REKLAMA
REKLAMA

By przypominać o 13. grudnia...

Miasto

"Bardowie Wolności i Solidarności" znów zaśpiewali w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Już po raz dwunasty szkoła zorganizowała przegląd piosenki opozycyjnej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Pierwszy przegląd został zainicjonowany przez Michała Czajkę, nauczyciela historii. Odbywa się on co roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie jest hołdem dla wszystkich niezłomnych, walczących o wolność, godność i polskość. Wielu z nich było zniesławianych, szykanowanych i więzionych. 

- Przegląd piosenki opozycyjnej jest organizowany w naszej szkole od dwunastu lat, by przypominać o 13. grudnia 1981 roku. W tym dniu ówczesne władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny, który miał zdławić potężny zryw solidarnościowy Polaków. Dzisiejszego wieczoru chcemy upamiętnić wszystkich, którzy zapłacili cenę najwyższą - życie. Jednym z nich był Grzegorz Przemyk, maturzysta, syn znanej działaczki opozycyjnej Barbary Sadowskiej. Ten młody zdolny poeta został śmiertelnie pobity przez milicję obywatelską - mówił prowdzący uroczystość Patryk Stankiewicz, uczeń klasy II a.

Młodzież zaprezentowała utwory, które nieodłącznie kojarzą się z "Solidarnością". Wyświetlono również krótki film, który ukazał i przypomniał zgromadzonym sytuację w kraju podczas stanu wojennego. Wyreżyserował go Maciej Najmoła, absolwent I LO im. C.K. Norwida.

W tegorocznym przeglądzie wystąpili:

- Aleksandra Góralewska, Anna Puchalska, Rafał Żurawski z klasy IIIa, którzy zaprezentowali utwory pt. "Warszawo ma" z repertuaru Zofii Mrozowskiej i "Nim wstanie dzień" z filmu "Prawo i pięści.

- Weronika Chmiel z klasy III c, zaprezentowała utwór pt. "Mury" z rep. Jacka Kaczmarskiego.

- Jakub Nowak, Julia Rudnik, Iza Michalik, Monika Koczara, Oskar Góralewski, Piotr Nowak, Szymon Karp wykonali utwory pt. "Kto Cię obroni, Polsko" z rep. KSU, "Kocham wolność" z rep. Chłopcy z Placu Broni.

- Jan Korczakowski, Hubert Kowalczyk i Cezary Jędrysiak z klasy II b, zaprezentowali piosenki pt. "Biała flaga" z rep. Republiki i " Fabryka małp" z rep. Lady Pank.

- Oskar Góralewski, Piotr Nowak, Piotr Kuchta, Dawid Marszał i Patryk Fankidejski zaprezentowali utwór pt. "Ku przyszłości" i "Bestia" z rep. zespołu Dezerter, "Po co nam wolność" z rep. zespołu Kult.

- Rafał Żurawski z klasy III a, zaśpiewał utwory pt. "Arahja" i "Krew Boga" z rep. grupy Kult.

- Aleksandra Milczarczyk, Michał Laskowski z klasy I a, zaprezentowali utwór pt. "Miejcie nadzieję" z rep. Jacka Wójcickiego.

- Honorata Depta, Hanna Kwaśny z klasy III g, zaśpiewały utwór pt. "Ojczyzna" z rep. Marka Grechuty.

- Katarzyna Derkacz z klasy I c i Hanna Kwaśny z klasy III g, zaprezentowały utwór pt. "Nadzieja" z rep. Jana Pietrzaka.

- Anita Wyrzykowska z klasy II c, zaśpiewała piosenki pt. "Tango na orkiestrę, głos i jeszcze jeden głos" i "Żeby Polska była Polską".

Nagrodę specjalną - nagranie w studio nagrań RG ufundowane przez Romana Grusa otrzymała Anita Wyrzykowska, za najlepsze wykonanie utworów. Występom licealistów przysłuchiwali się m.in. nauczyciele na czele z dyrekcją - Dorotą Piotrowicz i Wojciechem Chacińskim. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali utwór finałowy pt. "Żeby Polska była Polską", który tradycyjnie co roku zamyka przegląd. 

Admin Admin

Udostępnij:


Wyszkówprzegląd piosenki opozycyjnejbardowieSolidarnośćstan wojennyI LO im.C.K. Norwida w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Reginy, Patryka, Zdyszka
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA: