Piotr Turek ubiega się o urząd burmistrza, będzie też kandydował do Rady Miejskiej. Podczas konferencji towarzyszyli mu inni kandydaci na radnych gminy Wyszków: Krzysztof Rogowski – jednocześnie szef sztabu wyborczego, Joanna Zaremba-Kot i Monika Kaczmarska. Konferencja poświęcona była prezentacji programu wyborczego kandydata PSL na burmistrza.
- Uważam, że burmistrz powinien być urzędnikiem, menadżerem, ale przede wszystkim uczciwym człowiekiem i dobrym, sprawiedliwym gospodarzem. Mam inną wizję kierowania miastem. Swój program zawarłem w siedmiu punktach i w haśle wyborczym "Piotr Turek dotrzymuje słowa" - powiedział Piotr Turek.
Po pierwsze kandydat zapowiada zwiększenie wpływu mieszkańców na zarządzanie miastem i gminą. Ma się to odbywać poprzez częstsze spotkania i konsultacje z przewodniczącymi osiedli, sołtysami, radami sołeckimi.
- Chodzi o informowanie ich o inicjatywach inwestycyjnych, bo ludzie powinni o tym wiedzieć i decydować - mówi Turek.
Zapowiada wprowadzenie funduszy osiedlowych, na wzór funduszu sołeckiego, który sprawdził się na terenach wiejskich, oraz wprowadzenie budżetu obywatelskiego (2 proc. rocznie budżetu inwestycyjnego na jedną inwestycję przegłosowaną przez mieszkańców).
Punkt drugi programu wyborczego to zrównoważony rozwój miasta i gminy z uwzględnieniem walorów turystycznych i krajobrazowych. W tym punkcie Piotr Turek zapowiedział m.in. aktualizację i stworzenie nowych szlaków turystycznych.
- Bo tym powinien się zająć wydział promocji a nie promocją burmistrza - uważa kandydat.
Zapowiada wydzielenie w parku miejskim miejsca do rodzinnego piknikowania, budowę samoobsługowych stacji naprawy rowerów przy każdej szkole gminnej oraz po uzgodnieniu z mieszkańcami w odpowiednich miejscach przy szlakach rowerowych. Piotr Turek deklaruje też budowę przystani kajakowych i wytyczenie szlaków kajakowych na Bugu, wspólną organizację imprez - np. gier ulicznych, podchodów z Nadleśnictwem i środowiskami harcerskimi, powołanie klubu wioślarskiego przy WOSiR.
- Chcę podjąć współpracę z gminami w celu uruchomienia tramwaju wodnego, który połączy Brańszczyk z Zegrzem – będzie to atrakcja w sezonie letnim. Proponuje też wypromowanie cyklicznej imprezy o zasięgu ogólnopolskim z wykorzystaniem walorów rzeki, np. „pływanie na byle czym” - mówi Piotr Turek.
Punkt trzeci jego programu poświęcony jest inwestycjom.
- Żadna nie ma poglądów politycznych. Wszystkie budowane są dla nas, mieszkańców. Ostatnie inwestycje, jak pasy przy Okrzei... Nie wiem, czy się śmiać czy płakać? Musimy skończyć z tym, że nie ma nigdy winnego. Każda inwestycja będzie poprzedzona konsultacjami. Przykład pomnika Wolskiego – były planowane konsultacje społeczne a już był prezydent zaproszony na odsłonięcie pomnika - wymienia kandydat.
Zapowiada budowę kładki przez Bug łączącej Rybienko Leśne i Wyszków w miejscu starego mostu pontonowego, która pozwoli na połączenie szlaków rowerowych i przybliżenie mieszkańców m.in. Drogoszewa, Ślubowa, Deskurowa do Wyszkowa. Kolejna deklaracja dotyczy budowy amfiteatru w parku miejskim w niedalekiej odległości od planowanej przystani kajakowej. Piotr Turek chce także budowy odkrytego basenu miejskiego, bo to sprawdza się w licznych samorządach.
- Ten rok pokazał, że nie zawsze rzeka może być wykorzystana do plażowania i kąpieli - mówi.
Chce, aby wszystkie wnioski wpływające do budżetu były analizowane.
- Nie mogą być pomijane, bo gdzieś ma tam radnego - mówi i podaje przykład budowy wodociągu w Ślubowie, o który sześć razy sołtys składała wniosek a nigdy nie został on zaakceptowany. - W XXI wieku nie mamy zwodociągowanych i skanalizowanych miejscowości a budujemy plac Miejski za 6,5 mln zł + wcześniejsze miliony złotych wydane na grunty nabyte kilka lat temu. Ten plac trzeba zagospodarować ale niekoniecznie taką kwotą i w tym momencie. Rozplanowanie inwestycji powinno być równomiernie na całą kadencję, a nie na rok wyborczy. Ktoś, kto sprawuje władzę od 16 lat wie, że powoduje to nasilenie utrudnień, korków, i podrożenie inwestycji - mówi kandydat PSL.
Transport i komunikacja – to kolejne punkty w programie.
- Obserwujemy jeżdżące puste busy komunikacji miejskiej a gmina to utrzymuje i dopłaca. Uważam, że komunikacja powinna być bezpłatna i tak rozplanowana, by dzieci, ludzie do pracy na 8.00 mogli się zabrać. Lepiej dopłacać do pełnych busów niż wozić powietrze - mówi Piotr Turek.
Deklaruje utworzenie szybkiego połączenia kolejowego Wyszków-Warszawa w dogodnych godzinach ze wsparciem finansowym gminy. Chce przeprowadzić audyt organizacji ruchu w mieście. Jego zdaniem, nikt nie patrzy na to teraz całościowo. Zapowiada też przegląd infrastruktury pod kątem dostosowania dla niepełnosprawnych i wózków z dziećmi. Chce przeprowadzić audyt ścieżek rowerowych, aby ujednolicić. infrastrukturę miejską, utrzymać w jednakowej tonacji, kolorystyce, oznakowaniu.
- Nie ma dziś konsekwencji - mówi. - Trzeba kiedyś powiedzieć STOP i zacząć wyciągać konsekwencje, żeby gorzej nie było. Nie możemy działać na zasadzie „przewróciło się, niech leży” - uważa Piotr Turek.
Zapowiada też doświetlenie przejść dla pieszych i wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe.
Jednym z jego założeń programowych jest też uporządkowanie ładu przestrzennego miasta i gminy Wyszków.
- Teraz ani nie ma bardzo centrum, ani nie ma ładu przestrzennego. Będę chciał powołać miejsko-gminnego urbanistę, aby był odpowiedzialny za pilnowanie ładu przestrzennego, pilnowanie porządku. Nie może być tak, że powstaje blok bez dojazdu a potem dopasowujemy się do tego. Za chwilę miasto przeniesienie się chwilę dalej i będzie dalej problem jego zagospodarowania - mówi.
Spore zmiany zapowiada w szkołach.
- Oświata to dziedzina, na której nie można oszczędzać. Deklaruję przywrócenie kuchni szkolnych i zatrudnienie personelu sprzątającego. Wprowadzenie okresowych przeglądów stomatologicznych dla wszystkich uczniów szkół podstawowych (raz na pól roku badania wykonywane przez gabinety wyłonione w przetargu). Wsparcie dla organizacji zajęć pozalekcyjnych, aby odciągnąć dzieci od komputera i telefonu. Trzeba zagospodarować niewykorzystane powierzchnie w szkołach, bo niektóre szkoły świecą pustkami. A z drugiej strony gmina w prywatnych przedszkolach wykupuje miejsca dla dzieci. Może wykorzystać te powierzchnie w szkołach? Trzeba zwiększyć atrakcyjność SP nr 4 poprzez organizowanie np. zajęć pozalekcyjnych, aby zmniejszyć obłożenie pozostałych szkół. - mówi kandydat.
Zapowiada zmianę polityki finansowej i funkcjonowania urzędu.
- Mieszkańców boli opłata za wywóz śmieci – trzeba ją obniżyć i uzależnić od liczby osób w gospodarstwie a także uwzględnić kartę dużej rodziny. Chcę wprowadzić uregulowany i transparentny system stosowania ulg podatkowych. Trzeba znowelizować program przyznawania dotacji organizacjom, stowarzyszeniom i klubom sportowym. Trzeba dzielić je równo, sprawiedliwie. Należy lepiej kontrolować przyznawanie i rozliczanie dotacji, aby nie budziło to żadnych kontrowersji Widzę konieczność prowadzenia przejrzystych i dostępnych dla wszystkich konkursów na stanowiska urzędnicze. Ogłoszenia muszą być publikowane w prasie i na portalach a nie tylko w BIP - mówi Piotr Turek. Jego celem jest obniżenie kosztów życia w gminie przy zrównoważonym jej rozwoju.