Na koncert zaprosili Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Starostwo Powiatowe w Wyszkowie. Biblioteka, bo sama przesiąknięta jest duchem Norwida - jak mówiła dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko, witając bardzo licznie przybyłą publiczność. Frekwencja mile zaskoczyła organizatorów i głównego bohatera, który - jak mówił - do tej pory grał głównie dla mediów, organizatorów i rodziny. Postać Piotra Lewandowskiego przybliżył wicestarosta Leszek Marszał:
- Piotr Lewandowski, wyszkowianin. Od najmłodszych lat uczył się grać i komponować na instrumentach klawiszowych. W 2013 r. wygrał Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej dla Szkół, w którym należało skomponować muzykę do utworów Cypriana Norwida. Wybrał wiersz pt. "Post scriptum". Obecnie jest w trakcie nagrywania trzeciej płyty solowej. Każdy jego koncert jest wyjątkowy, bo tworzy i aranżuje muzykę na żywo. Absolwent wyszkowskiego "Norwida". Jest informatykiem i programistą. Ostatnio miał okazję wystąpić 25 sierpnia w pałacu w Dębinkach, gdzie Rada Powiatu, Rada Gminy w Zabrodziu oraz Fundacja Museion Norwid podjęły uchwały o utworzeniu Muzeum Cypriana Norwida. Mieliśmy okazję lepiej się poznać i doszliśmy do wniosku, że postaramy się zorganizować kolejne wydarzenia w ramach obchodów urodzin Norwida - mówił Leszek Marszał.
Koncert otworzyła autorska kompozycja "Zanurzenie" z płyty "Fuzzy Logic" (tłum. logika rozmyta). Piotr Lewandowski zaprezentował też nowe kompozycje. Koncert był bardzo różnorodny. usłyszeliśmy w nim muzykę klasyczną - dobrze znane utwory Fryderyka Chopina etiudę F-mol i znanego poloneza A-dur oraz współczesne autorskie kompozycje młodych wyszkowskich muzyków.
- Nie może zabraknąć utworów Fryderyka Chopina. Norwid był przyjacielem Chopina, choć poznali się późno, kiedy Chopin był już chory. Ale ich przyjaźń była bardzo serdeczna. Podobne emocje do tych, które wzbudza w nas muzyka Chopina, wzbudzają też wiersze Norwida. Obaj tęsknili za domem rodzinnym, za ojczyzną, latami beztroskiego dzieciństwa - mówił Piotr Lewandowski.
Do wspólnego wykonania "Czardasza" Piotr Lewandowski zaprosił skrzypaczkę Karolinę Zwolińską, studentkę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wspólnie wykonali też jedną z kompozycji Piotra Lewandowskiego pt. "Aphrodite", w nowej aranżacji na skrzypce i fortepian.
Piotr Lewandowski wystapił tego wieczoru także z Michałem Kosmalą, który gra na gitarze, skrzypcach, instrumentach klawiszowych, gitarze basowej. Przyjaciele wykonali dwa utwory ze świeżo wydanej płyty Michała Kosmali pt. "Modlitwy".
Na zakończenie Piotr Lewandowski zagrał utwór, który powstał specjalnie na ten koncert.
- Fantazję cis-moll skomponowałem na podstawie motywów, które ostatnio krążyły mi po głowie. Myślę, że umieszczę ten utwór na przyszłej płycie - zapowiedział.
Najbliższą okazją do posłuchania na żywo niezwykle uzdolnionego muzycznie Piotra Lewandowskiego będzie koncert planowany w Bibliotece Miejskiej 8 października (o godz. 19.00) podczas wernisażu wystawy poplenerowej "Śladami Norwida" w Dębinkach. Piotr Lewandowski, zainspirowany obrazami w wykonaniu artystów stowarzyszenia FormAT, będzie komponował muzykę na żywo.