REKLAMA

REKLAMA

Droższa komunikacja miejska

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Czwartek, 31 paź 2019 22:41

Nie 2 a 3 zł będzie kosztował bilet jednorazowy na przejazd komunikacją miejską w Wyszkowie. Poza miastem zapłacimy za kurs już 3,60 zł. Rada Miejska przegłosowała podwyżki, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Miasto

REKLAMA

Żeby gminę mniej kosztowało...

Ceny biletów w komunikacji miejskiej w Wyszkowie nie były zmieniane od 2015 roku. Ale zmienią się od 1 stycznia 2020 r. 

- Koszty ponoszone na świadczenie usług przewozowych w komunikacji miejskiej na terenie gminy Wyszków systematycznie rosną. W 2017 roku wyniosły 592 tys. 455 zł, w 2018 roku - 555 tys. 167 zł. Z uwagi na wzrost kosztów proponujemy zwiększenie stawki ceny biletu jednorazowego normalnego w I strefie na terenie miasta z 2 zł na 3 zł, w II strefie z 2,50 zł na 3,60 zł. Proponowane stawki wpłyną na zmniejszenie wydatków z budżetu gminy - argumentuje skarbik Dariusz Korczakowski. 

Nowe ceny biletów gmina zaproponowała na następującycm poziomie:

1. Bilet jednorazowy w obrębie jednej linii autobusowej w I strefie - na terenie Wyszkowa

a) normalny - 3,00 zł (do tej pory 2 zł)

b) ulgowy - 1,50 zł (1,30 zł)

2. Bilet jednorazowy w obrębie jednej linii w II strefie poza granicami miasta Wyszkowa

a) normalny - 3,60 zł (2,50 zł)

b) ulgowy - 1,80 zł (1,25 zł)

3. Bilet miesięczny w obrębie wszystkich linii autobusowych: 

a) normalny - 100 zł (80 zł)

b) ulgowy - 50 zł (40 zł).

Wyborcze obietnice a rzeczywistość

W dyskusji na sesji Rady Miejskiej 31 października radny Bogdan Osik przypomniał obietnicę burmistrza Grzegorza Nowosielskiego z ostatniej kampanii wyborczej.

- Deklarował pan docelowo bezpłatną komunikację miejską. Jak to się ma do dzisiejszej uchwały? - pytał radny.

- Po pierwsze: docelowo. A po drugie, sytuacja finansowa samorządu bardzo zmieniła się. Jeżeli mamy spiąć budżet, nie obniżając znacząco kwoty inwestycji, to musimy poszukać dodatkowych dochodów. Było dużo wniosków od mieszkańców o rozbudowanie linii, o wydłużenie, ale nie słyszałem ani jednego wniosku, że jest za drogo. Albo idziemy ślepo w zapowiedź, nie zwracając uwagi na warunki, albo moim zdaniem należy zwiększyć częstotliwość i ilość linii - to jest lepszym kierunkiem. Mamy jeszcze cztery lata, żeby iść w kierunku darmowej komunikacji. Może zmieni się przez ten czas sytuacja finansowa. Na dziś wydajemy około 600 tys. zł rocznie na komunikację miejską. Gdybyśmy chcieli nie zwiększać ilości kursów, a chcemy zwiększyć liczbę linii, na ten moment nas nie stać na darmową komunikację, chociaż ja pamiętam o tych zapowiedziach - odpowiedział burmistrz Nowosielski.

- Emeryt jeżdżący tą samą linią dwa razy dziennie zapłaci miesięcznie o 40 zł więcej. Pewnie ilość przejazdów się przez to zmniejszy. Przekładamy koszty na mieszkańców. To jest uchwała, w której raptem rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić 50 tys. zł i przekładamy ten koszt na mieszkańców. Stawki niekoniecznie muszą być podnoszone - zauważył radny Adam Szczerba. 

- Bez względu na kwotę, to i tak będziemy konkurencyjni w stosunku do innych przewoźników a także transportu prywatnym samochodem. To jest właśnie problem - mieszkańcy mówili, że niech już ten bilet kosztuje, ale żeby była dłuższa linia, zwłaszcza do Kamieńczyka - odbierał burmistrz. 

Aby nie zapominać o innych miejscowościach, przypomniał sołtys Krąg Nowych:

- Zgłaszałem potrzebę linii do Krąg Nowych a nie słyszę o tym. Jest u nas problem, zawsze był problem, z uczniami… Co my jesteśmy jacyś inni, niegodni? Przecież autobus do Gulczewa może wracać przez Kręgi, czy z Sitna wracać przez Kręgi - można to jakoś tak zaplanować i nie zostawiać nas. Może by była rentowna ta linia - mówił Mirosław Piątek. 

- To nie jedyny wniosek, który na tym etapie nie został uwzględniony z powodów finansowych. Na tym etapie nie, ale jest rezerwa - odpowiedział burmistrz.

Przypomniał, że trwa procedura przetargowa na świadczenie usług przewozowych w komunikacji miejskiej na terenie gminy Wyszków. Jest możliwość rozszerzenia kontraktu. W trakcie korzystania z komunikacji gmina może rozszerzyć zakres kontraktu o 50 proc.

- Natomiast nie opowiadajmy bajek, że linia będzie rentowna, bo dlatego PKS wycofał się z komunikacji, że były nierentowne kursy - skwitował burmistrz.

Niejednoznacze i dyskryminujące

Radny Adam Szczerba wnioskował o cofnięcie projektu uchwały do ponownych prac na komisjach.

- Zapisy uchwały są niejednoznaczne. Trzeba to przeanalizować i przedyskutować - argumentował.  

Miał na myśli chociaż zapis o bezpłatnych przejazdach dla osób wsiadających na przystanku Wyszków ul. Leśna (parking „Parkuj i Jedź”) i wysiadających na przystanku ul. Generała Józefa Sowińskiego (Galeo) oraz osoby wsiadające na przystanku ul. Generała Józefa Sowińskiego (PKO) i wysiadające na przystanku ul. Leśna (parking „Parkuj i Jedź”). W zamyśle gmina chce w ten sposób promowac korzystanie z parkingu przy ul. Leśnej, który miał być alternatywą dla osób dojeżdżających do pracy w Warszawie, aby tam mogły zaparkować na cały dzień swoje auta.

- Jak ktoś wsiądzie na Leśnej a wysiądzie przy „Galeo” - to nie płaci, a jak wysiądzie na dworcu - to płaci. Jak to skontrolować? Jakie to jest promowanie przystanku na Leśnej? Zapis jest nieprecyzyjny - krytykował Adam Szczerba..

Wytknął także, że dyskryminujący jest punkt o darmowych przejazadach „Dniu Bez Samochodu” ale za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu.

- A gdy jest jeden dowód rejestracyjny w rodzinie, mąż pojedzie o 8.00 pierwszy albo żona pierwsza i drugi małżonek jest dyskryminowany - mówił radny. Apelował o zniesienie zapisu o konieczności okazania dowodu rejestracyjnego.

Dla kogo ulgi?

Zgodnie z uchwałą do przejazdów bezpłatnych i ulgowych w komunikacji miejskiej uprawnieni są:

1. Do przejazdów ulgowych:

a) członkowie rodzin wielodzietnych na podstawie Wyszkowskiej Karty Rodziny;

b) uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do dnia ukończenia dwudziestego pierwszego roku życia na podstawie legitymacji szkolnej;

c) inwalidzi I grupy lub osoby:- uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji na podstawie orzeczenia ZUS wraz z opiekunem;- uznane za niepełnosprawne w stopniu znacznym na podstawie orzeczenia potwierdzającegoniepełnosprawność wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunem;

2. Do przejazdów bezpłatnych:

a) osoby powyżej 70. roku życia na podstawie dowodu osobistego; 

b) dzieci do czasu rozpoczęcia nauki w szkole;

c) osoby wsiadające na przystanku Wyszków ul. Leśna (parking „Parkuj i Jedź”) i wysiadające na przystanku ul. Generała Józefa Sowińskiego (Galeo) oraz osoby wsiadające na przystanku ul. Generała Józefa Sowińskiego (PKO) i wysiadające na przystanku ul. Leśna (parking „Parkuj i Jedź”);

d) pasażerowie w „Dniu Bez Samochodu” podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA