Komfort odpoczynku
W łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, czyli około dwudziestu lat. Cisza, spokój, świeże powietrze, ale też odpowiednie okrycie decydują o tym, czy nasz odpoczynek i sens będzie komfortowy, czy też nie. Aby był on jak najlepszy, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie okrycie. Jedną z propozycji są tutaj koce wełniane. Wybór ten podyktowany jest właściwościami zdrowotnymi wełny. Jedną z zalet jest eliminacja jonów dodatnich oraz jej higroskopijność. Ze względu na komórkową budowę wełna ma dużą zdolność wchłaniania i utrzymywania wody przyswajanej z otoczenia. Wełna potrafi przyjąć parę wodną w ilości odpowiadającej 1/3 własnej masy, nie sprawiając w dotyku wrażenia wilgotnej. Koc z wełny sprawdzi się nie tylko zimą, ale także latem. Dzieje się tak, gdyż wełna dostosowuje się do warunków pogodowych. Materiał ten błyskawicznie reaguje na wszelkie zmiany temperatury i kiedy jest zimno, wełna kurczy się, zapewniając nam odpowiedni komfort cieplny, a gdy jest ciepło, rozpręża się, co oznacza w praktyce ułatwiony przepływ powietrza. W praktyce oznacza to, że latem wełna sprawi, że nie obudzimy się zlani potem, a zimą doskonale nas ogrzeje.
Jaka wełna?
Przyjęło się sądzić, że koce wełniane nadają się wyłącznie dla alergików. Rzeczywiście wełna jest doskonałym rozwiązaniem dla osób uczulonych, ale sprawdzi się także w przypadku osób niebędących uczulonymi. Najpopularniejsza wełna pochodzi od owiec merynosowych. Najliczniej hoduje się je w Australii i w Nowej Zelandii, gdzie dobowe amplitudy temperatury są bardzo wysokie. Temperatura potrafi tam spaść z czterdziestu stopni Celsjusza do zero stopni. Dzięki temu runo tych owiec jest sprężyste, delikatne i cienkie. Jednak każda owcza wełna ma podobne właściwości. Wszystkie rodzaje wełny wpływają pozytywnie na zdrowie organizmu. Eliminuje szkodliwe dla organizmu jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi. Wskutek czego spanie w pościeli z wełny pozwala zregenerować organizm, a nawet złagodzić bóle reumatyczne i napięcie mięśniowe. Możemy też skorzystać z wełny kozy kaszmirskiej, a także wielbłądziej lub alpaka. Każda z nich poprawia krążenie krwi, a mikro – masaż, który wykonywany jest przez samo zetknięcie z wyrobami wełnianymi, pobudza i regeneruje ciało. Efektem, choć może się to wydawać niewyobrażalne wełna, zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego i polepsza ukrwienie mózgu, co korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację.
Sam koc wełniany, jeśli jest dobrej jakości, nie powoduje podrażnień. Zawarta w każdym włóknie lanolina, czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy, powleka każdy włos, nie dając możliwości powstawania bakterii i roztoczy. Aby jednak koc służył nam długo, musimy zadbać o odpowiednie czyszczenie. Przy lekkim zabrudzeniu wyrobów wełnianych zalecane jest pranie na sucho. Środek piorące przeznaczone do wełny, zawierające lanolinę należy rozprowadzić w niewielkiej ilości wody. Wełnianych koców nie wolno prasować.
Art. promocyjny