REKLAMA
REKLAMA

Obelisk Wazów będzie modernizowany. Zyska sławę, jak te najbardziej znane?

Kącik Prasowy

W listopadzie tego roku zostało przyznane dofinansowanie unijne na projekt modernizacji Parku Wazów i Obelisku Wazów. Odnowa tych obiektów ma przyczynić się do wzrostu zainteresowania miastem, jego atrakcyjności i ma zwiększyć ruch turystyczny. Na świecie jest kilka znanych obelisków, które stały się symbolem miast. Życzeniem Wyszkowa byłoby, aby i tutaj Obelisk Wazów dorównał rangą tym najbardziej znanym. 

REKLAMA

 

Obelisk Wazów to barokowy, wykonany z szarego marmuru obelisk, wstawiony po 1655 roku według projektu architekta Giovanniego Babtysty Gisleniego, z fundacji króla Jana Kazimierza, dla uczczenia pamięci brata królewskiego Karola Ferdynanda Wazy, biskupa płockiego.

Obeliski to czworoboczne kamienne słupy, które zwężają się ku górze i mają szczyt ścięty w kształcie piramidy. Najczęściej wykonane są z marmuru i pokryte hieroglifami. Kamienne obeliski były poświęcone bogu słońca Ra. Wznoszono je, by podziękować za ochronę, zwycięstwa i łaskę. Ironią losu jest, to że np. w Rzymie stoi więcej obelisków niż w Egipcie, skąd pochodzą i skąd zostały najczęściej przetransportowane po podboju Egiptu przez Rzymian. Najsłynniejszy obelisk w Rzymie, to obelisk watykański ustawiony na Placu św. Piotra. Krwawy Kaligula sprowadził go z Helio­polis i ustawił w Cyrku Nerona w Rzymie. W 1586r. został przetransporto­wany do Watykanu i ustawiony przed Bazyliką przez papieża Sykstusa V.

 

Chyba najbardziej znany obelisk świata znajduje się w Waszyngtonie. Biały obelisk, noszący nazwę Pomnik Waszyngtona stoi w parku National Mall. Zbudowany z granitu, marmuru i piaskowca wznosi się ku pamięci prezydentury Georga Washingtona. 

Obelisk jest ogromny. Mierzy prawie 170 metrów i waży blisko 80 000 ton! W środku pomnika zainstalowana windę, którą można dostać się na taras widokowy. Pomnik Waszyngtona to bez dwóch zdań symbol miasta i najsłynniejszy zabytek.

W USA w Las Vegas znajduje się równie słynny obelisk. Stylizowany na starożytny Egipt obiekt jest najsłynniejszą budowlą Miasta Grzechu -  Luxor na ulicy Strip. To właśnie ten hotel i kasyno reklamuje podświetlany obelisk z wielkim napisem. Będąc w Las Vegas, nie można odmówić sobie wizyty w kasynie, gdzie Angielka Liv Boeree jest jednym z najlepszych graczy. A w jej ojczyźnie, Anglii, w Londynie jest obelisk Igła Kleopatry. Mierzący 18 metrów wykonany z monolitu obelisk otoczony jest przez dwa sfinksy. Został on wyrzeźbiony w kamieniołomach Asuanu w połowie drugiego tysiąclecia p.n.e. Około 1475 roku p.n.e. został przeniesiony do Heliopolis. Prawdopodobnie w czasie cesarza rzymskiego Augusta obelisk został przewieziony do Aleksandrii, gdzie stał przez wieki, a potem został przetransportowany do stolicy Anglii. Miało to miejsce w 1877 roku. Cztery lata później podobny obelisk przepłynął Atlantyk i stoi w Central Parku w Nowym Jorku. W stolicy światowej mody, Paryżu, w centralnej części Place de la Concorde (Plac Zgody) znajduje się obelisk podarowany w 1831 roku przez wicekróla Egiptu, Muhammada Alego. Obelisk pochodzi z Luksoru. Mierzy ponad 20 metrów i waży blisko 230 ton.

Zupełnie inne obeliski stoją w Rosji (i kilku innych państwach po rozpadzie ZSRR). Są one związane z nadaniem tytułu Miasto Bohater dwunastu miastom w ZSRR po II wojnie światowej. Wyróżnione miasto otrzymywało honorowy tytuł, order i budowano specjalny obelisk, na którym umieszczano wizerunek medalu „Złota Gwiazda”. 

Obeliski te znajdują się między innymi w Moskwie, Murmańsku, Smoleńsku.

Choć dla niektórych obeliski są symbolami pogańskiego kultu, inni widzą w nich nawet spisek, to jedno trzeba im przyznać, te prawdziwe, egipskie nie tylko przetrwały wieki, ale razem ze  stylizowanymi szybko urosły do symboli i zabytków miast, w których stoją.

Admin Admin

Udostępnij:


obelisk Wazów w WyszkowieobeliskWyszkówobelisk watykańskiPomnik Waszyngtona

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Reginy, Patryka, Zdyszka
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA: