Otwarcia uroczystości dokonał gospodarz gminy Somianka Andrzej Żołyński:
- Kłaniam się dzisiaj rolnikom, dziękując za ich ciężką pracę i ten symboliczny bochen chleba. Ale wieś daje nam nie tylko chleb. Daje nam inny, równie cenny dar, daje nam przykład zachowań. Od wieków polska wieś była ostoją narodowej tożsamości, patriotyzmu i wartości takich jak szacunek dla tradycji, umiłowanie ojczystej ziemi i praca, by zachować tę ziemię dla przyszłych pokoleń. To właśnie stąd popłynęła pieśń "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...". Z takim przesłaniem pozostawało na wsi po wojnie pokolenie, które odchodzi z rolnictwa - kontynuował. - Dla nich miłość do ziemi, łącząca się przecież z ciężką pracą, była na tyle ważna, że zrezygnowali z możliwości wyjazdu w poszukiwaniu łatwiejszego życia w mieście. Dzisiaj historia się powtarza, bo młodzi, którzy pozostają na gospodarstwie, dokonują świadomego wyboru ciężkiej pracy na roli w imię miłości do ojcowskiej ziemi. Chciałbym dzisiaj podziękować starszym, że potrafili zaszczepić swoim następcom miłość do ziemi. Ich następcom dziękuję, że zostają na wsi, i pomimo trudności chcą ten ciężki, ale jakże piękny zawód wykonywać - mówił.
Głos zabrał również starosta Bogdan Pągowski - współgospodarz dozynek:
- Czasem praca rolnika jest niedoceniana. Zapominamy, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywieniowe. Więc wasza praca jest podstawą egzystencji ludzkiej, nikt tego nie przekreślił. Za ten wspaniały dar, jakim jest chleb, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim waszym świętem. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie, tworząc plon i bochen chleba, którym chcemy się podzielić ze wszystkimi mieszkańcami naszego powiatu oraz przybyłymi do nas gośćmi - mówił.
Do rolników zwrócił się także europoseł Jarosław Kalinowski, mieszkaniec Jackowa Górnego.
- Chciałbym życzyć wszystkim rolnikom, aby cieszyli się uznaniem, nie tylko podczas takich świąt jak dożynki, ale każdego dnia i żeby oprócz tej satysfakcji moralnej, z faktu dobywania chleba dla całego narodu, mieli też tę satysfakcję ekonomiczną, by móc spokojnie myśleć o swojej przyszłości, przyszłości swojego gospodarstwa i swoich następców - mówił.
Zebrani na uroczystościach dożynkowych modlili się wspólnie na mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Matki Nadziei w Popowie Kościelnym, a mszy przewodniczył biskup płocki ks. senior Roman Marcinkowski. Podczas nabożeństwa poświęcił wieńce dożynkowe. Barwny korowód z przepięknie i starannie wykonanymi wieńcami przeszedł na plac, gdzie zorganizowana była dalsza część uroczystości. Tradycyjnie odbyła się ceremonia dzielenia się bochnem chleba, wypieczonym z tegorocznych zbiorów zbóż. Na ręce gospodarzy powiatu i gmin przekazali go starostowie dożynek: Wioleta Kalinowska i z Jackowa Górnego i Adam Kuchta z Henrysina. Przyznano wiele nagród m.in. wręczono odznaczenia i dyplomy starosty powiatu wyszkowskiego dla rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczynili się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim. Są to: Bogdan Robert Zalewski, Sławomir Ponichtera z gminy Brańszczyk, Andrzej Pikora, Mateusz Szczęsny z gminy Somianka, Paweł Świercz, Jerzy Deptuła, Stanisław Mościcki z gminy Wyszków i Andrzej Królik, Łukasz Paź z gminy Zabrodzie. Nagrodzono również wykonawców przepięknych, okazałych wieńców dożynkowych. Gminę Somianka reprezentowało Popowo Kościelne z wieńcem dożynkowym, który będzie reprezentował powiat na dożynkach wojewódzkich, Janki, Jackowo Górne, Somianka, Somianka Parcele, Nowe Wypychy, Wielątki Rosochate i Szkoła Podstawowa w Ulasku. Nagrodzono również wieńce z gmin Brańszczyk, Rząśnik, Długosiodło i Zabrodzie.
Podczas dożynek wręczono nagrody rolnikom, wyróżnionych przez firmę "Mleks", która skupuje mleko od ponad 2800 dostawców na terenie czternastu powiatów i ponad sześć dzieścięciu gmin. Nagrodzono trzydziestu producentów mleka, w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Radosław Strzeszewski wyprodukował 600 814 00 litrów mleka, Waldemar Kosek, Radosław Świercz, Zenon Roguski, Andrzej Kubajewski, Andrzej Nowicki, Mirosław Zalewski, Tomasz Wymysłowski, Szymon Karczewski, Dariusz Olszewski. Dyplomy i nagrody pieniężne wręczył prezes Mleksu Jerzy Księżak.
Organizatorzy rozstrzygnęli konkurs na nalewkę tradycyjną pod hasłem "Skarbnica przysmaków to nasza gmina". Pierwsze miejsce zdobył Janusz Turek z nalewką z czeremchy z nutą mięty, miejsce drugie - Elżbieta Karłowicz z nalewką sosnową, a miejsce trzecie przypadło Agnieszcze Skoczeń z wiśniówką. W komisji konkursowej zasiedli: Jolanta Powirska, Wojciech Kozon, Andrzej Ruciński i Maria Gajewska, a pod uwagę jurorzy brali oryginalność i walory smakowe nalewki. Przyznano również nagrody za wypieki ciast tradycyjnych w konkursie pt. "Ciasta z przepisów babuni". Do rywalizacji zgłoszono jedenaście smakołyków, pierwsze miejsce przyznano Hannie Żurawskiej z przepysznym ciastem drożdzowym, miejsce drugie - Elżbiecie Kuchcie ze smacznym ciastem pleśniak, a miejsce trzecie - Katarzynie Staśkiewicz z tradycyjnym sernikiem. W komisji konkursowej zasiedli: Anna Królikowska, Aleksadra Kalinowska, Bogusław Powirski i Magda Jasińska, oceniano głównie oryginalność wypieku i walory smakowe.
Wyróżniono także osoby działające na rzecz gminy Somianka. Medal pamiątkowy Pro Masovia (nadawany za wybitne zasługi, za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego) przyznano na wniosek wójta Zakładom Mięsnym Somianka - Henryce i Andrzejowi Rucińskim. W imieniu marszałka Adama Struzika odznaczenie wręczyli radni sejmiku Cecylia Domżała i Marian Krupiński. Wręczono również upominek w postaci kasków bojowych dla OSP Popowo, które ufundował europoseł Jarosław Kalinowski.
Na gości dożynek czekało mnósto atrakcji muzycznych. Mimo niesprzyjającej pogody, plac wypełniony był po brzegi. Z występem przybył Ludowy Zespół Artystyczny "PROMNI", który zaprezentował tańce opoczyńskie i cieszyńskie, artyści zaprezentowali się w strojach mieszczan cieszyńskich, strojach rzeszowskich i strojach miejskich regionu opoczyńskiego. Wspaniałe włoskie covery zaśpiewał duet Justyna Adamczak i Marek Górski, w towarzystwie dwóch uroczych tancerek. Wystąpił również zespół disco - polo Jagoda Band na czele z wokalistką pochodzącą z Radomia Agnieszką Mortką. Najbardziej oczekiwanym występem wieczoru był koncert niekwestionowanej gwiazdy muzyki tanecznej, zespołu Weekend na czele z Radosławem Liszewskim, twórcą znanego przeboju "Ona tańczy dla mnie". Artysta wystąpił w towarzystwie trzech energetycznych tancerzy: Adama Łazowskiego, Bernarda Mikulskiego i Karola Skrobańskiego. Grupa zrobiła niesamowite show, porwała wszystkich to wspólnej zabawy i śpiewania. Można było także zdobyć płytę z autografem i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Swoje utwory zaprezentował również zespół "Alt". Uroczystość poprowadził Stanisław Jaskułka - aktor teatralny i filmowy, znany z serialu "Plebania".