REKLAMA
REKLAMA

"To wielkie wydarzenie, wielkie święto". Konferencja popularnonaukowa w Długosiodle na 100-lecie niepodległości

Powiat

W całym kraju trwają obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 27 lutego w Szkole Podstawowej w Długosiodle odbyła się konferencja popularnonaukowa, która zainaugurowała obchody tego jubileuszu w gminie Długosiodło.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uczestniczyła w niej licznie młodzież szkolna z całej gminy oraz dorośli mieszkańcy zainteresowani historią naszego kraju. Inaugurujemy obchody stulecia odzyskania niepodległości.

- To wielkie wydarzenie, wielkie święto i nigdy za wiele takich konferencji, które przybliżają nam historię naszej ojczyzny – powiedział wójt Stanisław Jastrzębski. Zapowiedział, że w ramach obchodów tej ważnej rocznicy realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia. Życzył słuchaczom wielu wzniosłych chwil. - Obyśmy wszyscy wyszli z konferencji bogatsi w wiedzę i z poczuciem satysfakcji, że mogliśmy się dziś spotkać – powiedział.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Długosiodle polonezem rozpoczęli występ artystyczny. Tańcem, śpiewem i recytacją wyrazili miłość do ojczyzny.

Dr hab. Radosław Lolo, prof. Akademii Humanistycznej w Pułtusku zaprezentował zilustrowany slajdami wykład pt. „Długosiodło z czasów staropolskich”, począwszy od pochodzenia nazwy miejscowości. Mówił o dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego z 1203 roku, potwierdzającym uposażenie biskupstwa płockiego, w którym pojawia się nazwa Dlugosedlec. Wskazywał też na kolejny akt ważny dla dziejów Długosiodła mówiący o założeniu miasta w 1556 na postawie przywileju wydanego przez króla Zygmunta Augusta na prośbę kapituły pułtuskiej. Dokument lokacyjny nadawał Długosiodłu szereg praw i przywilejów, m.in. prawo do trzech jarmarków rocznie oraz targów w każdy wtorek.

"Walki o niepodległość na trwałe wpisały się w historię gminy Długosiodło i całej Puszczy Białej. Przez jej ziemie przetaczały się liczne wojny, zaś tutejsza ludność kurpiowska niejednokrotnie dawała świadectwo patriotyzmu, mając swój wkład w odzyskanie niepodległości przez państwo polskie. Tak było począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, wydarzenia lat 1905-1907, a skończywszy na czynie zbrojnym I wojny światowej. Ostatnim akordem walk o niepodległość była walka z najazdem bolszewickim 1920 roku” - referat prof. dr hab. Janusza Szczepańskiego „Długosiodło i okolice w drodze walk o niepodległość Polski 1795 - 1920” przeczytała nauczycielka historii Marta Piotrak. 

Prof. dr hab. Adam Dobroński - wybitny historyk, autor wielu monografii i opracowań, znawca Podlasia oraz Mazowsza, barwnie przedstawił historię Kresów wschodnich w drodze do niepodległej Polski.

Na zakończenie zabrani obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Długosiodło dawniej i dziś”.

Źródlo: Gmina Długosiodło

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Powiat wyszkowskiDługosiodłokonferencja popularnonaukowagmina Długosiodło100 lat niepodległościPolska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Niedziela
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Edwarda, Narcyza, Zbysława
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA: