REKLAMA

REKLAMA

"Niech żyje sztuka"

Autor: Monika Grzelecka

Kultura | Piątek, 21 sty 2022 23:46

W świat "Kolaży wspomnień" wprowadziła wyszkowian niezwykła artystka - Natalia Kupiec, która w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie zaprezentowała wystawę nowoczesnych prac malarskich, rysunku a także grafiki warsztatowe - litografie, algrafie, kolagrafie, wykonane ołówkiem, węglem, pastelą na papierze i oleje na płótnie. 

"Kolaże wspomnień" stanowią przegląd aktywności twórczych autorki. Wystawa przedstawia sytuacje, wrażenia i wspomnienia, zachowane w formie osobistych zapisów, obrazów i obiektów malarskich.

- "Kolaże wspomnień" są to prace z czasów studenckich Natalii Kupiec, młodej artystki pochodzącej z Wyszkowa. Niech żyje sztuka - tak powitała gości wernisażu dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik - Nasiadko.

Główna bohatera wydarzenia opowiedziała o początkach tworzenia sztuki plastycznej.

- Plastyka u mnie w domu nie była niczym nowym, bo gdzieś od zawsze mama malowała i siostry, więc u nas w domu było to normalne. Myślę, że na trzecim roku studiów podjęłam decyzję, że chcę tworzyć i rozwijać swój talent. Wtedy musiałam zdecydować czy będzie to grafika warsztatowa czy grafika projektowa i szczerze powiem, że bardziej sięgnęłam w tę grafikę warsztatową i postanowiłam, że sporóbuję. Na pierwsze zajęcia poszłam do pana Konrada Wróbla, który prowadził dodatkowe zajęcia sztuk plastycznych w liceum i wtedy już po tych zajęciach zaczęlam się poważnie zastanawiać i zdecydowałam, że spróbuję, zaryzykuję i wybrałam łódzką uczelnię. Nawet nie za bardzo wierzyłam, że dostanę się na tę uczelnię. Swoje studia wspominam bardzo miło. Był to bardzo owocny czas, poznałam wielu wspaniałych ludzi, bardzo motywujących profesorów, którzy dopingowali do pracy. Dużo uczyliśmy się także sami od siebie i dużo z tego wyniosłam. Wspólpracowałam przez krotki czas z Łódzkim Centrum Wydarzeń i malowaliśmy wspólnie mural z grupą Hiszpanów. Stworzyliśmy mural na ścianie, która miała 600 m kw., więc było to bardzo fajne doświadczenie, które miło wspominam. Miałam przyjemność być także w Teatrze Wielkim w Łodzi i pomagałam przy tworzeniu dużych scenografii do spektakli. Jest co wspominać - mówiła Natalia Kupiec.

Artystka opowiedziła też o swoich pracach. 

- Zawsze mam pewien zarys ale i tak w trakcie pracy gdzieś on się zmienia. Komponuję cały czas od nowa, więc nie mam stałego planu. Inaczej jest jeśli chodzi o grafiki. Tutaj już trzeba tworzyć według planu, żeby było równo, nie było przesunięć. Natomiast jeśli chodzi o malarstwo i rysunek to gdzieś tam sobie działam jak fantazja mnie poniesie. Teraz tworzę już małe obiekty, skupiam się na materiałach i ich fakturach, mieszam, traktuję pigmentem z wodą, patrzę jak reaguje, rysuję po nich, więc jakby ta moja sztuka cały czas się zmienia - opowiadała. 

Natalia Kupiec mówiła także o swoich inspiracjach i planach na przyszłość.

- Najbardziej inspiruje mnie przyroda, ale też nie ukrywam w moich pracach dyplomowych inspiracją były stare zdjęcia. Mam nadzieję, że gdzieś ta kreatywność będzie ze mną. W domu mam małą pracownię, gdzie tworzę i próbuję swoich sił w innych technikach. Poznaję cały czas coś nowego.

Ekspozycja w Wyszkowie, rodzinnej miejscowości artystki, była dla niej wydarzeniem szczególnym. Podczas piątkowego wernisażu podzieliła się „swoim światem” z rodziną, znajomymi i mieszkańcami, którzy wnikliwie oglądali zaprezentowane prace. Wyrażali swoje opinie i dzielili się wrażeniami, zadawali pytania i osobiście rozmawiali z autorką o swoich odczuciach.

Wystawa wpisuje się w 30. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Natalia Kupiec przekazała na aukcję dla wyszkowskiego sztabu trzy swoje prace, które będzie można wylicytować podczas niedzielnego finału. Wernisaż umilała muzyka w wykonaniu Mileny Kupiec (saksofon) i Adama Wojtkowskiego (pianino). Wystawę można oglądać w Bibliotece Miejskiej do 25 lutego.

Natalia Kupiec urodzona w Wyszkowie 14 lipca 1994 roku. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, specjalność - grafika warsztatowa. Pracę dyplomową obroniła pod kierunkiem prof. Witolda Warzywody w Pracowni Technik Litograficznych oraz pod okiem dr Marzeny Łukaszuk w Pracowni Rysunku i Technik Ilustracyjnych. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, a także łączy te techniki.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

Polecane firmy.

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA