REKLAMA
REKLAMA

Warto się starać o przyszłość

Nauka

"Solidny zawód sposobem na sukces na europejskim rynku pracy" - takie motto przyświecało dwudziestu uczniom CEZiU "Kopernik", którzy podnosili swoje zawodowe kwalifikacje podczas stażu w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Celem projektu było zdobycie przez uczniów kwalifikacji zwiększających ich szanse na zatrudnienie na otwartym rynku europejskim. Staż miał przygotować uczniów do fachowego i sprawnego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki europejskiej, pomóc doskonalić ich kompetencje komunikacyjne w porozumiewaniu się na płaszczyznie zawodowej, kulturowej i w życiu codziennym. Staż to także sposób na wzmocnienie poczucia obywatelstwa europejskiego, wzmocnienie współpracy między sektorem edukacji a gospodarki. Uczestnicy stażu sprawdzili zdobytą w szkolę wiedzę teoretyczną w praktyce, nabyli nowe umiejętności i nauczyli się organizacji pracy zespołowej w firmie. 30 listopada podsumowali swoje doświadczenia związane z wyjazdem do Hiszpanii.

- Już szósty raz spotykamy się na takim podsumowaniu. Umowę w ramach projektu podpisałam z firmą Europroyectos w Hiszpanii po raz drugi. Firma istnieje od 1995 roku, realizuje rocznie ponad 50 projektów europejskich w kraju i zagranicą. Nasz projekt realizowany był w formie czterotygodniowego stażu zawodowego w sierpniu tego roku. Uczestnikami byli uczniowie klasy II i III w zawodzie: informatyk, logistyk, spedytor, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, handlowiec. Młodzież odbywała staż w jedenastu zakładach - mówiła dyrektor  CEZiU Grażyna Kalinowska.

Uczniowie, którzy brali udział w stażu, podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu.

- Uczestniczyliśmy w pracy w ramach programu Erasmus+. W ciągu czterech tygodni zdobywaliśmy doświadczenie zawodowe w malowniczo położonej Granadzie - najpiękniejszym regionie Andaluzji. Tworzyliśmy zgraną, asertywną grupę. Pracowaliśmy efektywnie przez pięć dni w tygodniu, mieliśmy okazję poznać hiszpański system pracy - mówił uczeń klasy IV TE Radosław Rakowski.

- W trakcie stażu realizowaliśmy bogaty program kulturowy, poznawaliśmy kulturę hiszpańską, obyczaje i język hiszpański, poznaliśmy również wielu ciekawych ludzi. W weekendy mieliśmy możliwość zwiedzana Andaluzji, zwiedziliśmy Malagę, Sewillę i Gibraltar. Wycieczki kulturoznawcze były dla nas cennym doświadczeniem - opowiadał Adrian Kałuski z klasy IV TPS.

- Jako opiekun cieszę się bardzo, że miałam okazję uczestniczyć w takim wspaniałym projekcie. Miałam ogromny zaszczyt móc reprezentować szkołę zagranicą. Opiekun stażu jest aktywatorem do działania do podejmowania wyzwań dnia codziennego. Odebraliśmy bardzo dużo pochwał od pracodawców od grupy Europroyectos. Bardzo dziękuję za zaufanie za wyróżnienie - mówiła Natalia Szczerba, opiekun grupy.

Głos zabrał również starosta Bogdan Pągowski.

- Warto się starać o przyszłość. Zachęcam młodsze klasy, aby się starać o kwalifikację do przyszłego projektu. Jest to bardzo duże doświadczenie zawodowe, językowe, poznanie kultury i obyczajów innych krajów. Staż zagraniczny umożliwia uczniom zdobycie nowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy - mówił.

Prezentacja multimedialna przybliżyła zgromadzonym doświadczenia i wspomnienia z pobytu w Hiszpanii. Pomysłodawcom projektu w podziękowaniu wręczono kwiaty. Wszyscy uczestnicy stażu dostali certyfikaty ukończenia kursów językowych oraz certyfikat potwierdzający ukończenie stażu. Uczestnicy stażu zagranicznego:

Technik logistyk i technik spedytor

Aleksandra Ciemerych, Kinga Dębska, Katarzyna Seroka, Patryk Sowiński, Eryk Wiśniewski.

Technik elektryk

Mateusz Drużba, Damian Chrzumnicki, Damian Puścian, Radosław Rakowski, Patryk Skoczeń.

Technik pojazdów samochodowych

Dariusz Czyż, Adrian Kałuski, Kamil Kryszkiewicz, Kacper Bala, Karol Składanek.

Technik informatyk

Piotr Jaczewski, Piotr Pisuła, Jakub Turek

Technik handlowiec

Rafał Osowiecki, Sebastian Ślusarz

Admin Admin

Udostępnij:


Wyszkówprojekt Erasmus+uczniowiestażGrenadaCEZiU Kopernik w WyszkowieBogdan PągowskiGrażyna Kalinowskastaż zagraniczny

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Reginy, Patryka, Zdyszka
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA: