32 tys. zł - tyle pozyskała gmina Wyszków na realizację działań z zakresu przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej. To 50 proc. wartości projektu, który będzie ją kosztował łącznie 64 tys. zł. Za to planowane jest przeprowadzenie na terenie gminy dziesięciu czterogodzinnych sesji pomiarowych poziomu zanieczyszczeń za pomocą latającego drona. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wyszkowie przejdą szkolenie z zakresu poboru próbek popiołu z palenisk domowych. Gmina planuje też zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych i badanie próbek popiołu z palenisk domowych.
Prawo wejścia i skontrolowania posesji pod kątem przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska daje burmistrzowi prawo o ochronie środowiska. Może on upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych podległych mu pracowników lub funkcjonariuszy straży gminnych. Wykonując kontrolę, urzędnik jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 na pozostały teren. Kontrolujący mogą przeprowadzić badania lub wykonywać inne niezbędne czynności kontrolne a także zażądać pisemnych lub ustnych informacji.
- Pobrane próbki będziemy przekazywać do akredytowanego laboratorium, które gmina wyłoni w drodze zapytania ofertowego. Jeśli badania wykażą naruszenia przepisów o ochronie środowiska, sprawę możemy kierować do policji, która będzie ją dalej prowadziła w trybnie kodeksu wykroczeń, a zatem skieruje do sądu - mówi Mirosław Wysocki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.