REKLAMA

REKLAMA

Ograniczona ulga PIT na internet

Autor: Admin Admin

Kącik Prasowy | Środa, 28 sty 2015 11:48

Ulga na internet została znacznie ograniczona, jednak w dalszym ciągu jest możliwa. Co ważne, mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy dokonują odpisu po raz pierwszy.

Kącik Prasowy

REKLAMA

Maksymalna kwota wydatków na usługi internetowe, które podatnik ma prawo odpisać od dochodów w rozliczeniu rocznym PIT wynosi 760 zł. W związku z tym przez dwa kolejne lata podatkowe podatnicy mogą obniżyć roczny podatek nawet o 136,80 zł.

Ulga internetowa dotyczy wyłącznie opłaty abonamentowej. Wydatki na montaż, aktywację usługi czy modem nie podlegają odliczeniu. Przedsiębiorcy, którzy faktury za dostęp do internetu rozliczyli bezpośrednio w kosztach firmy, nie mogą na ich podstawie skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu podatkowym.

Czy przedsiębiorca z podatkiem liniowym odliczy ulgę na internet?
Tak zwani podatnicy liniowi nie mogą skorzystać z ulg obniżających roczne zobowiązania podatkowe, w tym również z odpisu na internet.

"Liniowcy" mogą odliczyć ulgę na internet, pod warunkiem, że dodatkowo osiągają inne dochody opodatkowane według skali podatkowej (18 i 32 procent) i składają do urzędu PIT-37. Ulga przysługuje także podatnikom ryczałtowym. Maksymalnie kwota odpisu nie może przekroczy 760 złotych rocznie.
Faktury, dokumentujące korzystanie z internetu nie mogą być wcześniej rozliczone jako koszty firmy.

Pakiet internet plus telewizja. Co z ulgą internetową?
Do skorzystania z ulgi na internet nie jest już potrzebna faktura VAT. Wystarczy dowolny dokument poświadczający poniesione wydatki na ten cel.

Jeśli jednak płacimy za usługi zbiorcze, pojawia się problem. Cena za cały pakiet usługi, jest bowiem inna, niż cena samego łącza internetowego. Z takim problemem borykali się swego czasu choćby klienci Telekomunikacji Polskiej SA, korzystający z usługi Neostrada w pakiecie. Obecnie jednak operator wystawia już faktury z wyszczególnioną ceną internetu zawartego w pakiecie.

Internet w komórce a ulga podatkowa
Od 2011 roku, obowiązują przepisy, które pozwalają odliczać podatki poniesione na internet, bez względu na miejsce, w którym z niego korzystaliśmy. W związku z tym można już dokonać rozliczania wydatków na sieć poniesionych w kawiarence internetowej lub na połączenia internetu mobilnego w laptopie lub komórce.

Umowa zlecenia - czy mam prawo do ulgi na internet?
Nie jest istotne, czy przychody podatnika pochodzą z umowy o pracę, czy z umowy zlecenia. Odliczenie wydatków na internet przysługuje w obu przypadkach.

Za używanie dostępu do internetu, bez względu na miejsce, w którym to robimy (do 2010 roku mogło być to tylko miejsce zamieszkania) można rocznie odliczyć od przychodu do 760 złotych. Odliczane mogą być jedynie faktycznie opłacone wydatki. Liczy się tu moment faktycznego ich poniesienia, a nie okres, za który są ponoszone. Dzięki temu dokonując płatności z góry (np. za ostatni miesiąc roku) możemy skorzystać z wyższego odliczenia w zeznaniu rocznym.
Od 2011 roku zniesiono wymóg dokumentowania wydatków na internet fakturą VAT. Obecnie odliczenie możliwe jest na podstawie dowolnego dowodu zapłaty za usługę, z którego będzie wynikać jej cel i wysokość poniesionych kosztów. Musimy on jednak posiadać również nasze dane identyfikacyjne a także dane dostawcy usługi. Za taki dowód może tez posłużyć faktura w formie elektronicznej, czyli tzw. e-faktura lub ekofaktura.

Ulga na internet - jakie dokumenty, jaki PIT
Przy odliczaniu od dochodu wydatków na dostęp do sieci do rocznej deklaracji PIT musimy dołączyć PIT-O z informacją o wykorzystanych ulgach.

Ulgę na internet rozliczać mogą podatnicy, którzy rozliczają się z podatku według skali, czyli na zasadach ogólnych - wypełniając PIT - 37, przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych z PIT-36, podatkiem liniowym - składający PIT - 36L, oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - czyli wypełniający deklarację PIT-28.
Do odpowiedniej deklaracji dołączyć muszą załącznik PIT-O. Wykazują w nim kwotę faktycznie poniesionych wydatków, nie wyższą jednak niż ustawowy limit, czyli 760 złotych.

źródło: pit.pl

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA