REKLAMA

REKLAMA

"Zawsze gotowi, zawsze blisko" - Wojska Obrony Terytorialnej czekają na chętnych

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Wtorek, 19 cze 2018 17:12

19 czerwca na terenie WKU w Wyszkowie odbył się po raz pierwszy piknik wojskowy "Zostań Terytorialsem", który miał na celu promocję nowego rodzaju sił zbrojnych, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

-  Ideą dzisiejszego pikniku jest przybliżenie wiedzy ogólnej na temat Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej są kolejnym po Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych, Marynarce Wojennej i Jednostkach Specjalnych rodzajem sił zbrojnych, który już funkcjonuje. Jak wiecie na ścianie wschodniej powstały już brygady m.in. na Podlasiu, Lubelszcyznie i Podkarpaciu. Kolejne brygady są formowane, na Mazowszu będziemy mieć dwie brygady. Batalion Komorowski wchodzi w skład V Mazowieckiej Brygady, której dowództwo znajduje się w Ciechanowie - mówił komendant WKU w Wyszkowie płk. Leszek  Wieczorek.

O szkoleniach do WOT opowiedział dowódca 52 BLP w Komorowie ppł. Jan Jóźwik.

- Pierwsze szkolenie, które będziemy organizować w 52 Batalionie Lekkiej Piechoty, będzie to szkolenie podstawowe, szesnastodniowe od 30 czerwca do 15 lipca. Samo wcielenie żołnierzy odbędzie się w Ciechanowie, natomiast całość szkolenia przeprowadzona zostanie na poligonie OSPWL Orzysz. Będzie to szkolenie w zakresie szkolenia strzeleckiego, przeprowadzenie musztry, przygotowanie żołnierzy do przysięgi wojskowej oraz zasad taktyki działania na polu walki. Po tych szesnastu dniach żołnierz trafi już docelowo na następne szkolenia rotacyjne, odbywające się w jeden weekend w miesiącu w jednostce w Komorowie. Żołnierz może mieć podpisany kontrakt od roku do sześciu lat - mówił.

Głos zabrała również mjr Agnieszka Krystman - szef wydziału rekrutacji WKU w Wyszkowie, jedyna kobieta na takim stanowisku w Polsce. 

- Służę już od osiemnastu lat. Zawsze żartuję, że osiągam w tym roku pełnoletność w mojej służbie, więc wszystkie etapy już przeszłam i te lepsze i gorsze. Wojsko przede wszystkim trzeba czuć, mieć poczucie spełnienia powszechnego obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej. Na pewno trzeba być wysportowanym, trzeba lubić militaria i wojsko, trzeba umieć przede wszystkim podstosować się pod rozkaz, bo na tym stoi wojsko. A nie jest to najłatwiejsze, ta umiejętność podporządkowania się i bycia na tzw. rozkaz. Każdy z nas ma określone predyspozycje, do jednych rzeczy potrzeba się po prostu bardziej przyłożyć. Duże znaczenie ma również determinacja i zdrowie - mówiła.

Podczas pikniku odbył się pokaz sztuk walki przygotowany przez uczniów CEZiU "Kopernik", klasy wojskowej, pod kierownictwem Andrzeja Grajczyka. Zaprezentowano także kolekcję broni wystawioną przez mjr rez. Andrzeja Czyżewskiego. Na odwiedzających czekały stoiska m.in. sekcji strzeleckiej "Nadnarwianka" z Pułtuska, na czele z Januszem Dubajem, stoisko WKU w Wyszkowie, gdzie można było składać wnioski o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Było również stoisko 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie obyło się także bez grochówki wojskowej. 

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych i katastrof. Służba w WOT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje potrzebne dziś wartości, takie jak szacunek dla państwa i symboli narodowych, odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, a w wymiarze czysto ludzkim szacunek do drugiej osoby. Z pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej można mieć wiele korzyści np. dofinansowanie nauki (studia, kursy, staże), finansowanie aktywności fizycznej, rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania słabości, pracę w ciekawych zespołach, zdobycie nowych doświadczeń. Szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (tzw. "Terytorialsów) odbywa się najczęściej w weekendy, szkolenie podstawowe szesnastodniowe jest dla osób bez doświadczenia wojskowego, kończy się przysięgą wojskową, szkolenie wyrównawcze trwające osiem dni jest dla żołnierzy rezerwy. Pododziały 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyposażone będą w sprzęt indywidualny, jak i zespołowy dotychczas wprowadzony do użytkowania oraz występujący w wyposażeniu Wojska Polskiego, a przede wszystkim nieodbiegający swoimi parametrami i standardami technicznymi od tego, który używają pozostałe rodzje wojsk. Zarówno żołnierze zawodowi, jaki i żołnierze TSW wyposażani będą w ten sam typ sprzętu bez względu na czas czy rodzaj pełnionej przez nich służby wojskowej. Dotyczy to przede wszystkim indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia. 

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, zdrową i sprawną fizycznie, posiadającą obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a zarazem pragniesz wziąć na swoje barki współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski, a zwłaszcza swojego regionu, powiatu, gminy czy sołectwa, zgłoś się do najbliższego WKU - tam dowiesz się, jak wstąpić do pododdziału 5 MBOT operującego danym terenem. WKU działające na rzecz 5 MBOT mieszczą się w Ciechanowie, Ostrołęce, Wyszkowie, Siedlcach, Mińsku Maz. Warszawie Śródmieście, Warszawie Pradze. 


 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (2).

REKLAMA

Genek

"Zawsze gotowe, zawsze blisko..."

wyszkowianka

W języku polskim nie ma wyrazu "podstosować"...

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA