Stanowisko do spawania
Przed rozpoczęciem spawania metodą TIG, musimy wiedzieć, czego potrzebujemy. Przede wszystkim musimy mieć źródło prądu stałego lub przemiennego z układem sterowania. Potrzebny jest również wielofunkcyjny przewód z uchwytem TIG, który doprowadza prąd spawania do elektrody, a także gaz osłonowy. Źródłem gazu jest butla z gazem. Należy też mieć przewód masowy z zaciskiem, który łączy przedmiot, który spawamy ze źródłem prądu.
Przydatne informacje
Metoda TIG może być bardzo precyzyjną metodą spawania, jednak by rezultaty spawania TIGiem było satysfakcjonujące przed zaczęciem pracy, należy oczyścić spawane materiały. Pozbądźmy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, farby, rdzy, oleju i innych substancji. Spawanie tym urządzeniem może być prowadzone ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. Warto dokładnie przygotować spawane brzegi, aby w czasie łączenia przedmiotów, nie odkształcały się.
Spawanie TIG
Na początku należy dobrać podstawowe parametry. Zwróćmy uwagę na rodzaj i biegunowość prądu spawania, który może być stały lub przemienny. Obecnie można stosować również prąd pulsujący. Ważne jest również natężenie prądu spawania. Trzeba wybrać też rodzaj i średnica elektrody nietopliwej oraz rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego. Kolejne parametry to prędkość spawania, rodzaj i wymiary spoiwa oraz pochylenie spoiwa i elektrody. Przechodzą do samej czynności spawania, zaczynamy od zainicjowania łuku elektrody. Może się to odbyć przez potarcie elektrodą wolframową w materiał spawany albo bezdotykowo dzięki działaniu układu jonizatora. Jedną ręką pchamy uchwyt spawalniczy, a drugą podajemy materiał dodatkowy w postaci pręta. Ręczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany i wymaga pewnej wprawy. Po wstępnym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem należy dosunąć pręt w jeziorko, a następnie odsunąć go i przesunąć łuk w kierunku spawania.
Art. zewnętrzny