Zajęcia z policjantem są zawsze ogromną atrakcją dla dzieci. Tak było i tym razem. Uczniowie z wielkim zaciekawiemiem i zaangażwonaiem wzięli udział w lekcji wychowania komunikcyjnego. Starszy sierżant Wioleta Szymanik, przedstawiciel KPP Wyszkowie, przybliżyła zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze, omówiła także podstawowe zasady ruchu drogowego.
- Bezpieczeństwo jest najważniejsze - mówiła - dzieci każdego dnia pokonują drogę do szkoły i z niej wracają i bardzo ważne jest, aby były świadome wszystkich zagrożeń, które na nie czekają. Bardzo ważne dla wszystkich ludzi jest bezpieczeństwo, trzeba o to bezpieczeństwo dbać. Takim tematem, który jest poruszany we wrześniu jest akcja "Bezpieczna droga do szkoły", czyli m.in. bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przepisy ruchu drogowego są identyczne dla osób dorosłych oraz dla dzieci. Mając 7 lat, możemy się już sami po drogach poruszać (młodsze osoby muszą byś pod opieką osoby dorosłej). Mając 7 lat, musimy mieć już taką samą wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze, jak osoby dorosłe. Ważne jest, aby przestrzegać zasad, przepisów. Gdy jechałm dzisiaj do was do szkoły, to zauważyłam, że wy macie bardzo trudne zadanie do pokoniania, ponieważ nie ma w poblużu chodników i ścieżek rowerowych, a bardzo dużo osób przyjeżdza do szkoły rowerami, więc jest to jeszcze bardziej niebezpieczna sytuacja, ponieważ pieszy powinien poruszać się chodnikiem, dzieci powinny poruszać się rowerem też po chodniku, a niestety ich nie macie... Zapamiętajcie najważneijsze zasady - pieszy porusza się chodnikiem, ale na chodniku też zachowujemy pewne środki ostrożności. Obowiązuje ruch prawostronny. W sytuacji, kiedy chodnika nie ma, to idziemy lewą stroną jezdni, zachowując ostrożność, ponieważ trzeba widzieć nadjeżdzajacy pojazd z naprzeciwka. Pamiętajcie o tym. To jest wasze bezpieczeństwo. Jeśłi nie ma ścieżki rowerowej, rowerzysta porusza się prawą stroną jezdni. Jeśli jest ścieżka rowerowa, to kierujący rowerem mają obowiązek jechać ścieżką, a nie drogą. Rowerem po chodniku mogą jeżdzić tylko dzieci, które jeszcze nie mają karty rowerowej, wraz z opiekunami. Mając 10 lat, można wyrobić kartę rowerową. Bardzo ważne są odbaski na drodze, w ten sposob jesteśmy widoczni dla kierowców, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Bardzo ważnym elementem podczas jazdy na rowerze jest kask, który ochroni naszą głowę. Jeśli nie ma przejścia dla pieszych, to tą drogę przekraczamy w dowolnym mejscu, ale pamiętajmy: nie wolno wychodzić zza przeszkód, nagle nie rozglądając się. Trzeba wybrać takie miejsce, w którym jest dobra widoczność, trzeba się zatrzymać, rozejrzeć, nie wolno przebiegać. Podczas przejścia dla pieszych nie wolno spoglądać w telefon. W te wakacje było bardzo dużo wypadków drogowych, w których uczestniczyły osoby nieletnie, które wjeżdzały rowerem na przejście dla pieszych i zostały potrącone przez pojazd. Zawsze się zatrzymujemy i przeprowadzamy rower, nie narażając się na takie bezpieczeństwo - mówiła.
Sierżant zwróciła się również do młodzieży z klas V - VIII, która wzięła udział w części teoretycznej.
- Aby móc jeżdzić skuterem, trzeba mieć skończone 14 lat i trzeba mieć na niego prawo jazdy kategorii AM. Pamiętajcie, że jak wyjeżdzacie na drogę publiczną, to musicie mieć też kask. Wiele razy zdarzyły mi się historie, w których 15-latkowie jeździli motorami, crossami z dużą pojemnością, które dopuszczalne są w niektórych przypadkach od 21 lat. Pamiętajcie o tym, że jest to niebezpieczna sytuacja dla was, to jest łamanie prawa, a mając 13 lat odpowiadacie już za to co robicie, ale też odpowiadają za to wasi rodzice - mówiła.
Przygotowana została także część praktyczna, w której udział wzięli uczniowie klas 0 - III. Dzieci przeszły na skrzyżowanie, które znajduje się nieopodal szkoły, gdzie uczyły się prawidłowego i bezpiecznego przejścia przez pasy, właściwego korzystania ze ścieżki rowerowej oraz zwiększonej uwagi podczas poruszania się po poboczu, na którym nie ma chodnika. Przestrzegano dzieci przed rozmowami z obcymi osobami, spotkanymi na ulicy lub w okolicy szkoły. Akcję kordynowała dyrektor szkoły SP w Trzciance Honorata Pękul. Organizatorami byli Teresa i Artur Rudniccy z PSB "Mrówka" w Wyszkowie, którzy wręczyli wszystkim uczestnikom akcji gadżety - kamizelki odblaskowe, maskotki, odblaski.
Akcja organizowana będzie także 6 września w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku.