REKLAMA

Polski - niemiecka wymiana młodzieży w Długosiodle

Powiat

W dniach 4 - 8 czerwca gościliśmy w naszej szkole 16-osobową grupę uczniów wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły z Monachium. Była to już druga wizyta niemieckich przyjaciół w Długosiodle w ramach organizowanego przez nas programu wymiany młodzieży szkolnej. Niemiecka młodzież zagościła w domach polskich uczniów, natomiast ich opiekunowie zamieszkali u naszych nauczycieli.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Czerwcowa wymiana była dla uczniów doskonałą okazją do sprawdzenia w praktyce nabytych umiejętności posługiwania się językami obcymi, do rozwijania kompetencji językowych oraz stworzyła szansę nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Nasi goście mogli poznać zarówno naszą okolicę, jak i inne ciekawe zakątki naszego kraju oraz zapoznać się z polską kulturą i zwyczajami. Zgodnie z ideą szkolnych wymian młodzieży grupy polska i niemiecka wspólnie realizowały program tegorocznej edycji spotkania, a atrakcji, jak co roku, było wiele. Na pierwszy dzień pobytu zorganizowaliśmy podchody i wspólne grillowanie w Lipnik-Parku, połączone z zabawami na świeżym powietrzu. Oprócz udziału uczniów w zajęciach lekcyjnych zorganizowaliśmy spływ kajakowy z Krutyni do Ukty. Nic bardziej nie integruje, nie odpręża i nie wzmacnia przyjaźni jak wspólne ognisko! Miła atmosfera, widok ognia, zapach dymu, pieczenie kiełbasek to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu po wyczerpującym spływie.

Jak co roku w szkole zorganizowany był Dzień Języków Obcych. Młodzież wraz z nauczycielami języków obcych, wychowawcami i rodzicami przygotowała szereg atrakcji, w tym stoiska wylosowanego kraju obcojęzycznego, tradycyjne potrawy, przedstawienie, występy muzyczne, tańce, rozgrywki w piłkę nożną, oraz dyskotekę, podczas której uczniowie dobrze się bawili. W ostatnim dniu pobytu złożyliśmy wizytę u pana Wójta Stanisława Jastrzębskiego, który przygotował dla nas bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego opowiadał o naszej gminie. Goście byli zachwyceni, opowiadali o swoich zainteresowaniach i planach na przyszłość. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę od Wójta torbę z niespodziankami. Był to bardzo miły gest.  Przed odjazdem zorganizowane zostały warsztaty kulinarne w Pizzerii Pub Sokół 1000 w Długosiodle. Uczniowie w grupach samodzielnie przygotowywali pizzę. Nie tylko smak, ale przyrządzanie pizzy sprawiło uczniom dużo satysfakcji. Realizację tego przedsięwzięcia zawdzięczamy właścicielowi panu Krzysztofowi Kucharczykowi i paniom prowadzącym zajęcia. Jednak wszystko, co miłe, szybko się kończy. Ostatnie wspólne zdjęcia, ostatnie rozmowy, podziękowania, uśmiechy, uściski… Nasi goście wyruszyli autobusem do Warszawy, a stamtąd w dalszą podróż autokarem liniowym do Monachium.

To były niezapomniane chwile. Przez tych kilka wspólnie spędzonych dni grupy polska i niemiecka zdążyły się ze sobą zaprzyjaźnić. Kiedy przyszedł czas pożegnania, popłynęły łzy. Rewizyta zaplanowana jest wstępnie na październik 2018 r. Realizację projektu, jak co roku, wsparła merytorycznie i finansowo organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) z Warszawy. Wymiana nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania uczniów i ich rodziców, nauczycieli i dyrekcji, którzy współtworzyli naszą szkolną inicjatywę.

Iwona Dobkowska

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiDługosiodłowymiana młodzieżymłodzieżPolsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Lipiec 2018
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli

REKLAMA

Pracuj.pl