REKLAMA
REKLAMA

Muzeum Norwida coraz bliżej

Powiat

Kolejne decyzje przybliżają gminę Zabrodzie i powiat wyszkowski do uruchomienia w pałacu w Dębinkach Muzeum Norwida. Zabrodzki samorząd jest gotów przejąć powiatowy obiekt w zarząd i w porozumieniu z fundacją stworzyć w nim dom pracy twórczej, centrum krzewienia wiedzy o jednym z największych polskich poetów.

REKLAMA

Pałac w Dębinkach - przez lata siedziba domu dziecka, dziś opuszczony, zaniedbany, pochłaniający rocznie około 200 tys. zł kosztów utrzymania. A jednak niezwykle wartościowy - historycznie i kulturowo, nie ma co ukrywać, że także finansowo. Nic dziwnego, że o majątek upomnieli się spadkobiercy dawnych właścicieli. Postępowanie sądowe trwa a tymczasem powiat wyszkowski utrzymuje nieruchomość. Udało mu się wydzielić dziewięć działek, w stosunku do których nie wniesiono roszczeń spadkowych. Przekształcone w działki budowlane o powierzchni od 1000 do 1400 m kw. powiat zamierza sprzedać w drodze przetargu. Ustalona przez rzeczoznawcę cena wyjściowa to 47 zł. Pozostaje jednak majątek główny - pałac, przyległe zabudowania, kilkanaście hektarów ziemi, o które toczy się spór, ale do czasu jego rozstrzygnięcia, obciążające budżet powiatu. Władze powiatu wyszkowskiego zdecydowały się wydzierżawić obiekt na 10 lat za 1 tys. zł miesięcznie (ogłoszenie już ukazało się w prasie). Chętnych wielu nie ma - przyznaje starosta. Pomysł na to, co zrobić z pałacem w Dębinkach, ma gmina Zabrodzie w porozumieniu z Fundacją Museion Norwid. Chcieliby tam stworzyć Muzeum Norwida.

30 listopada na sesji Rada Gminy nie po raz pierwszy dyskutowała na ten temat. Radni jednomyślnie opowiedzieli się za przejęciem w zarząd nieruchomości w Dębinkach na wspomniane 10 lat. Gmina chciałaby przywrócić temu obiektowi dawną świetność. Jest to obiekt objęty opieką konserwatora zabytków, wszelkie prace należało by uzgadniać z nim, a potrzeba odwodnienia budynku, wzmocnienia fundamentów, remontu elewacji, a potem jeszcze około 200 tys. zł rocznie na bieżące utrzymanie. Mimo to samorząd gminy jest bardzo zainteresowany Dębinkami.

- Chcemy to mieć, by mieć wpływ na to, co będzie się tam działo. Mieszkańcom gminy Zabrodzie nie jest obojętne, co tam powstanie, gdyby obiekt został komuś wydzierżawiony. Dla gminy to ogromna szansa na stworzenie miejsca, które byłoby odwiedzane przez ludzi kultury i nauki z całego świata - mówi Zdzisław Bocian, sekretarz gminy.

W najbliższym czasie wójt Zabrodzia ma rozmawiać z zarządem powiatu i przedstawić mu propozycję przejęcia pałacu w Dębinkach np. w użyczenie czy czasowy zarząd lub dzierżawę, najlepiej za symboliczną złotówkę. A jeśli sytuacja prawna nieruchomości zostanie rozstrzygnięta i będzie możliwa jej sprzedaż, wójt zaproponuje, aby prawo pierwokupu miał podmiot, który inwestował w niego i dbał o niego przez wspomniane 10 lat. W domyśle chodzi o gminę Zabrodzie. Partnerem gminy w tym projekcie ma być fundacja - samorząd nie przesądza w tej chwili która.

- Taka, która da rękojmię, że w Dębinkach powstanie Muzeum Norwida - kwituje Zdzisław Bocian. 

Admin Admin

Udostępnij:


Dębinkipowiat wyszkowskigmina Zabrodziepałacpałac w DębinkachCyprian Kamil Norwidmuzeum Norwida

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Reginy, Patryka, Zdyszka
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA: