Jury konkursu, w którego skład którego wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, pani Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Bohdan Lisowski, w 2020 roku nagrody przyznało w trzech kategoriach: Przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna oraz Grand Prix. O tytuły ubiegało się 18 lokalizacji z całej Polski:
- Gdynia - Woonerf na ul. Abrahama
- Jastrzębie-Zdrój - Zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - etap I
- Kielce - Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce (Wietrznia, Kadzielnia)
- Kobylnica - przystań kajakowa przy moście Lubuń - Zelkówko
- Lubliniec - Bulwar od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sportowej
- Łęczna - Rewitalizacja Parku Podzamcze
- Międzyrzec Podlaski - Międzyrzeckie Jeziorka
- Olkusz - Park osiedlowy „Dolinka”
- Oświęcim - Park Pamięci Wielkiej Synagogi
- Pleszew - Pociąg do kultury - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych
- Ruda Śląska - Rynek w Orzegowie
- Starogard Gdański - Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego
- Starogard Gdański - modernizacja Parku Miejskiego
- Sztum - Kompleks sportowo-rekreacyjny
- Świdnica - rewitalizacja terenów zieleni
- Tomaszów Mazowiecki - Park Bulwary
- Władysławowo - Przebudowa ul. Hryniewieckiego i ul. Morskiej
- Wyszków - pl. Miejski
Wygrały projekty epatujące zielenią i jej wszechstronnym wykorzystaniem - nie tylko w celach estetycznych, ale też czysto użytkowych. Grand Prix zdobyły Kielce za Geopark Kielce - czyli rozbudowę infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych.
W kategorii "Przestrzeń publiczna w zieleni" zwyciężył Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Wyróżnienie otrzymał projekt bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu.
W kategorii "Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni" najwyżej oceniono rewitalizację terenów zieleni w Świdnicy. Druga nagroda przypadła za projekt rewitalizacji Parku Podzamcze w Łęcznej. Wyróżnienie otrzymał Park Miejski w Starogardzie Gdańskim.
W kategori "Zrewitalizowana przestrzeń publicza" wygrał projekt "Pociąg do kultury" - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie. I wyróżnienie przyznano dla rynku W Rudzie Śląskiej - Orzegowie, a II wyróżnienie otrzymał woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni.
Zdjęcia nagrodzonych projektów prezentujemy w galerii - w kolejności opisanej powyżej.
W pierwszym etapie konkursu - do którego zakwalifikowano wyszkowski plac Miejski - przyjmowane były zgłoszenia przestrzeni publicznych od samorządów, osób fizycznych i prawnych. Podstawowe kryteria oceny zgłaszanych przestrzeni odnosiły się do kreowania ładu przestrzennego oraz podnoszenia atrakcyjności danego miejsca. Organizatorzy doceniali rozwiązania poprawiające jakość życia mieszkańców w tym osób niepełnosprawnych, ochronę walorów przyrodniczych oraz podkreślanie dziedzictwa kulturowego przestrzeni, zarówno trwałymi środkami architektonicznymi, jak i oświetleniem, czy innymi formami oddziaływania na percepcję krajobrazu. Ponadto uwagę zwracano na finansowanie inwestycji i racjonalne wykorzystanie funduszy europejskich, samorządowych i prywatnych. W drugim etapie konkursu właściciele i zarządzający nominowanymi przestrzeniami byli proszeni o przygotowanie szerszego opisu danej inwestycji.
Fot. główne: Urząd Miejski w Wyszkowie