Inicjatywa dostępna dla wszystkich
Inicjatywa lokalna - to forma współpracy samorządu z mieszkańcami w celu wspólnego realizowania zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej. Jej wprowadzenie w gminie Wyszków proponuje burmistrz Grzegorz Nowosielski. Do społecznych konsultacji przedstawił właśnie projekt uchwały w sprawie inicjatywy lokalnej. Jak się z niego dowiadujemy, wnioski w ramach inicjatywy lokalnej mogą składać mieszkańcy gminy bezpośrednio bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych. W ramach inicjatywy lokalnej mogą być realizowane zadania publiczne, należące do zadań własnych gminy. Inicjatywa lokalna może być prowadzona na terenach dostępnych dla wszystkich mieszkańców gminy Wyszków.
Inicjatywa lokalna zakłada współudział Inicjatora w realizacji proponowanego przez niego zadania. Ten współudział może polegać na świadczeniu pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych i rzeczowych. Wkład własny inicjatora nie może być niższy niż 15 proc. kosztów całkowitych zadania, zaś udział gminy nie może przekroczyć 25 tys. zł. Szczegółowa wysokość udziału gminy i inicjatora w zadaniach realizowanych w ramach inicjatywy lokalnej mają być ustalane każdorazowo w odrębnych umowach.
Wkład własny, wkład gminy
Przy realizacji inicjatywy lokalnej wkład własny Inicjatora stanowią:
1) środki finansowe zgromadzone przez grupę inicjatywną lub organizację pozarządową;
2) praca społeczna - jako deklarowana liczba godzin świadczonych przez uczestników inicjatywy lokalnej (robocizna);
3) świadczenia rzeczowe - w szczególności dokumentacja projektowa, kosztorysy inwestorskie, usługi transportowe, materiały niezbędne do realizacji inicjatywy lokalnej.
Natomiast wsparcie ze strony gminy ma charakter:
1) finansowy;
2) rzeczowy - poprzez użyczenie sprzętu i narzędzi niezbędnych do realizacji zadania w ramach inicjatywy lokalnej, w zakresie możliwości gminy;
3) organizacyjny - poprzez wsparcie merytoryczne przy opracowywaniu dokumentacji oraz wsparcie informacyjne, w zakresie możliwości gminy.
W celu rozpoczęcia postępowania wynikającego z inicjatywy lokalnej, inicjator musi złożyć wniosek do gminy w terminie do 15 września każdego roku dla zadań realizowanych w roku następnym. Każdy wniosek podlega ocenie z zastosowaniem następujących kryteriów:
1) korzyści dla społeczności lokalnej (liczba osób, którym inicjatywa będzie służyć):
a) do 15 osób - 0 punktów,
b) od 16 do 50 osób - 1 punkt,
c) od 51 do 100 osób - 2 punkty,
d) od 101 do 500 osób - 3 punkty,
e) od 501 do 1000 osób - 4 punkty,
f) powyżej 1000 osób - 5 punktów;
2) poparcie mieszkańców dla realizacji projektu (wyrażone w formie podpisów poparcia):
a) do 5 osób - 0 pkt,
b) od 6 do 15 osób - 1 pkt,
c) od 16 do 50 osób - 2 pkt,
d) od 51 do 100 osób - 3 pkt,
e) od 101 do 250 osób - 4 pkt,
f) powyżej 250 osób - 5 pkt;
3) udział środków z budżetu gminy w całkowitych kosztach inicjatywy (suma świadczeń: pracy społecznej, pieniężnych, rzeczowych):
a) do 20%: 10 pkt,
b) do 30%: 8 pkt,
c) do 40%: 6 pkt,
d) do 50%: 4 pkt,
e) do 60%: 2 pkt,
f) powyżej 60%: 1 pkt;
4) udział oszacowanej kwotowo, zadeklarowanej pracy społecznej mieszkańców w kosztach własnych Inicjatora:
a) do 100%: 10 pkt,
b) do 80%: 8 pkt,
c) do 60%: 6 pkt,
d) do 40%: 4 pkt,
e) do 20%: 2 pkt,
f) 0%: 0 pkt;
5) stan przygotowania zadania (potwierdzony stosownymi dokumentami złożonymi przez Inicjatora):
a) inicjatywa nie wymagająca prac przygotowawczych lub inicjatywa zawierająca kompletną dokumentację projektową, w celu uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia - 5 punktów,
b) inicjatywa posiadająca opracowaną szczegółowa koncepcję, kiedy nie jest wymagany projekt budowlany, zgłoszenie lub pozwolenie na budowę - 4 punkty,
c) inicjatywa wymagająca opracowania dokumentacji projektowej i zgłoszenia zamiaru budowy - 3 punkty,
d) inicjatywa wymagająca opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę - 1 punkt;
6) celowość realizacji zadania (np. czy zadanie wpisuje się w plany inwestycyjne i politykę społeczną) - od 0 do 5 punktów
Akceptuje burmistrz
Po dokonaniu oceny wniosków, dokonywana będzie analiza możliwości zaangażowania środków gminy w realizację inicjatywy lokalnej. Podliczone punkty pozwolą na ustalenie kolejności realizacji przedsięwzięć. Wnioski o realizację zadań będzie akceptował burmistrz - w projekcie uchwały nie ma wzmianki, czy sam czy poprzez jakąś komisję. Inicjator wybranego projektu będzie następnie wspólnie z gminą opracowywał harmonogram i kosztorys realizacji zadania. Podmioty będą musiały zawrzeć umowę. Informacje o realizacji zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej podaje się do publicznej wiadomości.
Inicjatywa funduszowi nierówna
Inicjatywa lokalna ma być namiastką budżetu partycypacyjnego, którego wprowadzenie obiecywał już kilka lat temu burmistrz. Rządzi się jednak innymi prawami i zasadami. Podobnie jak fundusz sołecki, którego likwidację proponuje radnym burmistrz. Budżet partycypacyjny/ obywatelski to wydzielona część budżetu gminy, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy. Dzięki temu każdy mieszkaniec ma możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta i realną szansę zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek swojego otoczenia. Nie jest wymagany wkład własny mieszkańców do realizacji proponowanych zadań. Z kolei fundusz sołecki jest jeszcze inną formą budżetu partycypacyjnego. Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Mieszkańcy danego sołectwa na zebraniach podejmują decyzje, na co chcą wykorzystać przysługujące im pieniądze. Przy funduszu sołeckim także nie wymagany jest wkład własny mieszkańców a dodatkowo gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot części wydatków poniesionych na realizację inwestycji w ramach funduszu (obecnie wysokość zwrotu wynosi od 20 do 40% w zależności od zamożności gminy). Proponując radnym likwidację funduszu sołeckiego, burmistrz argumentuje jednak, że większość zadań na wsiach została już zrealizowana i ciężko jest mieszkańcom wymyślać nowe inicjatywy. Zresztą ich zaangażowanie w zebrania sołeckie - zdaniem burmistrza - jest bardzo słabe. Fundusz sołecki powoduje zaś "rozdrobnienie budżetu". Na razie nie wiemy, jaką część budżetu burmistrz chciałby przeznaczyć na zadania realizowane w ramach inicjatywy obywatelskiej. Na ten temat mają szansę wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy w drodze społecznych konsultacji. Jedno jest pewne, inicjatywa lokalna nie może być traktowana jako coś w zamian za fundusz sołecki ani namiastka budżetu obywatelskiego, bo rządzi się zupełnie innymi prawami.
Można zgłaszać uwagi
Uwagi do projektu uchwały należy zgłaszać na specjalnym formularzu zgłoszeń przesłanym pocztą na adres: Wydział Promocji, Kultury i Sportu, Urząd Miejski w Wyszkowie, aleja Róż 2, 07-200 Wyszków (z dopiskiem: KONSULTACJE), e-mailem na adres [email protected] (do wiadomości: [email protected]) lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego do 12 kwietnia.
Ponadto 8 kwietnia o godz. 16:30 odbędzie się otwarte spotkanie on-line na platformie ZOOM. Link do zalogowania dostępny będzie w dniu spotkania na stronie www.wyszkow.pl w zakładce „Dialog z mieszkańcami”.