REKLAMA

Łączka. Krzyż pamięci stanął na Uroczysku Bykowce w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Powiat

Pośród lasów i bagien Uroczyska Bykowce na terenie Puszczy Białej w pobliżu miejscowości Łączka 30 stycznia odbyła się uroczystość polowa w miejscu walk i obozowiska powstańców styczniowych. Wzniesiono krzyż z tablicą pamiątkową.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- W historii narodów są takie miejsca, które na stałe wpisują się w pamięci pokoleń i przez stulecia gromadzą mieszkańców, którzy w pokorze, szacunku, poczuciu dumy i uznania modlą się i oddają hołd tym, którzy dla ratowania wolności, niepodległości oddali rzecz najcenniejszą - oddali własne życie. Dziś mamy ambicję, mamy chęć i nadzieję, że właśnie w takim miejscu stoimy - mówił na powitanie wicestarosta Adam Mróz.

Przypomnienia tragicznych wydarzeń dokonał Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia WIZNA 1939.

- Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu w wyjątkowy czasie i oczywiście w wyjątkowym celu. Dokładnie na tym terenie 23 maja 1863 roku miała miejsce potyczka. Wojska carskie zaatakowały ukrywający się na terenie Uroczyska Bykowce oddział powstańców, którym dowodził płk. Karol Frycze. Nasi powstańcy zostali zaatakowani, znajdowali się na "wyspie" wokół bagien i mokradeł, byli otoczeni. Poległo 23 powstańców, 11 zostało ciężko rannych. Śmiertelnie został ranny również dowódca oddziału Karol Frycze, który zmarł 24 maja 1863 roku w Porębie - mówił.

Głos również zabrał prezes Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański Konrad Wróbel.

- „Polska mowa, polska wiara, przetrwa niejednego cara" - my Piłsudczycy zgodnie z testamentem Józefa Piłsudskiego kultywujemy tradycje powstańców styczniowych, czcimy miejsca bitew - mówił.

Zgromadzeni wysłuchali wiersza wspominającego powstańców styczniowych, autorstwa Zdzisława Blocha:

"Łączka zielona i radosna,

Łączka to historyczna wioska,

Łączka stycznia 30,

odsłonięcie pomnika powstania styczniowego,

uroczystość tak dla nas ważna i tak dostojna,

to odtworzenie historii dla młodych ludzi..." - recytowała Zuzanna Mróz, uczennica Szkoły Podstawowej w Blochach.

Na miejscu obozowiska powstańców ustawiono dębowy krzyż, który został ufundowany przez powiat wyszkowski, natomiast Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Wyszków udostępniło teren upamiętniający historię. Opiekę nad krzyżem będzie sprawować Szkoła Podstawowa w Blochach. Krzyż ma przetrwać około 200 lat, jest w całości wykonany z dębiny, zrobiony był częściowo ręcznie i częściowo maszynowo. Jest na nim przedstawiony ryngraf z wizerunkiem orła z literką „W” oraz w tarczy, na której siedzi orzeł widnieje data 1863. Projekt krzyża powstał po konsultacjach naukowych z etnologiem Jackiem Żukowskim, pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonany został w zakładzie drzewnym ZDP Sebastiana Dańczyszyna w Białymbłocie. Pomysłodawcami przywrócenia pamięci tego miejsca są Dariusz Szymanowski i Piotr Karsznia, przy czynnym udziale samorządowców powiatu wyszkowskiego, Nadleśnictwa Wyszków, członków Stowarzyszenia WIZNA 1939 oraz Stowarzyszenia „Inicjatywa Białebłota”. 

Podczas wtorkowej uroczystości dokonano poświęcenia krzyża i odprawiono mszę świętą za ojczyznę, której przewodniczył ks. prałat Andrzej Grzybowski, proboszcz parafii w Porębie w asyście ks. porucznika Antoniego Humeniuka - kapelana Stowarzyszenia WIZNA 1939 i ks. Tomasza Tymińskiego - proboszcza parafii Białebłoto. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego. Uroczystego odsłonięcia krzyża dokonał starosta Bogdan Pągowski wraz z Mieczysławem Gruzińskim - świadek historii, mieszkańcem Dybek-Grabniak i przedstawicielami Lasów Państwowych. Pod krzyżem złożono również „kapsułę czasu”, w której znalazł się akt elekcyjny – dokument, będący potwierdzeniem uroczystości. Każdy ze zgromadzonych mógł złożyć na nim swój pamiątkowy podpis. Delegacje zapaliły znicze i złożyły wieńce na chwałę bohaterom. Przygotowane były również drobne upominki w postaci pocztówek z pieczęcią przez Stowarzyszenie WIZNA 1939. Dla uczestników uroczystości OSP z Białegobłota przygotowała ciepły posiłek, każdy mógł zasmakować i rozgrzać się przy pysznej grochówce.

Wśród zgromadzonych na uroczystości byli m.in. Tadeusz Pasternak - przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, Robert Jaśkiewicz - zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Piotr Szaciłowski - Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, Artur Jechna - leśniczy, przedstawiciel władz samorządowych, Zbigniew Kamiński - starosta Ostrowi Mazowieckiej, Stanisław Jastrzębski - wójt gminy Długosiodło, Związek Piłsudczyków, Andrzej Dańczyszyn - Stowarzyszenie „Inicjatywa Białebłota”, Mirosław Powierza - przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, reprezentacje szkół w Blochach, SP nr 5 w Wyszkowie, ZS nr 1 w Wyszkowie, CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie, I LO w Wyszkowie, ZS nr 3 w Wyszkowie, ZS nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (uczniowie wystąpili w strojach kosynierów), Anna Dąbrowska - redaktor „Polski Zbrojnej”, przedstawiciele Wojska Polskiego, płk. Kazimierz Bieńkowski - zastępca dowódcy 22 Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, mjr Andrzej Komorowski, kpt. Marcin Sochoń - z jednostki w Zegrzu, insp. Michał Toporkiewicz - komendant powiatowy Policji w Wyszkowie, mieszkańcy Dybek, Osuchowej i Łączki.

Admin Admin

Udostępnij:


ŁączkaUroczysko Bykowcegmina Długosiodłopowiat wyszkowskipowstanie styczniowe100 lat niepodległościPolskaAdam MrózNadleśnictwo WyszkówLasy PaństwoweBogdan PągowskiWIZNA 1939historiakrzyż pamięciPiłsudczycy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Maj 2018
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

REKLAMA

Pracuj.pl