Z okazji 70 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Gmina Wyszków oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zorganizowali sesję edukacyjno-naukową. Sesja "Mordechaj Anielewicz – bohater dwóch narodów. Współcześni powinni przywracać naszej pamięci tych, których już nie ma" odbyła się 8 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik".
Organizując zlot założono, iż będzie on spotkaniem pokoleń – młodzieży oraz seniorów. Najmłodsi wynieśli z niej z pewnością wiedzę, świadomość oraz otwartość na inne kultury i szacunek. Starsi, wśród których znaleźli się także świadkowie opisywanych wydarzeń, mogli wyruszyć w świat wspomnień, wysłuchać opinii naukowców i pomyśleć o historii.
Wykłady rozpoczęły się od części artystycznej, w której Jan Długołęcki (Supertalent Wyszkowa) wyrecytował wiersz Antoniego Słomińskiego pt.: „Elegia miasteczek żydowskich”.
Moderatorem i prowadzącym sesję był Pan Mikołaj Mirowski z Łodzi - doktor historii, publicysta. Jego specjalnością jest historia ZSRR lat 1917-1941, a także tematyka stosunków polsko-żydowskich, pisał m.in. dla „Liberté!”, „Znaku” „Krytyki Politycznej”, „Słowa Żydowskiego” i „Forum Żydów Polskich”.
Jako pierwsza z mówców głos zabrała Kamila Radecka-Mikulicz, która przedstawiła zebranym krótki rys historyczny Powstania w Getcie Warszawskim. Pani Kamila jest kuratorem Galerii "Zagłada" (Stowarzyszenie "Żydowski Instytut Historyczny w Polsce").
Jako drugi wystąpił prof. Janusz Szczepański z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Profesor opowiedział o "Wybranych aspektach dziejów społeczności żydowskiej na ziemi wyszkowskiej".
O wystawie "Byli naszymi sąsiadami – wyszkowscy Żydzi” oraz o historii Żydów na naszym terenie opowiedział Mirosław Powierza z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie.
Podczas sesji została przeprowadzona także dyskusja naukowców, którą poprowadził Mikołaj Mirowski. Goście twierdząco odpowiedzieli m.in. na pytanie moderatora: czy zgadzają się ze stwierdzeniem Władysława Bartoszewskiego, iż powstanie w Getcie Warszawskim było „pierwszym polskim powstaniem w Warszawie”.
Na sesji głos zabrał także Alan Grosbard – przedstawiciel rodzin żydowskich, które niegdyś zamieszkiwały Wyszków. Gość opowiedział zebranym Historię ludzi z tamtych czasów”. Relacja Pana Alana była niezwykle poruszająca i zaciekawiła wszystkich zebranych – także dzieci i młodzież. Ze względu na niezwykłość i wielką wartość historyczną i sentymentalną - historię gościa przedstawimy w oddzielnym artykule.
Przedstawciel Muzeum Historii Żydów Polskich - Albert Stankowski - podziękował wszystkim zebranym za przybycie. Był wdzięczny za kultywowanie pamięci o powstaniu i jego ofiarach oraz za to, że Żydzi odwiedzający Polskę mogą poczuć się jak w domu.
Podczas sesji wyświetlono także film "Uporządkować przeszłość" – projekt nagrodzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Autorzy - uczniowie kl. I B Zespołu Szkół w Wyszkowie - Klaudia Bralewska, Patrycja Chełmicka, Mateusz Puławski i Stanisław Rogulski dokonali wprowadzenia do projekcji.
Na zakończenie sesji ogłoszono zwycięzców konkursu literacko–plastycznego: „Getto Warszawskie – życie za murem”. Lista nagrodzonych dostępna jest tutaj.