Nadkom. Mariusz Sycik zapewniał:
- Monitoring miejski to dla nas niesamowicie przydatne narzędzie w ustalaniu sprawców i dochodzeniu faktów.
Nie ma tygodnia, aby policja nie korzystała z zapisów monitoringu przy ustalaniu sprawców i przebiegu zdarzeń.
- Było włamanie do kiosku, gdzie operator ujawnił i od razu przekazał informację dyżurnemu, a ten niezwłocznie wysłał załogę policji. Operator monitoringu śledził, w którą stronę się przemieszczają sprawcy i informował dyżurnego wyszkowskiej komendy policji. Takich przykładów mogę podawać wiele - nie tylko sprawców włamań, ale także przestępstw narkotykowych - wyliczał komendant.
System liczy obecnie 36 kamer na terenie całego miasta. Są to kamery zarówno statyczne jak i obrotowe. Roczne utrzymanie systemu kosztuje gminę około 300 tys. zł, z czego większość stanowią wynagrodzenia operatorów monitoringu. Inne wydatki to bieżąca konserwacja, mycie kamer, naprawy sprzętu. Być może w 2022 roku gmina zwiększy wydatki na system monitoringu, bo potrzebne są nowe inwestycje. Zarówno policja, jak i radni z komisji promocji, widzą potrzebę zainstalowania w mieście dodatkowych kamer.
- Rozbudowa monitoringu miejskiego o dodatkowe kamery w miejscach gdzie w chwili obecnej ich nie ma pomogłaby w ustalaniu sprawców niektórych przestępstw - np. kradzieży aut. Dzięki niemu można sprawdzić, o której godzinie, w jakim kierunku odjechał sprawca. System pomógłby też w ustalaniu sprawców wypadków i kolizji, którzy uciekają z miejsca zdarzenia. Można by szybko określić, skąd przyjechał lub dokąd uciekł sprawca i szybciej rozpocząć ukierunkowane poszukiwania. Urządzenia byłyby też wykorzystywane w przypadku przestępców narkotykowych, których można by dzięki temu lepiej namierzać, jakimi autami się poruszają - mówił komendant.
- Komisja w stu procentach będzie popierać ten wniosek - zapewniał przewodniczący Wojciech Rojek.
Inną potrzebą jest wyposażenie policyjnej dyżurki w dodatkowy monitor oraz konsole do sterowania kamerami, aby była lepsza łączność i przepływ informacji z operatorem monitoringu. Policja widzi także potrzebę instalacji kolejnych 5-6 kamer w kilku punktach miasta, m.in. na pl. Miejskim i w centrum miasta, na wylocie z ul. Białostockiej i na wyjeździe na Serock. Policja zwróci się do gminy o ujęcie funduszy na inwestycję w monitoring w budżecie na 2022 rok.