kolegialnie, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej trzech członków Zarządu w głosowaniu jawnym) i niemożność podjęcia uchwał oraz nastąpiło wywieranie przemocą wpływu na niepodjęcie czynności urzędowej przez organ samorządu terytorialnego - Zarząd Powiatu Wyszkowskiego".
Jak informują dalej prokuraturę Jerzy Żukowski i Teresa Czajkowska, "wicestarosta Leszek Marszał dwukrotnie - 4 i 18 stycznia - uczestnicząc w posiedzeniu Zarządu Powiatu opuścił takie posiedzenie, co spowodowało brak kworum i niemożność skutecznego procedowania spraw, w tym podjęcia uchwał". Zgodnie z prawem decyzje i uchwały Zarząd zgodnie podejmuje kolegialnie, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej trzech członków w głosowaniu jawnym.
- "W niniejszej sprawie taki stan faktyczny zaistniał. Nie ma zatem żadnego prawnego uzasadnienia na takie zachowanie Członków Zarządu Powiatu, którzy celowo opuszczają posiedzenia, powodując brak skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez Zarząd Powiatu z uwagi na niemożność podjęcia uchwały. Czynność sprawcza wskazanych Członków Zarządu Powiatu Wyszkowskiego (w tym wicestarosty) poprzez opuszczanie posiedzenia po stwierdzeniu kworum i otwarciu obrad polega na wywieraniu wpływu i niepodjęcie czynności urzędowej przez organ samorządu terytorialnego" - piszą Jerzy Żukowski i Teresa Czajkowska.
"Chce bezprawnie wymusić"
Zdaniem składających zawiadomienie do prokuratury, "wicestarosta wraz z dwoma innymi członkami Zarządu Powiatu Wyszkowskiego, opuszcza posiedzenia, gdyż chce bezprawnie wymusić porządek obrad przez wprowadzenie siedmui projektów uchwał i ich przegłosowanie, albowiem mają większość 3/2. Wywieranie wpływu na czynności urzędowe Starosty polegają na takim oddziaływaniu, które mają skłonić do wprowadzenia w porządek obrad siedmiu projektów uchwał i ich przegłosowanie albo zaniechania czynności określonej treści, opuszczenie posiedzenia powoduje brak kworum i niemożność skutecznego procedowania spraw, w tym podejmowania uchwał".
Zdaniem starosty i członka zarządu Teresy Czajkowskiej, "już samo, uchylanie się Członków Zarządu Powiatu od wykonywania obowiązków publicznych, poprzez nie branie fizycznego udziału w posiedzeniach zarządu, powinno być traktowane jako istotne naruszenie prawa, bowiem warunek zachowania kworum należy odnosić do wszystkich faz procedury głosowania".
- "Późniejsze opuszczenie obrad jest demonstracją obojętności wobec danej sprawy, a więc powstrzymania się od wykonywania zadania publicznego, podczas gdy każdy Członek Zarządu Powiatu powinien kierować się prawem i interesem publicznym. Opisane zachowanie członków zarządu opuszczających obrady w rażący sposób naruszyło standardy wymagane od członka zarządu i jest przyczyną ujmy godności sprawowanego przez nich urzędu. Dwukrotne działania Wicestarosty 4.01.2022 r. i 18.01.2022 r., poprzez opuszczenie posiedzenia zmierzały w konsekwencji do uczynienia swojego nieetycznego czynu bezkarnym, a zatem pośrednio prowadziły do podważenia autorytetu Państwa i znaczenia prawa stanowionego" - uzasadniają swoje zawiadomienie J. Żukowski i T. Czajkowska.
Prokuratura chce się "wyłączyć"
Zawiadomienie zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie zgodnie z właściwością miejscową, ale ta nie będzie zajmowała się jego rozpatrzeniem.
- Aktualnie trwają czynności dotyczące rozpatrzenia wniosku Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie o wyłączenie prokuratorów ze wskazanej jednostki w przedmiocie zawiadomienia - informuje Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.
Oznacza to, że zawiadomienie zostanie przekazane do rozpatrzenia innej prokuraturze, wskazanej przez prokuratora okręgowego.
Kryzys trwa
To kolejna odsłona trwającego od kilku miesięcy kryzysu politycznego we władzach Powiatu Wyszkowskiego. Paraliż w funkcjonowaniu samorządu powiatowego zapoczątkowała wrześniowa decyzja komitetów wyborczych popierających burmistrza Grzegorza Nowosielskiego o zerwaniu w powiecie koalicji z klubem PiS. Nowym partnerem "Wspólnoty Samorządowej", "Wyszkowskich Demokratów" i członków komitetu "Razem dla Ziemi Wyszkowskiej" zostali radni PSL. Nowa koalicja uzyskała przewagę liczebną w Radzie Powiatu (ma 11 z 19 radnych) i Zarządzie Powiatu (ma 3 z 5 członków), ale nie uzyskała wystarczającej większości, aby odwołać starostę wraz z zarządem i rozdać karty na nowo. Zamiast nowego otwarcia na półmetku obecnej kadencji mamy więc pogłębiający się kryzys polityczny, który wpływa na paraliż decyzyjny i kompetencyjny, a tym samym sprawne funkcjowanie całego Powiatu Wyszkowskiego, czego wyraz mieliśmy już kilkukrotnie okazję oglądać chociażby na sesjach Rady Powiatu. Na ostatniej opozycja podjęła - nieskuteczną - próbę odwołania wicestarosty Leszka Marszała. Kryzys widać jednak najwyraźniej w łonie Zarządu Powiatu, który nie był w stanie prawomocnie obradować od początku 2022 roku aż do 10 lutego. Trzech członków zarządu - Leszek Marszał, Paweł Deluga i Bogusław Frąckiewicz - warunkowali bowiem swój udział w posiedzeniach od wprowadzenia do porządku obrad siedmiu projektów przygotowanych przez nich uchwał. Na to nie było zgody starosty Jerzego Żukowskiego oraz członka zarządu Teresy Czajkowskiej, co zaowocowało m.in. opisanym wyżej zawiadomieniem do prokuratury. Więcej na ten temat -> Skargi, protesty i bojkot, czyli nowa powiatowa rzeczywistość Z kolei na najbliższej sesji, 23 lutego, radni będą rozpatrywać skargę, którą na działania starosty złożyli dwaj członkowie zarządu - Paweł Deluga i Bogusław Frąckiewcz. Panowie poskarżyli się na "bezpodstawne i celowe działanie, mające na celu blokowanie, przeciąganie, opóźnianie, podjęcia decyzji przez organy powiatu". Chodzi znów o to, że starosta Jerzy Żukowski nie chce wprowadzić do porządku obrad zarządu projektów siedmiu uchwał przygotowanych przez wicestarostę Leszka Marszała. Skutkiem tych uchwał miałaby być m.in. zmiana regulaminu organizacyjnego Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy a także zmiana kancelarii prawnej, obsługującej Powiat Wyszkowski.