Trasa licząca 62 km została podzielona na dwanaście odcinków różnej długości. Biegła ona wzdłuż granic administracyjnych gminy, duktami leśnymi, a także po części drogami utwardzonymi, szczególnie piękny malowniczy odcinek był nad rzeką Bug między Brańszczykiem a Turzynem oraz łąki nadbużańskie w Udrzynie i Tuchlinie. W ciągu doby udało się okrążyć gminę prawie czterokrotnie. Obok 61 uczestników, którzy pokonywali trasę odcinkami do biegu, zameldowali się ultramaratończycy. Dystans 62 km czyli pełne okrążenie gminy Brańszczyk w sposób ciągły w najlepszym czasie 6 godz. 54 minut i 54 sekund osiągnął Lech Komenda z Ciechanowa. Do niego też powędrował wyjątkowy puchar z tego biegu. Pełnego okrążenia gminy dokonał również ultramaratończyk Marek Jakimiuk z miejscowości Malesze (woj. podlaskie), który swój wyczyn sportowy dedykował dzieciom chorym na SMA: https://www.siepomaga.pl/filipek.... https://www.siepomaga.pl/mikolaj-sma...
Marek Jakimiuk odebrał również z rąk wójta gminy Brańszczyk pamiątkowe dwa medale z tego biegu, które przekazał na licytację, a dochód z tego zostanie przeznaczony na leczenie dzieci. Gminę Brańszczyk okrążył również wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, który dokonał tego w dwóch odcinkach w ciągu 24 godzin. Inicjator biegu Jan Szymanik, prezes Stowarzyszenia "Odnowa", w tym czasie pokonał 53 km trasy. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzymał pakiet startowy tj. plakietkę z numerem startowym oraz koszulkę z herbem gminy Brańszczyk, a podczas oficjalnego zakończenia biegu w sobotę 3 października przed Urzędem Gminy także pamiątkowy medal, dyplom i upominek, ufundowane przez gminę Brańszczyk.
Obok ultramartończyków na starcie poszczególnych odcinków zameldowało się 61 osób, którzy pokonali dystanse różnej długości, poczynając od 1 km (5-letni Błażej Wójcik) do 38 km (Damian Jechna). Najmłodsza uczestniczka biegu, 8-miesięczna Natalia, pokonała 3,5 km w wózku ze swoją mamą Magdą Krzeczkowską i 2-letnią siostrzyczką Martynką. Wśród biegaczy byli również przedstawiciele Klubu Biegacza z Wyszkowa i z Bractwa Zabrodzkiego. Wszyscy biegacze w ciągu 24 godzin biegu pokonali łącznie 715 km, a dystans, jaki udało się przebiec, to prawie cztery pełne okrążenia gminy Brańszczyk tj. 240 km.
Organizacja biegu była koordynowana przez Gminne Centrum Kultury w Brańszczyku, które było jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia, a podczas trwania biegu przez 24 godziny była możliwość śledzenia online na FB Centrum Kultury w Brańszczyku, aktualnego miejsca, gdzie znajduje się bieg. Było to możliwe dzięki lokalizatorowi GPS, który miał przy sobie Pacemaker. Była również możliwość wykonania połączenia pod wskazany numer, aby namierzyć Pacemakera prowadzącego bieg. Dawało to możliwość każdemu na dołączenie do biegu w każdym miejscu.
Jak zaznacza główny organizator biegu Jan Szymanik, zawsze należy wierzyć w ludzi i wyzwalać w nich ich potencjał i pozytywną energię. Tak właśnie było w przypadku organizacji tego przedsięwzięcia. Podczas trwania 24-godzinnego biegu równolegle działy się wydarzenia sportowe w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, gdzie 21 podopiecznych pokonało łącznie dystans 8,7 km, a także w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Białymbłocie, gdzie biegali jednocześnie wszyscy uczniowie, a w sumie pokonali 40,7 km. Do akcji włączyła się również Szkoła Podstawowa z Trzcianki, której uczniowie tego dnia pokonali łącznie 52 km (w biegu udział wzięły 44 osoby z sześciu klas). Również uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku podczas trwania biegu na terenie przy szkole pokonali łącznie 4,32 km. Pozostałe szkoły z terenu gminy Brańszczyk również brały udział w Tygodniu Sportu dla Wszystkich.
Na starcie biegu pojawili się natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Brańszczyku, a także uczniowie ZSS w Brańszczyku, którzy przyłączyli się do startujących biegaczy, a na trasie w Turzynie do biegnącej sztafety dołączyli uczniowie SP w Turzynie. Do wsparcia biegaczy zaangażowały się okoliczne jednostki OSP, zabezpieczając przebieg trasy w porze nocnej: OSP Brańszczyk, OSP Poręba, OSP Turzyn, OSP Trzcianka, OSP Nowe Budy, OSP Białebłoto, a także Stowarzyszenie Klubu Seniora Turzyńska Seniorada, sołectwo Udrzyn, OSP Tuchlin, którzy zorganizowali stałe punkty na trasie, gdzie można było się posilić na każdym okrążeniu. Obok wymienionych organizacji i sołectwa byli również mieszkańcy, którzy spontanicznie włączyli się w pomoc podczas biegu a wśród nich: Józef Jankowski, sołtys wsi Budykierz, który zabezpieczył na quadzie najbardziej przełajowy odcinek w Białymbłocie, Marcin Krzeczkowski mieszkaniec Tuchlina, który wspierał biegaczy na odcinku nadbużańskim między Udrzynem a Tuchlinem, Paweł Bralewski mieszkaniec Budykrza, który wspierał całą organizację biegu, poczynając od oznaczenia trasy w terenie, czuwał nad biegiem niemal całą noc, sam też pełnił rolę Pacemakrea i pokonał odcinek od Dudowizny do Udrzyna czterokrotnie oraz inne odcinki co w sumie dało dystans 33 km, Małgorzata Wójcik - sołtys wsi Knurowiec zachęciła do udziału w biegu mieszkańców i służyła transportem w godzinach nocnych. Za każdy taki gest serdecznie dziękują organizatorzy tego wydarzenia i zapewniają, że to był pierwszy bieg na taką skalę, ale nie ostatni.
Szczegółowy zapis biegu dostępny jest już w formie śladu GPS pod poniższym linkiem: https://www.traseo.pl/.../pierwszy-24-godzinny-bieg...
Źródło: K. Bralewska/ Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku