REKLAMA

REKLAMA

Opozycja idzie do sądu. Chodzi o umorzenia podatkowe burmistrza

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Czwartek, 30 gru 2021 21:15

Radni Klubu "Masz Wybór" nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w temacie wyjaśnienia podstawy umorzeń podatkowych, jakich dokonał burmistrz Wyszkowa za 2020 rok. 29 grudnia skierowali skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarga związana jest z odmową udostępnienia im informacji publicznej, co Grzegorz Nowosielski uzasadniał tajemnicą skarbową. Wcześniej Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ostrołęce utrzymało w mocy zaskarżoną przez radnych decyzję burmistrza.

Miasto

REKLAMA

Radni Klubu "Masz Wybór" Adam Szczerba, Monika Bieżuńska i Bogdan Osik kilkukrotnie zwracali się do burmistrza Grzegorza Nowosielskiego o udzielenie im informacji dotyczącej umorzenia Dariuszowi Kuleszy kwoty 264 tys. zł z tytułu podatku za 2020 rok. Radni chcieli się dowiedzieć czy umorzenie dotyczyło osoby prywatnej czy podmiotu gospodarczego, jakie było uzasadnienie dla umorzenia złożone przez Dariusza Kuleszę oraz jak swoją decyzję o dokonaniu umorzenia uzasadnił burmistrz. Każdy wniosek radnych spotykał się jednak z odmową udzielenia tych informacji przez Grzegorza Nowosielskiego. Burmistrz powoływał się na obowiązującą go tajemnicę skarbową, która zabrania udzielania informacji o konkretnym podatniku.

SKO podtrzymało decyzję burmistrza

W sierpniu br. radni opozycyjni zwrócili się do Samorządowego Kolegium Odwołaczego w Ostrołęce o uchylenie decyzji burmistrza. Wskazywali przy tym, że - wbrew stanowisku burmistrza - podanie do publicznej informacji danych w zakresie umorzeń podatków wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia, nie narusza przepisów o tajemnicy skarbowej wskazanych w Ordynacji podatkowej. SKO utrzymało jednak w mocy decyzję burmistrza Wyszkowa. W uzasadnieniu decyzji SKO stwierdziło, że informacja, której udostępnienia domagają się radni opozycji, stanowi co prawda informację publiczną, a burmistrz jest co do zasady podmiotem zobowiązanym na gruncie Ustawy o dostępie do informacji publicznej do jej udzielenia. Mimo to, zdaniem SKO, prawo do informacji ulega w tej sprawie ograniczeniu ze względu na ochronę tajemnicy skarbowej, której granice - zdaniem SKO - muszą być określone w sposób szeroki.

- Burmistrz trafnie wywiódł, że informacje dotyczące konkretnego podatnika, w tym przypadku pana Dariusza Kuleszy, stanowią tajemnicą skarbową w rozumieniu art. 293 Ordynacji podatkowej, więc odmowa ujawnienia tych danych znajdowała oparcie w przepisach prawa. Ponadto, zdaniem SKO w trybie przepisów UDIP dane podatników mogą być ujawnione jedynie od strony zbiorczej, a nie z punktu widzenia konkretnego podatnika i decyzji podjętej przez organ - uzasadniało SKO.

SKO (powołując się na wyrok NSA) zwracało także uwagę, że obowiązek opublikowania wykazu podmiotów, którym dokonano umorzenia należności o wartości powyżej 500 zł wraz z podaniem przyczyny umorzenia, wynika wprost z Ustawy o finansach publicznych i nie ma tu zastosowania Ustawa o dostępie do informacji publicznej, gdyż te dane są jawne i każdy może uzyskać do nich nieograniczony dostęp. 

"Burmistrz nie wywiązał się z obowiązku poinformowania"

Opozycja nie zgadza się z taką decyzją SKO, której zarzuca naruszenie Konstytucji RP, Ordynacji podatkowej oraz Ustawy o finansach publicznych. Radni zwrócili się zatem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchylenie decyzji SKO oraz wcześniejszej decyzji burmistrza o odmowie dostępu do informacji publicznej.   

- W przedmiotowej sprawie, informacje na temat umorzeń podatków za 2020 r. panu Dariuszowi Kuleszy nie spełniały naszym zdaniem wymogów określonych w trybie Ustawy o finansach publicznych, że informacje podlegają udostępnieniu wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn ich umorzenia. Należy podkreślić, że wszystkie pytania zadane przez nas burmistrzowi we wniosku z 2 sierpnia 2021 r. dotyczyły kwestii, które na gruncie UFP zostały uznane za wykraczające poza pojęcie tajemnicy skarbowej i podlegające udostępnieniu, a przyczyną dla których zdecydowaliśmy się na skierowanie w sprawie wniosku o dostęp do informacji było to, że burmistrz Wyszkowa nie wywiązał się w należyty sposób z ciążącego na nim obowiązku i nie wskazał w konkretny i nie pozostawiający wątpliwości sposób tego, jakiego konkretnie podmiotu dotyczy umorzenie podatków przewidzianych dla pana Dariusza Kuleszy (czy mowa o nim jako o osobie fizycznej, czy prowadzonym przez niego przedsiębiorstwie), a także jakie było jego uzasadnienie. Mając na względzie powyższe, należy uznać, że stan faktyczny sprawy - z uwagi na zaniedbania burmistrza - uzasadnia zastosowanie trybu wskazanego w Ustawie o dostępie do informacji publicznej, a nie w Ustawie o finansach publicznych, ponieważ objęte wnioskiem informacje nie zostały ujawnione i nie każdy ma do nich dostęp - pisze w swojej skardze do WSA radny Klubu "Masz Wybór" Adam Szczerba. 

Jego zdaniem, jawność informacji publicznych jest w Rzeczpospolitej Polskiej zasadą sformułowaną wprost w art. 61 Konstytucji RP, której źródła należy doszukiwać się w wyrażonej w art. 4 Konstytucji RP.

- W związku z powyższym wyrażony wyżej pogląd o możliwości zastosowania przepisów UDIP w sytuacji, gdy informacja, wbrew ciążącemu na organie obowiązkowi, nie została udostępniona w oparciu o przepisy UFP, należy uznać za uzasadnione z uwagi na to, że zapewnia on ochronę wskazanej w Konstytucji RP zasady jawności życia publicznego - czytamy w skardze do WSA. 

Opocyzja podkreśla, że zgodnie z Ustawą o finansach publicznych objęte ich wnioskiem informacje nie stanowią tajemnicy skarbowej, a jedyną kwestią, która może budzić w tej sprawie wątpliwości jest to, czy podlegają one udostępnieniu w oparciu o przepisy Ustawy o dostępie do informacji publicznej czy Ustawy o finansach publicznych.

- W wyjątkowych sytuacjach, gdy organ wbrew ciążącemu na sobie obowiązkowi nie zapewnia w należyty sposób jawności informacji wskazanych w Ustawie o finansach publicznych, dopuszczalnym powinno być zastosowanie trybu wskazanego w Ustawie o dostępie do informacji publicznej - argumentują radni. 

To jednak już kwestia, którą rozstrzygnie sąd administracyjny. 

"To była zachęta"

Nasza redakcja także kilkukrotnie zwracała się do burmistrza o szczegółowe uzasadnienie decyzji o umorzeniu kwoty ponad ćwierć miliona dobrze prosperującemu przedsiębiorcy. I także spotykaliśmy się z odmową udzielenia informacji, z tych samych powodów co radni Klubu "Masz Wybór". Dlatego nasze pytania skierowaliśmy bezpośrednio do Dariusza Kuleszy, który w rozmowie z naszą redakcją przyznał, iż umorzenie podatku miało być zachętą do przeniesienia siedziby jego firmy z gminy Rząśnik na teren gminy Wyszków. Czytaj TUTAJ

REKLAMA


Komentarze (10).

REKLAMA

Legia

O dowody to już postara się prokuratura z policją na wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa złożony przez przewodniczącą, nadzorującej burmistrza rady gminy, Piórkowską. Czekamy, to jest pani śmierdzący, ale obowiązek.

Legionista

Jak jest tajemnica skarbowa to jest. A Pan Szczerba może sobie szczekać. Nic nie zrobi tylko trochę hałasu bez żadnych dowodów

plus

A Pisy lepsze. Nie wiadomo kto większym złodziejem. Jeśli tak samo jak w Warszawie to Grześ przy nich to drobniutki złodziejaszek.

Korupcja

Korupcja jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlega karze. Płacimy Piórkowskiej prawie 3 tys po ostatniej podwyżce. A więc wymagajmy. Pani Piórkowska, zaniechanie powinności również podlega karze. Do roboty, albo honorowe zrzeczenie się koryta radnej.

Info dla Piórkowskiej

Zgodnie z treścią art. 304 § 2 KPK instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

CBA

Korupcja - czyn, który popełnia każdy, kto powodowany swoimi bezpośrednimi lub pośrednimi interesami narusza system reguł, za realizację których sam jest odpowiedzialny.

Lex po naszej stronie

Tę sprawę do prokuratury zgłosi Elżbieta Piórkowska, jest to jej zasrany obowiązek jako przewodniczącej. Jest paragraf mówiący o tym.

Ślepi

Wystarczająca jest ilość podanych do publicznej informacji treści, by tą sprawę zbadaly służby. Kolejnym krokiem powinny być media. Ja te ruszaą temat to i reszta weźmie się do roboty.

Mieszkanka

Nie pozostaje nic innego, jak złożyć zawiadomienie do prokuratuty o podejrzeniu korupcji. Takich prezentów nie robi się bezinteresownie, tym bardziej że Kulesza nie płacił podatków wcześniej w Wyszkowie. Państwo nie może fundować biznesów, na to też jest wyrok sadowy. Burmistrza nie interesuje skąd mieszkańcy wezmą na podatki, które ciągle podnosi.

Janina

Mają jaja. A szmondaki PiSmaki mordy w dziób, bo będąc w koalicji byli żyrantem burmistrzowej patologi. Wyszkowski PiS to miękiszony. Brawo Masz Wybór!

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

Dziecko
"MADU" Pracownia Zabawy i Rozwoju

ul. Geodetów 31 07-200 Wyszków

[email protected]

510-965-263

www.madu.com.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA