"VACEK FESTIWAL Dni Muzyki Dobrej" - będzie pierwszą, choć w założeniu cykliczną, doroczną imprezą muzyczną, upamiętniającą Wacława Kisielewskiego „Vacka” - jednego z najlepszych pianistów w historii polskiej muzyki, członka znanego w Europie duetu fortepianowego Marek i Vacek, który zginął 35 lat w wypadku samochodowym pod Wyszkowem. Duet Marek i Vacek dziś uważany jest za kultowy w świecie rozrywki. Pisano, że ich receptą na sukces jest „wirtuozeria plus sceniczna charyzma, plus niebanalne pomysły aranżacyjne, plus humor”. Ich sposób na grę zaowocował niebywałą popularnością. Od 1963 do 1986 r. nagrali 26 płyt w międzynarodowych wytwórniach. Niejedna z nich stała się złota. Koncertowali na wszystkich kontynentach. Najbardziej jednak lubiani byli w Niemczech. Na ich koncerty trzeba było rezerwować bilety z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ich grą zachwycał się sam Artur Rubinstein. Koncertowali z Ewą Demarczyk, Violettą Villas, Anną German, Jacquesem Brelem, Charlesem Aznavourem, a nawet z Marleną Dietrich. Jako duet stworzyli wiele własnych ciekawych kompozycji, lecz przede wszystkim nagrali wiele interpretacji muzyki klasycznej, m.in. utworów: Moniuszki, Liszta czy Chopina.
To właśnie Wacławowi Kisielewskiemu hołd oddać chcą pomysłodawcy "Vacek Festiwal" - Stowarzyszenie Pan Hilary. Pod hasłem "Dni Muzyki Dobrej" odbędą się takie imprezy jak:
- 4 lipca - "Vackowy Piknik Muzyczny" w parku miejskim w Wyszkowie (start o godz. 13.30 z placu Miejskiego)
W programie:
- uliczna parada muzyczna z zespołem BrassFederacja,
- spotkania z autorami książek o muzyce i Vacku Kisielewskim,
- warsztaty rytmiczno‐muzyczne oraz zrób to sam ‐ tworzenie instrumentów z drewna - Pracownia Madu,
- warsztaty instrumentalne i wokalne dla dzieci młodzieży i dorosłych - Anna Ropelewska,
- Otwarta Scena Vackowa, czyli instrumentalne występy solistów, duetów, tercetów i kwartetów muzycznych (najlepiej, w jakikolwiek sposób nawiązujące do twórczości Marka i Vacka) - koordynują Tomasz Ponichtera i Bartłomiej Adler. Zapewniona scena, nagłośnienie i miły, parkowy klimat. Umiesz lub uczysz się grać na instrumencie w szkole, ognisku muzycznym, w domu? Chciałbyś zaprezentować utwór, który ćwiczyłeś sam lub z innymi? Ta scena jest dla Ciebie! Uczestnicy przychodzą ze swoimi instrumentami. Jeśli jesteś pianistą, który nie posiada instrumentu przenośnego, odezwij się, postaramy się pomóc. Zapraszamy także słuchaczy z własnym kocykiem, aby pośród drzew posłuchać muzyki płynącej ze sceny. Zapisy na otwartą scenę tel. 508 308 091, 502 262 738 e-mail: [email protected]
WSTĘP WOLNY
- 13 lipca o godz. 19.30 - plenerowy koncert fortepianowy w scenerii leśno-pałacowej przy hotelu „Baśniowa” w Rybienku Leśnym
Mottem festiwalu są słowa Lucjana Kydryńskiego, który o duecie Marek i Vacek powiedział: „Grają muzykę klasyczną jak popularną a popularną jak klasyczną”.
- Chcemy, aby te słowa przyświecały temu i następnym „vackowym” festiwalom - mówi organizator Piotr Adler.
Każdy festiwal ma swoje gwiazdy. W Wyszkowie tego samego dnia, na jednej scenie, na dwóch pełnokoncertowych fortepianach Yamaha Pianos zagrają Marek Tomaszewski Janusz Olejniczak, Andrzej Jagodziński, Marcin Masecki - przyjaciele Vacka Kisielewskiego i fenomenalni pianiści, na których artystyczne losy Vacek wpłynął.
MAREK TOMASZEWSKI (Marek z duetu Marek i Vacek) - wirtuoz fortepianu, w 1961 roku rozpoczął studia w Państwowym Konserwatorium w Warszawie w klasie prof. Drzewieckiego, twórcy „Konkursu Cho-pinowskiego”. Tam poznał swojego przyszłego partnera z duetu, Vacka Kisielewskiego. Po śmierci Vacka Kisielewskiego wraz z Michelem Prezmanem koncertował w Polsce i na świecie przez 7 lat w duecie „Marek & Michel”. Po tym czasie Tomaszewski postanawia zrobić przerwę w koncertowaniu, która trwała 8 lat. Rozpoczyna granie solo, odnosząc sukcesy artystyczne w Polsce i za granicą. W tym czasie przygotował też płytę solową „Premiere” w studiu Polskiego Radia. Pracował przy komediach muzycznych, przygotowywał spektakle w szkołach, aranżował dla profesjonalnych muzyków jazzowych, pracował z grupami bale-towymi, akompaniował śpiewakom jazzowym i klasycznym. Grał we Francji, Stanach Zjednoczonych w Tunezji w Anglii, w Austrii, w Szwajcarii, w Niemczech. W 2011 r. wydał płytę solową ze „Świętem wiosny” Igora Strawińskiego. Wciąż pracuje, daje prywatne koncerty, prywatne lekcje gry na fortepianie. Mieszka w Parmain pod Paryżem. „Muzyka - jak twierdzi - nie pozwala mu się zestarzeć”
JANUSZ OLEJNICZAK - pianista, pedagog muzyczny, laureat i członek jury Konkursu Chopinowskiego. W 1970 r. jako niespełna osiemnastoletni (najmłodszy) uczestnik został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w całej Europie, Japonii, Australii, obu Amerykach, na Kubie, grając w prestiżowych salach. Jego płyty z nagraniami utworów Mozarta, Liszta, Chopina, Schuberta, Prokofiewa, Kilara, Góreckiego otrzymały wiele nagród. W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych ośmiokrotnie otrzymał nagrodę „Fryderyk”, a za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005). Tworzył i wykonywał muzykę do filmów, m.in. „Chopin, pragnienie miłości” Jerzego Antczaka, „Pianista” Romana Polańskiego.
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - artysta wszechstronny, waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 - 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. W swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma zespołami z czołówki polskiego jazzu. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. W roku 1993 stworzył istniejący do dzisiaj zespół firmowany swoim nazwiskiem - Andrzej Jagodziński Trio. W roku 1994 ukazała się płyta Tria - CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego - Fryderyk oraz laur Melomani ‘94 - nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. W 1998r. wraz z Marcinem Maseckim nagrał płytę „Tribute To Marek & Wacek”.
MARCIN MASECKI - jest niewątpliwie jedną z najbarwniejszych i najbardziej nieschematycznych osobowości na polskiej scenie muzycznej. Pianista klasyczny i jazzowy, kompozytor, absolwent prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród. Występował m.in. z takimi sławami jak Tomasz Stańko, rodzina Waglewskich, Michał Urbaniak. Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna XVIII wieku. W ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, nagrywającym i występującym zarówno z repertuarem klasycznym, jak i jazzowym, awangardowym, a nawet popowym. Od 2017 roku tworzy wraz z Janem Młynarskim Jazz Band Młynarski-Masecki zespół jazzowy grający w stylu przedwojennym, stosujący jednocześnie nowoczesne aranżacje. Głośnym echem odbiła się też praca Maseckiego przy filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Pianista opracował ścieżkę dźwiękową i w znacznej części ją wykonał.
- Artyści, okoliczności, a także sceneria tego wydarzenia sprawiają, że będzie to niezwykłe, niepowtarzalne spotkanie wielkich pianistów przy dwóch fortepianach, które ma szansę przejść do historii polskiej muzyki i być gratką dla melomanów. Jesteśmy tego pewni tym bardziej, że wiemy, z jakim zapałem przygotowują się do niego muzycy, którzy pragną oddać hołd wielkiemu pianiście, swojemu przyjacielowi. Będziemy świadkami wirtuozerskich wykonań solowych, w duetach, a także miłych niespodzianek i improwizacji, bo - jak zdradzają artyści - przy tak niezwykłym spotkaniu wszystko się może zdarzyć - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.