REKLAMA

Na rozwój szkolnictwa zawodowego... Dotacje dla wyszkowskich szkół

Nauka

Ponad 1,5 mln zł trafi do trzech szkół ponadgimnazjalnych w powiecie wyszkowskim, kształcących na kierunkach zawodowych. Pieniądze będą przeznaczone na staże i praktyki zawodowe, a także nowocześnie wyposażone pracownie i atrakcyjne zajęcia lekcyjne.

REKLAMA

Właśnie ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza. Jego wartość to około 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne. 9 kwietnia umowy w tej sprawie podpisały z przedstawicielami powiatów ostrołęckiego, makowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. W sumie do szkół z subregionu ostrołęckiego trafi ponad 5,9 mln zł, w tym do trzech wyszkowskich placówek ponad 1,5 mln zł. Pieniądze otrzymają: Technikum w Zespole Szkół nr 1 w Wyszkowie, Technikum w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie, Szkoła branżowa I stopnia w CEZiU Kopernik w Wyszkowie oraz Szkoła branżowa I stopnia w Zespole Szkół w Długosiodle.

- W ostatnich latach szkoły zawodowe przeżywają prawdziwy renesans. Młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na edukację w murach takich placówek, bo mają świadomość, że te dadzą im konkretną wiedzę i umiejętności, a to zaprocentuje dobrą pracą. Dlatego cieszę się, że na Mazowszu realizujemy tak duży program skierowany właśnie do szkół zawodowych. W subregionie ostrołęckim wsparcie trafi do 17 placówek. Z dodatkowych szkoleń i zajęć skorzysta ponad 800 młodych osób – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby placówek zajmujących się kształceniem zawodowym, oraz przedsiębiorców szukających wykwalifikowanych pracowników. Weźmie w nim udział 159 szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe w naszym regionie. Stanowi to blisko połowę wszystkich tego typu instytucji na Mazowszu.

- Ten projekt jest niejako odpowiedzią na potrzeby mazowieckiego rynku pracy. W naszym, dynamicznie rozwijającym się regionie potrzebujemy specjalistów wysokiej klasy. Jestem przekonana, że realizacja tego programu jeszcze bardziej podniesie jakość szkolenia w szkołach zawodowych – zaznacza Elżbieta Lanc.

Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe dla 14 tys. osób, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców. Dla każdej ze szkół zostanie opracowany i wdrożony program innowacji pedagogicznej. Uatrakcyjni on zajęcia i wzbogaci obecne procesy nauczania o nowe, nieszablonowe działania, dzięki którym uczestnicy poszerzą wiedzę i umiejętności. Z kolei działania te przełożą się na zwiększenie szans absolwentów tych szkół na rynku pracy. W ramach wdrażania innowacji pedagogicznych, szkoły będą oferować nowe kierunki kształcenia. Planowana jest również modernizacja już istniejących kierunków. W pracowniach zawodowych pojawi się nowy sprzęt. Oprócz tego przeszkolonych zostanie 1040 nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Przeprowadzone zostaną również zajęcia dla ponad 10 tysięcy uczniów. W ramach realizacji projektu przewidziana jest też organizacja cyklu 36 targów edukacyjno-zawodowych, w których udział wezmą uczniowie i około 300 przedsiębiorców z regionu Mazowsza. Projekt zakłada ponad pięcioletni okres realizacji - do marca 2023 r.

 

Źródło: mazovia.pl

Elwira Czechowska

Udostępnij:


szkoły zawodowepowiat wyszkowskizawódCEZIU Kopernik WyszkówZespół Szkół nr 1 w Wyszkowiewojewództwo mazowieckieMazowsze

Komentarze

ja
brawo

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Sobota
Lipiec 2018
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

REKLAMA

Pracuj.pl