REKLAMA

Wyprawa Szlakiem Żołnierzy Niepodległości

Powiat

Dwudziestu uczniów Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu udało się 12 czerwca na wycieczkę rowerową, w trakcie której przemierzyli trasę Śladami Batalionu „Zośka” – Akcja T-U . Dotarli też do miejsca, gdzie dokonała się największa  zbrodnia II wojny światowej na ziemi wyszkowskiej i oddali hołd Bronisławowi Deskurowi – majorowi Powstania Styczniowego. Przemierzyli około 40 km, aby poznać miejsca, które są ważne w historii naszej malej ojczyzny.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Akcja „Tłuszcz – Urle” to największa w naszej okolicy akcja dywersyjna Armii Krajowej skierowana przeciwko Niemcom. Celem ataku miał być pośpieszny Urlaubfrontzug (pociąg wiozący głównie oficerów i rannych żołnierzy) jadący z Wołkowyska do Berlina, na linii kolejowej Białystok-Warszawa. Uczniowie dowiedzieli się o przygotowaniach  i przeprowadzeniu akcji, a później udali się lasem w kierunku Wyszkowa śladami wycofujących się bojowników. Trasę, którą żołnierze pokonywali ponad dwie doby (poruszając się głównie nocą) pokonali w 2 godziny. Po drodze zajechaliśmy na miejsce gajówki Giziewiczówka, gdzie nastąpiło rozwiązanie oddziału. Broń, starannie owiniętą i zabezpieczoną przed wilgocią, ukryto w ziemi. Wszyscy pojedynczo, z różnych stacji, mieli wracać do Warszawy różnymi pociągami, do których wsiadanie zalecono w ostatniej chwili przed odjazdem. W tej akcji brali udział m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński oraz Bolesław Długoszowski, bratanek generała Wieniawy - Długoszowskiego. Wykolejenie pociągu pośpiesznego na trasie Tłuszcz – Urle było ostatnią akcją kolejową baonu "Zośka". Akcja, pomimo strat poniesionych w czasie odwrotu, była udana. W pociągu śmierć poniosło 36 oficerów i żołnierzy, 32 zostało ciężko, a 180 lżej rannych. Przerwa w ruchu kolejowym trwała 26 godzin.

Kolejne miejsce na trasie wycieczki to okolice Wyszkowa, gdzie 29 V 1943 r. Niemcy rozstrzelali około 250 osób, w tym co najmniej 56 osób, które dzień wcześniej zatrzymano na moście na Bugu, jako pasażerów pociągu jadącego z Warszawy w stronę Wyszkowa. Zajechaliśmy również do Deskurowa, gdzie oddaliśmy hołd założycielowi tej miejscowości, dawnemu dziedzicowi Niegowa, ale przede wszystkim bohaterowi walk Powstania Styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu. Cała wyprawa była niezwykłą lekcją historii. Nie każdy z jej uczestników znał te jakże ważne miejsca, ale wszyscy w zadumie wysłuchali opowieści nauczycieli – Iwony Ciunajko i Piotra Nidy – i na pewno na długo zostaną one w ich pamięci.

                                                                                                                                                                                                                               A. Stępień

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiZabrodzieBatalion "Zośka"Publiczne Gimnazjum w ZabrodziuAkcja TłuszczII wojna światowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Lipiec 2018
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli

REKLAMA

Pracuj.pl