REKLAMA

"Wyścig szczurów" - ciekawa debata wyszkowskiej młodzieży

Nauka

"Wyścig szczurów wśród młodzieży - czy się opłaca? " - na taki temat dyskutowała młodzież 11 kwietnia podczas drugiej wyszkowskiej debaty oxfordzkiej. Najmocniejsze argumenty w dyskusji mieli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Temat dzisiejszej debaty wyszedł właśnie od młodzieży. "Wyścig szczurów wśród młodzieży - czy się opłaca?" - osobiście dziękuję za ten temat, jest on bardzo ważny w dzisiejszych czasach, jest tematem szerszym niż tylko dotyczącym młodzieży. Już w środowisku szkół podstawowych można zaobserwować takie zjawisko. Jestem bardzo ciekawa, jaka jest perspektywa was, uczniów, jeśli chodzi o temat "wyścigu szczurów" - powitała zgromadzonych sekretarz debaty Ewa Trzcińska.

Udział w debacie wzięło osiem zespołów złożonych z uczniów I LO im. C.K. Norwida, CEZiU "Kopernik", Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie, Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Zadaniem debaty oxfordzkiej jest dyskusja nad tezą. Debatuje strona Propozycji, mając za zadanie przekonać publiczność do słuszności zaproponowanej tezy, oraz strona Opozycji, której celem jest podważenie i obalenie tezy. Propozycja przedstawiała plusy tzw. "wyścigu szczurów wśród młodzieży", natomiast Opozycja zaprezentowała minusy tej tezy. Każdy mówca na swoją wypowiedź miał 3 minuty, każda drużyna miała do wykorzystania po dwa pytania, które mogła zadać przeciwnikom.

- Naszym zdaniem "wyścig szczurów" jest całkowicie negatywny. Wpływa źle zarówno na psychikę, jak i zdrowie człowieka, nie tylko młodzieży ale również dzieci i dorosłych. Wiele uczniów choruje na nerwice szkolne, spowodowane właśnie tym, że każdy chce być najlepszy. Osoba biorąca udział w "wyścigu szczurów" jest przede wszystkim egoistyczna, jest pewna siebie, nie skupia się na problemach innych ludzi, patrzy obojętnie na krzywdę innych, nie skupia się na pomocy innym, tylko skupiona jest na własnych potrzebach. Osoba taka dąży "po trupach do celu".  Już sama nazwa kojarzy się bardzo negatywnie. "Wyścig szczurów" jest to podążanie za czymś, usiłowanie spełnienia marzeń np. rodziców, którzy starali się coś osiągnąć w przeszłości, ale im się to nie udało i w tej chwili starają się to osiągnąć poprzez swoje dzieci. Kolejną sprawą "wyścigu szczurów" jest to, że dzieci i młodzież nie mają czasu wolnego, poświęcają swój czas, aby spełnić swoje ambicje, aby osiągnąć coraz wyższe wyniki i warto sobie zadać pytanie - czy jest to warte tego, jak dużo trzeba poświęcić czasu, aby to wszystko zrealizować? Czy naprawdę chcemy, żeby bodźcami, które społeczeństwo do nas wysyła, był egoizm, przerost ambicji? Tak naprawdę wszyscy w tych czasach w jakiś sposób bierzemy udział w takim wyścigu. Jak podaje Urząd Pracy, w 2018 roku więcej ofert pracy mieli ludzie z niższym wykształceniem, więc absolutnie nie warto brać udziału w "wyścigu szczurów"  - takie argumenty wygłaszała młodzież ze strony Opozycji.

Natomiast strona przeciwna, czyli Propozycja kontrargumentowała:

- Nie ma co ukrywać, że jeśli chcemy zyskać dobrą pracę, musimy być ludźmi wykształconymi. Człowiek wykształcony ma dużo łatwiej w życiu. Osoby, które nie biorą udziału w "wyścigu szczurów", nie starają się trochę konkurencyjnie podejść do swoich założeń, nie mają większych szans na zdobycie swojego celu. "Wyścig szczurów wśród młodzieży" ma wiele pozytywnych stron, młodzi ludzie zaczynają się więcej i coraz lepiej uczyć, czują, że szkoła jest idealnym miejscem do tego, aby zostać docenionym. Młodzi ludzie poprzez wysokie wyniki i bardzo dobre oceny, dbają także o swoją przyszłość, mogą się dostać na wymarzone studia. Według statystyk UKW na jedno miejsce na Wydziale Informatyki przypadają aż trzy osoby zainteresowane, na UW zainteresowanych osób na takie miejsce jest aż pięć. Dzięki "wyścigowi szczurów" możemy dążyć do tego, aby zdobyć to miejsce i spełniać się w życiu. Również determinacja wynikająca z rywalizacji pomaga młodemu pokoleniu dążyć do osiągnięcia swoich życiowych celów. Cokolwiek byś nie zrobił w "wyścigu szczurów" to sukces jest niepewny, lecz jeśli nie robisz nic, pewna jest porażka,. Stojąc w miejscu, nie możemy dojść do czegokolwiek. Musimy walczyć każdego dnia, aby być coraz lepszym i osiągać coraz więcej. 

Podsumowania debaty dokonała Aneta Kowalewska - zastępca burmistrza Wyszkowa.

- Bardzo się cieszę, że młodzież się rozwija. Bardzo ważna jest taka rozmowa na argumenty, bo uczycie się ze sobą rozmawiać. Jeśli chcecie doskonalić siebie, jeśli chcecie walczyć ze swoimi słabościami, rezygnujecie z pewnych przyjemności tylko po to, żeby być lepszym, żeby mieć lepsze kwalifikacje, lepsze wykształcenie i kompetencje wtedy nie ma w tym nic złego. Problem jest wtedy, kiedy ten wyścig kojarzy się z podstawianiem nogi drugiemu człowiekowi - mówiła.

Sekretarzem debaty była Ewa Trzcińska - dyrektor handlowy Pomelac, coach biznesu, współzałożyciel Wyszkowskiego Centrum Rozwoju i Biznesu. W roli marszałka wystąpił wicestarosta Adam Mróz. W jury zasiedli: Aneta Kowalewska, Joanna Krzyżaniak - lider do spraw komunikacji wewnętrznej i budowania marki pracodawcy w Quad Graphics, Krzysztof Arbaszewski - naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego, Urszula Zadworna - przedstawicielka Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wyszkowie.

Debatę wygrała drużyna Opozycji - uczniowie I LO im. C.K. Norwida: Paweł Gościniak, Daniel Wiśniewski, Dawid Dąbrowski, Maciej Kopytowski, Kamil Kłębek, natomiast drugie miejsce zajęła drużyna ZS nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie w składzie: Łukasz Rakowski, Michał Szymański, Aleksandra Szajczyk, Anita Bobowska. Miejsce trzecie przypadło drużynie ZS nr 3 w składzie: Karolina Kownacka, Justyna Molska, Damian Deptuła, Jakub Więcki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy debaty otrzymali książki i dyplomy. Nagrodą niespodzianką za zajęcie pierwszego miejsca było zaproszenie do bezpłatnego udziału w szkoleniu pt. "Jak zaprezentować się profesjonalnie i bez stresu", które odbędzie się w Wyszkowskim Centrum Rozwoju Biznesu w Wyszkowie.

Organizatorami wyszkowskiej debaty oxfordzkiej byli: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, gmina Wyszków, Zespół Szkól nr 3 im. J. Kochanowskiego w Wyszkowie, firma Quad Graphic  i Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznes. Debata oxfordzka jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Oxfordu, po raz pierwszy odbyła się w 1860 roku, dotyczyła ewolucji człowieka. Przebieg był taki, że osoby które debatowały zadawały pytania między sobą, również publiczność była zaangażowana w całą debatę. W Polsce debata oxfordzka pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych, w ramach tzw. szkoły liderów. Od 2013 roku w Polsce corocznie rozgrywane są mistrzostwa Polski debat oxfordzkich. Zawody te odbywają się w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Debata oxfordzka jest formą rozmowy, dialogu, który uczy szacunku do rozmówcy, uczy kultury słowa. 

Zespoły biorące udział w II debacie:

I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie: 

Kacper Zyśk, Jakub Rogucki, Jakub Wróblewski, Stanisław Rogulski,

Paweł Gościniak, Daniel Wiśniewski, Dawid Dąbrowski, Maciej Kopytowski, (Kamil Kłębek - rezerwowy)

CEZiU "Kopernik":

Przemysław Fijałkowski, Damian Szydlik, Bartosz Kulesza, Adrian Chrobak.

Mateusz Podgórny, Kamil Morawski, Aleksandra Ciemerych, Izabela Jończyk.

Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie:

Adrian Kanclerz, Dawid Kowalski, Kamil Rowicki, Jakub Makarewicz.

Piotr Stępień, Kamil Bedecki, Mateusz Morka, Łukasz Wiśniewski.

Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego:

Karolina Kownacka, Justyna Molska, Damian Deptuła, Jakub Więcki.

Łukasz Rakowski, Michał Szymański, Aleksandra Szajczyk, Anita Bobowska.

 

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówdebata oxfordzkauczniowiemłodzieżAdam MrózAneta Kowalewskawyścig szczurów wśród młodzieżyCEZiU "Kopernik"I LO im.C.K.NorwidaZS nr 3 w WyszkowieZS nr 1 im.M.Skłodowskiej - Curie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Sobota
Lipiec 2018
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl