REKLAMA

REKLAMA

Powstanie szlak pamięci „Jaskółki”. Są konkretne propozycje

Autor: Aleksandra Szulc

Miasto | Środa, 08 sie 2018 18:03

Podczas kolejnego już spotkania dotyczącego zamiaru upamiętnienia lokalnego bohatera, Stanisława Wróbla ps. „Jaskółka”, padły konkretne propozycje. Powstanie szlak pamięci, a w najważniejszych jego miejscach pojawią się tablice upamiętniające bohatera.

Miasto

REKLAMA

- Po ostatnim spotkaniu nie było żadnych uwag i zaprzeczeń, aby stworzyć szlak im. „Jaskółki”. Skłanialiśmy się do tego, aby w każdym z miejsc: dawnej drukarni, na peronie w Rybienku Leśnym, przy torach nad Bugiem, przy budynku byłej komendy niemieckiej, przy ul. Leśnej - miejscu urodzenia "Jaskółki" - oraz na cmentarzu, były informacje na temat szlaku - podsumował poprzednie spotkanie Sławomir Wróbel.

Zebrani wyrazili zainteresowanie i zgodę na utworzenie szlaku pamięci. Do ustalenia więc pozostała jego forma.

- Na początku należałoby obejrzeć dokładnie miejsce urodzin. Czy jest tam miejsce, aby zrobić cokolwiek i jakby to mogło wyglądać? Trzeba zastanowić się, co do koncepcji. Jestem bardzo sceptycznie nastawiony co do tablic, dlatego że tablice bardzo rzadko ładnie wychodzą. Trzeba mieć naprawdę koncept, zdolnego plastyka, zdolnego wykonawcę - skomentował pomysł Piotr Płochocki. - Czasami jest świetny projekt, a wykonawstwo takie sobie. Dobrym przykładem kiepskiego wykonania jest tablica Różyckiego (przy I LO), która w tym połączeniu materiałów sprawia dość grobowe wrażenie. A więc pozostaje pytanie czy tablica? A jeśli tak, to jaka?

Wśród pomysłów na upamiętnienie najważniejszych miejsc na szlaku pojawiły się między innymi płyty wbudowane w bramę, płyty wbudowane w podłoże oraz postumenty z zamontowanymi tablicami.

- Wydaje mi się, że ten szlak jest dobry. Postanowiłem sobie zrobić kilka szkiców i zaproponować kolumnę kanelową, ściętą, która przedstawia przerwane życie tego młodego człowieka, 25-letniego. Na każdej stacji można by było na tym właśnie plafonku napisać, co się tam działo. Powinniśmy iść w takim kierunku. Forma, miejsce, treść -  zaprezentował zebranym swój pomysł Konrad Wróbel. - To jest oryginalne i niespotykane. Może tu pojawić się orzeł lub inny wzór. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie. Kosztuje to około 200 zł i ma wysokość około 1,1 m. Na końcu tekstu umieszczony byłby dopisek "Dowiedz się więcej". Zachęcałby do przejścia szlakiem. Kolejnym pomysłem jest forma tarczy. Czy byłby to orzeł czy Polska Walcząca to już sprawa drugorzędna. Można obwieść to biało-czerwonym obwodem, opisać to i dodać to samo zakończenie. Tarcza mogłaby być powieszona na płocie, na budynku w zależności od miejsca, w którym będzie się znajdować.

Zebrani na spotkaniu byli jednak sceptycznie nastawieni do tych pomysłów. Sugerowali, że kolumny mogą zostać w łatwy sposób zniszczone przez chuliganów natomiast tarcze mogą być zbyt mało widoczne.

- Skłaniałbym się jednak w kierunku tablic, jednakowych w każdym miejscu. W miejscach, w których nie ma podmurówki, jest piasek, teren jest nieuregulowany jak np. przy moście, żeby taką tablicę umieścić na lekkim, betonym podwyższeniu - skomentował pomysły Sławomir Wróbel.

- Ideą mojego pomysłu było to, aby wszystkie płyty znajdowały się na poziomie chodnika. Rozumiem, że w miejscach, w których nie ma tego podłoża, należałoby wykonać jakieś podwyższenie, ale takie aby było jak najniższe - dodał Piotr Płochocki.

- To wszystko jest 15 cm nad ziemią. Mam bardzo przykre doświadczenie związane z wystawieniem kamieni upamiętniających bohaterów zamordowanych w Katyniu. Tam psy latały, wiadomo co robiły na ten pomnik, więc zastanówcie się Państwo nad wysokością tych 15, czy 20 cm, co się będzie działo? - wyraził swoje niezadowolenie Konrad Wróbel.

Pojawiła się także kwestia odrestaurowania nagrobka „Jasółki” na cmentarzu parafialnym, lecz na razie nie ma jeszcze spójnego pomysłu jak miałby wyglądać. Pojawiło się również pytanie z czyich funduszy ten remont powinien zostać przeprowadzony.

Większość osób na spotkaniu skłaniała się do przygotowania szlaku upamiętniającego Stanisława Wróbla w sposób jednolity, taki, w którym każdy z punktów zostanie zaznaczony taką samą tablicą. Piotr Płochocki zgodził się przygotować na kolejne spotkanie projekty tekstów, które miałyby pojawić się na poszczególnych tablicach. Wstępnie ustalono, że teksty, które mają się na nich pojawić, będą przedstawiały Stanisława Wróbla jako bohatera dnia codziennego, zachęcały do głębszego zapoznania się z bohaterem. Padły także pomysły umieszczenia na tablicach kodów QR lub innych odnośników do witryn internetowych.

***

- Jakiś czas temu podjąłem inicjatywę, żeby uhonorować oficera Armii Krajowej Stanisława Wróbla o pseudonimie „Jaskółka”, bestialsko zamordowanego przez Niemców w czasie wojny. Oprócz nazwy ronda jego imieniem, po to aby przybliżyć mieszkańcom Wyszkowa i nie tylko jego bohaterskie czyny. Spotkaliśmy się w tej sprawie już kilka razy. Uzgodniliśmy, aby utworzyć szlak turystyczny o nazwie „Śladami Stanisława Wróbla do ostatniej drogi”.  Począwszy od miejsca urodzin przy ul. Leśnej, drukarni w Rybienku Leśnym, na peronie w Rybienku tam gdzie wsiadał do pociągu, przy zarządzie wodnym nad Bugiem przy torach, przy dawnej żandarmerii Niemieckiej oraz na cmentarzu gdzie jest pochowany. W każdym z tych miejsc zamontować tablicę informacyjną w płycie chodnikowej. Jest to 6 tablic w formie takiej jak przy Różyckim. Doszliśmy do wniosku, aby nie tworzyć nowych pomników i że taka forma będzie lepsza, łatwiej trafi do ludzi, szczególnie w dobie internetu. Wykonanie również będzie tańsze, niemniej jednak koszt tych tablic będzie wynosił około 30 tys. zł. W związku z tym zwracam się do burmistrza i Państwa radnych o znalezienie w budżecie takiej kwoty, żeby w tym oku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości dokonać czegoś takiego. - przedstawił dzień po spotkaniu, podczas sesji Rady Miejskiej Sławomir Wróbel

***

Kolejne spotkanie zaplanowano na 5 września. Do tego czasu powinna zostać podjęta decyzja dotycząca sposobu finansowania szlaku pamięci, a także powinien pojawić się wstępny projekt tablic oraz lista artystów, do których można by zgłosić się w sprawie wykonania tablic.

 

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA